REKLAMA

Zbigniew Ziobro: Wyrażam satysfakcję, że przywrócono dziś trójpodział władzy

  • Autor: PAP/JS
  • 06 marca 2018 16:10
Zbigniew Ziobro: Wyrażam satysfakcję, że przywrócono dziś trójpodział władzy Ziobro wskazał, że rząd zdecydował się "wprowadzić model, który ma swoją tradycję w części państw europejskich". (fot. MS/twitter)

Wyrażam satysfakcję z tego, że dziś udało się w polskim Sejmie przywrócić - w pełnym tego słowa znaczeniu - zasadę trójpodziału władzy - oświadczył we wtorek szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, po wyborze 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Sejm wybrał we wtorek (6 marca) 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć kandydatur wskazał klub PiS, sześć - klub Kukiz'15. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur. Kluby: PO, Nowoczesna i PSL-UED nie wzięły udziału w głosowaniu.

"Chciałbym wyrazić satysfakcję z tego, że dziś udało się w polskim Sejmie przywrócić - w pełnym tego słowa znaczeniu - zasadę trójpodziału władzy" - mówił Ziobro na konferencji prasowej.

Do tej pory - zdaniem ministra - władza sądownicza była "swoistym państwem w państwie" i nie podlegała realnym mechanizmom kontroli. "System demokratyczny w tym sensie w Polsce nie do końca działał" - dodał Ziobro.

"Tak naprawę jedynym elementem mającym legitymację demokratyczną i wpływ zarazem na funkcjonowanie sądownictwa były decyzje pana prezydenta. Poza tym, całe sądownictwo, jeżeli chodzi o nabór do sądownictwa, awanse w sądownictwie, cały proces związany z postępowaniami dyscyplinarnymi, usuwaniem z sądownictwa były poza sferą kontrolną demokratycznej władzy. To się właśnie zmieniło" - podkreślił.

Ziobro wskazał, że rząd zdecydował się "wprowadzić model, który ma swoją tradycję w części państw europejskich".

"W niektórych państwach europejskich w ogóle nie ma rad sądownictwa, takich jak KRS (...). My nie poszliśmy aż tak daleko (...). Zdecydowaliśmy się funkcjonować w ramach utrzymania w Polsce organu, jakim jest KRS" - dodał.

"Uznaliśmy, że nie może być tak, że samo środowisko wybiera się w ramach tegoż KRS i tak naprawdę wyboru tego dokonuje według kryteriów: kto z kandydatów będzie najlepiej chronił interes samej korporacji sędziowskiej" - mówił Ziobro. Według niego przy wyborze członków KRS nie było kryterium interesu: publicznego, państwowego, obywateli. "Głównym kryterium było myślenie: kto będzie nas, nasze interesy, reprezentował najlepiej" - stwierdził szef MS.

"Postanowiliśmy to zmienić, wprowadzając tlen demokracji i nowe standardy do KRS" - oświadczył Ziobro.

Ziobro podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej, że w Hiszpanii sędziowie do tamtejszej rady sądownictwa także wybierani są większością trzech piątych głosów spośród 25 kandydatów. "Można więc powiedzieć, że skopiowaliśmy doświadczenie hiszpańskie po to właśnie, aby nikt nie mógł nam stawiać zarzutów, że te rozwiązania są nieeuropejskie" - zaznaczył szef MS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA