REKLAMA

Ziobro o wyroku TK: Jeśli coś jest orzekane, to powinno być jawne

 • Autor: PAP/jm
 • 07 sierpnia 2016 22:24
Ziobro o wyroku TK: Jeśli coś jest orzekane, to powinno być jawne W czwartek (11 sierpnia) Trybunał Konstytucyjny ma ogłosić wyrok ws. konstytucyjności nowej ustawy o TK. - - Jeżeli coś jest orzekane, to powinno być jawne, bo sprawa jest w zainteresowaniu opinii publicznej - uważa Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. (fot. ms.gov.pl)

- Cokolwiek Trybunał Konstytucyjny orzeknie w ramach posiedzenia niejawnego, będzie to sprzeczne z obowiązującym prawem. Żadna ustawa na taki tryb w tej sprawie nie pozwala – ocenił minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

W czwartek (11 sierpnia) Trybunał Konstytucyjny ma ogłosić wyrok ws. konstytucyjności nowej ustawy o TK - zaskarżonej przez posłów PO, Nowoczesnej i PSL, a także Rzecznika Praw Obywatelskich. Ustawa wchodzi w życie 16 sierpnia.

Jak poinformowano w komunikacie, który w czwartek (4 sierpnia) pojawił się na stronie internetowej TK - "publiczne ogłoszenie wyroku wydanego w pełnym składzie na posiedzeniu niejawnym w sprawie o stwierdzenie niezgodności z konstytucją RP przepisów ustawy z dnia 22 lipca 2016 r. o Trybunale Konstytucyjnym (sygn. akt K 39/16) nastąpi 11 sierpnia 2016 r. o godz. 11.00".

- Trybunał Konstytucyjnym nie ma żadnej drogi prawnej, ani na gruncie ustawy, którą przygotowała większość obecnie rządząca ani nawet na gruncie ustawy, która poprzednio obowiązywała - do której nawiązuje TK - ani na gruncie żadnej ustawy, które regulują tę materię, by na posiedzeniu niejawnym rozstrzygać kwestie związaną z obowiązującym w Polsce prawem - powiedział pytany o to Ziobro, który w niedzielę (7 sierpnia) był gościem programu "Minęła 20-sta" w TVP Info.

Dodał, że jeśli TK zdecyduje się na to, to będzie działał "na rympał". - To jest działanie jawnie wbrew prawu, to jest ostentacyjne łamanie prawa, które będzie chciał zrealizować TK - powiedział.

- Jeżeli coś jest orzekane, to powinno być jawne, bo sprawa jest w zainteresowaniu opinii publicznej. Jeśli ktoś utajnia, to wskazuje, że ma złe intencje, po drugie można utajniać wtedy i tylko wtedy, gdy są spełnione jakieś przesłanki - dodał minister.

Podkreślił, że prezes TK prof. Andrzej Rzepliński powinien z tej sprawy się wyłączyć, bo "już w lipcu, kiedy ta ustawa została uchwalona powiedział, że jest niezgodna z konstytucją".

Dopytywany czy jego zdaniem TK orzeknie, że ustawa jest częściowo lub całkowicie niezgodna z konstytucją powiedział: - Fantazja pana profesora Rzeplińskiego, prezesa Rzeplińskiego, polityka Rzeplińskiego, bo mówienie sędziego - to byłoby nadużycie wobec innych sędziów, których wielu jest rzetelnych i uczciwych (...) więc pozostawiam to panu redaktorowi, proszę zgadywać.

Według PiS, które było autorem projektu bazowego lipcowej ustawy, jest ona "w pełni konstytucyjna". Według PO, TK w wielu kwestiach, które są w nowej ustawie, wypowiedział się już w orzeczeniu z 9 marca - ws. grudniowej nowelizacji ustawy o TK (np., że parlament nie może narzucać Trybunałowi zasady rozpatrywania spraw według kolejności wpływu). Zdaniem posłów N i PSL cała ustawa jest niezgodna z konstytucją, zarówno ze względu na "wady konstytucyjne", jak i ze względu na wadliwość procesu legislacyjnego. Według Bodnara, nowa ustawa prowadzi do "dalszego paraliżu działania TK".

Zdaniem PiS nowa ustawa ma być odpowiedzią na kryzys, jaki od wielu miesięcy trwa wokół TK. Według opozycji tryb pracy nad ustawą naruszył procedury legislacyjne, zaś część jej zapisów jest niekonstytucyjna i nie uwzględnia zaleceń Komisji Weneckiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • tabran 2016-08-09 09:30:13
  Do Pani bez okularów: Proszę nie używać wyrazów dla paniwokularach niezrozumiałych, wszak jej IQ zapewne tylko w bardzo sprzyjających warunkach osiąga poziom dwucyfrowy.
 • Pani bez okularów 2016-08-08 13:06:28
  Do pani_w_okularach: To Pani tak przeciwko sobie? Co za masochizm...
 • pani_w_okularach 2016-08-08 12:17:11
  bardzo słusznie, koniec z czerwonymi dziadami z TK, w pełni popieram co pan Ziobro przygotował dla darmozjadówREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA