REKLAMA

Zieliński: Regionalny System Ostrzegania działa sprawnie

  • Autor: PAP/JS
  • 21 lipca 2016 14:27
Zieliński: Regionalny System Ostrzegania działa sprawnie Regionalny System Ostrzegania działa sprawnie i będzie dalej rozwijany - zapewnił wiceminister administracji i spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński (fot. mswia.gov.pl)

• Regionalny System Ostrzegania działa sprawnie i będzie dalej rozwijany - zapewnił wiceminister administracji i spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński.
• Podał, że w RSO umieszczane są informacje, powiadomienia i ostrzeżenia, a wykorzystane ich jest zróżnicowane.

Zieliński odpowiadał w Sejmie na pytania Andrzeja Halickiego (PO) dotyczące publikacji ostrzeżeń przez Regionalny System Ostrzegania. Pytał on m.in. o funkcjonowanie RSO w kontekście nawałnic, które przeszły przez Polskę w czerwcu i lipcu. Według niego, w ciągu ostatnich kilku miesięcy w części województw (m.in. pomorskim, lubuskim, opolskim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim) nie było umieszczanych powiadomień w RSO.

Wcześniej w pytaniu złożonym na piśmie Halicki podał, że ostanie powiadomienia w RSO w województwie łódzkim są ze stycznia.

"Chciałbym uspokoić (...) Regionalny System Ostrzegania działa i działał pod koniec czerwca. Jego funkcjonowanie nie zakończyło się wraz ze zmianą władzy, wręcz przeciwnie - projekt ten uważamy za bardzo potrzebny, bardzo funkcjonalny. Jest on rozwijany i będzie rozwijany, jest prowadzony merytorycznie przez MSWiA i wojewodów" - zapewnił Zieliński. Przypomniał, że system jest zasilany informacjami na poziomie wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego, tak by był jak najbliżej obywatela.

Czytaj też: Szef BOR: Zabezpieczenie wizyty papieża wymaga od nas większego zaangażowania

Wiceminister przypomniał, że RSO jest obecnie dostępny w kanałach TVP w naziemnej telewizji cyfrowej, w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3, czyli na TVP1, TVP2, TVP Regionalna, TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Rozrywka za pomocą telegazety, na pasku informacyjnym oraz w telewizji hybrydowej HbbTV (cyfrowej połączonej z Internetem - PAP). RSO adresowany jest też do użytkowników smartfonów w trzech najbardziej rozpowszechnionych aplikacjach mobilnych.

"Wbrew informacji, którą pan poseł, którą przed chwilą pan poseł przywołał (...) RSO działa sprawnie w całym kraju. W sposób zróżnicowany jest wykorzystywany - to prawda, ale działa, i w naszej ocenie działa sprawnie, w tym na terenie województwa łódzkiego" - zaznaczył Zieliński.

Z przytoczonych przez Zielińskiego danych wynika, że w pierwszym półroczu tego roku w województwie łódzkim wygenerowano łącznie ponad 64 tys. informacji o stanach wód, a także 127 powiadomień i dwa ostrzeżenia alarmowe.

W tym samym czasie w całym kraju w ramach RSO wygenerowano 6459 powiadomień, 1309 ostrzeżeń i osiem ostrzeżeń alarmowych. Do końca czerwca aplikację mobilną RSO pobrano ponad 5 tys. razy. Komunikaty przekazywane przez system dotyczyły głównie ostrzeżeń meteorologicznych, stanów hydrologicznych, informacji drogowych oraz innych ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Jak zaznaczył Zieliński wzrasta świadomość społeczna istnienia i znaczenia tego systemu, "choć promocji nigdy dość, tak by jak najwięcej obywateli z niego korzystało".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zeghar 2016-07-21 15:19:50
    Od dłuższego czasu u mnie RSO zalicza przycinki, a ostatni komunikat dostałem chyba w kwietniu. Całe szczęście, że można sobie ręcznie sprawdzać komunikaty.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA