REKLAMA

Ziobro: Potrzebne zmiany w sądach, aby podnieść zaufanie do sądownictwa

  • Autor: PAP/JS
  • 25 stycznia 2017 14:11
Ziobro: Potrzebne zmiany w sądach, aby podnieść zaufanie do sądownictwa Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej (fot. Ministerstwo Sprawiedliwości/twitter)

• Zmiany w sądach są potrzebne, aby podnieść zaufanie do sądownictwa - mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, prezentując propozycje zmian w dojściu do zawodu sędziego.
• Jak mówił, chodzi o to, by zbudować elitę prawniczą gwarantującą najwyższy profesjonalizm i normy etyczne.

Zmiany mają dotyczyć Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP) w Krakowie. Ziobro podkreślał, że gdy przed 10 laty tworzono zręby tej szkoły, spodziewano się, że będzie to kuźnia prawniczych elit - ale jego zdaniem popsuto to w czasach rządów PO-PSL.

To w tym okresie - jak mówił Ziobro - okazało się, że znaczna liczba absolwentów KSSiP nie trafia do zawodu, co minister ocenił jako "naganne". "Ze stu kilkudziesięciu absolwentów szkoły zaledwie 24 trafiło do pracy w sądach. Ci znakomicie wykształceni ludzie trafiają do prywatnych kancelarii, a państwo i podatnicy łożą wielkie sumy na ich wykształcenie" - mówił Ziobro.

Resort proponuje, by absolwenci KSSiP po zdaniu egzaminu końcowego stawali się asesorami sędziowskimi - ta instytucja ma zostać przywrócona. "Staną się sędziami na próbę" - powiedział Ziobro. Prawo do orzekania asesorom ma przyznać Krajowa Rada Sądownictwa - to rozwiązanie miałoby zapobiec zarzutom naruszania niezawisłości sędziowskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA