REKLAMA

Zieliński: Policja ma być przyjazna uczciwym ludziom i groźna dla przestępców

  • Autor: PAP/JS
  • 28 września 2016 15:21
Zieliński: Policja ma być przyjazna uczciwym ludziom i groźna dla przestępców Wiceszef MSWiA wziął udział w uroczystym otwarciu nowej siedziby I komisariatu Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. (fot. MSWiA)

- Policja ma być przyjazna uczciwym ludziom i groźna dla przestępców, musi być przyjacielem prostego człowieka. To prosta prawda, o której w tej służbie nie wolno zapominać - mówił w Łodzi wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński.

Wiceszef MSWiA wziął udział w uroczystym otwarciu nowej siedziby I komisariatu Komendy Miejskiej Policji w Łodzi.

Według niego zarówno policja, jak i inne służby nie tak dawno pokazały, że potrafią Polakom zapewnić bezpieczeństwo. Mówiąc to odniósł się do lipcowego szczytu NATO, który odbywał się w Warszawie oraz Światowych Dni Młodzieży zorganizowanych w naszym kraju. - To był wielki sukces i taką policję, a także pozostałe służby chcemy mieć, na co dzień - powiedział.

Zwrócił jednak uwagę, iż mimo, że Polska jest dziś krajem bezpiecznym, to cały czas trzeba rozpoznawać zagrożenia i tworzyć profesjonalne służby, dobrze ze sobą współdziałające. Przypomniał, że rząd przygotował program modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020, który zakłada zwiększenie środków finansowych i który ma służyć nowym inwestycjom, większym remontom, zakupowi sprzętu wyposażenia, uzbrojenia, środków łączności, środków transportu oraz lepszemu wynagradzaniu funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.

Zieliński mówił też o wzmocnieniu roli dzielnicowych. - Dzielnicowy ma być policjantem pierwszego kontaktu, ma być opiekunem ludzi mieszkających na danym osiedlu, ulicy, w danym miasteczku czy wsi. Chcemy, aby mieszkańcy go znali, mieli z nim kontakt i żeby on znał mieszkańców"- powiedział. Dodał, że temu ma służyć rozszerzenie aplikacji mobilnej "Moja komenda" o dane dzielnicowych z całego kraju.

Wiceminister zaznaczył, że trwa przywracanie posterunków policji. Przypomniał, że w latach 2008-2015, poprzedni rząd zlikwidował w Polsce 418 takich miejsc spośród 817. Jak powiedział w Łodzi, obecnie do reaktywacji zgłoszono w kraju ponad 150 posterunków, które będą stopniowo odtwarzane. Na ten cel, na lata 2017-20 zarezerwowano 100 mln zł. To samorządowcy, grupy mieszkańców i organizacje pozarządowe postulują ich przywracanie.

Wyjaśnił, że tam, gdzie będą gotowe obiekty, posterunki zostaną odtworzone szybko. Zapewnił jednocześnie, że jeśli będzie taka potrzeba będą też tworzone posterunki.

Wiceszef MSWiA odniósł się również do mapy zagrożeń, która zaczęła również funkcjonować w woj. łódzkim. Ma ona wskazać miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Jak mówił policja będzie weryfikować sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okażą się prawdziwe, zostaną wprowadzone na mapę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • chybiłtrafił 2016-09-28 15:42:27
    To dobra odnowa. Przywracanie Posterunków Policji w gminach wiejskich i małomiasteczkowych to tak, jak uruchomianie tam przychodni lekarskich i aptek. Miejscowi, z wyjątkiem oszustów, bandytów i złodziei, będą na pewno popierać. To skandal, że ludzie Tuska zlikwidowali w Polsce aż połowę Posterunków Policji. Moim zdaniem, to była zdrada wobec Narodu i interesu cywilizacyjnego w tak zagrożonym ze wszystkich stron Kraju jak Polska.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA