REKLAMA

Ziobro o reprywatyzacji: szybka ścieżka przywracania stanu zgodnego z prawem

  • Autor: pt/pap
  • 22 listopada 2016 11:41
Ziobro o reprywatyzacji: szybka ścieżka przywracania stanu zgodnego z prawem Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. (fot. ms.gov.pl)

Projekt ustawy o komisji ds. kontrowersyjnych reprywatyzacji w Warszawie pozwoli uruchomić szybką ścieżkę przywracania stanu zgodnego z prawem - powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

"Na przestrzeni ostatnich lat w Warszawie, pod okiem rządów PO-PSL, miała miejsce gigantyczna afera reprywatyzacyjna. Wiele nieruchomości trafiało do zwykłych cwaniaków, którzy podszywali się pod właścicieli, spadkobierców, w rzeczywistości nimi nie będąc. Wiązało się to z krzywdą tysięcy ludzi w brutalny sposób wyrzucanych przez czyścicieli kamienic na bruk" - powiedział Ziobro.

"To, co proponuje rząd, to działanie skuteczne. Po pierwsze, uruchomiliśmy realną pracę prokuratury, która do tej pory zajmowała się tylko zamiataniem spraw pod dywan i umarzaniem albo odmową prowadzenia postępowań" - dodał.

Przypomniał, że specjalne zespoły prokuratorskie do spraw warszawskiej reprywatyzacji, powołane w prokuraturach regionalnych - wrocławskiej i warszawskiej - oraz w Prokuraturze Krajowej, prowadzą blisko sto śledztw.

Czytaj też: Jest projekt ustawy o komisji ds. kontrowersyjnych reprywatyzacji

"Ale niezależnie od tego chcemy uruchomić szybką ścieżkę przywracania stanu zgodnego z prawem, elementarnej sprawiedliwości na drodze administracyjnej, czyli takiej samej, na jakiej w sposób de facto bezprawny wyłudzacze kamienic weszli w ich posiadanie" - powiedział Ziobro.

Zapewnił, że "jest to ścieżka zgodna z polskim porządkiem prawnym, pod kontrolą sądu, ale znacznie szybsza, niż dochodzenie odpowiedzialności karnej konkretnych osób".

"Uważamy, że te dwie drogi prowadzą do wspólnego celu i nie wykluczają się, lecz uzupełniają, dlatego że postępowanie karne służy wykryciu sprawców przestępstw i ukaraniu ich, a postępowanie administracyjne w trybie komisji weryfikacyjnej służy temu, by odebrać nieruchomości przejęte przez oszustów i wyłudzaczy" - oświadczył Ziobro.

Wiceminister Patryk Jaki zapewnił, że projekt jest dopracowany. "Tyle było krzyku, że komisja jest niekonstytucyjna, a okazało się, że prawnicy wszystkich resortów potwierdzili, że to dobre rozwiązanie. Ustawa jest dopracowana i daje nadzieję na elementarną sprawiedliwość. Nikt przed tą komisją nie ucieknie - każdy będzie musiał się stawić pod groźbą kary. Raj dla cwaniaków i złodziei dobiega końca" - powiedział Jaki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Prawo! Precz PiS! 2016-11-23 07:37:35
    GDZIE USTAWA KONFISKATY MAJĄTKU PRZESTĘPCÓW . SZKODA SŁÓW, MARIONETKA PRZESTĘPCÓW ŚRODKÓW UNIJNYCH. TERAZ SAMI SRAJĄ W GACIE IŻ, JAK KOMISJA EUROPEJSKA CO OCZYWISTE ROZGRZESZY ZŁODZIEI POSYPIĄ SIĘ MILIARDOWE KARY. TO NIEUNIKNIONE,DO POWTÓRKI LAT 2005-2007 NIE DOJDZIE, ABOLICJI I CORAZ WIĘKSZYCH PRZESTĘPSTW!!! CZAS PIS DOBIEGA KOŃCA, JUŻ BOICIE SIĘ WYJŚĆ NA ULICE, WIĘC PIEKŁA I GROBU WIĘKSZEGO NAM NIE KOPCIE!!!
  • 7t8ki 2016-11-22 12:00:15
    G... im zrobicie. A Ziobro skończy przed trybunałem stanu. Już raz tam miał być.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA