REKLAMA

Zmarł Andrzej Ananicz, dyplomata i były szef Agencji Wywiadu

  • Autor: PAP/JS
  • 19 września 2017 21:44
Zmarł Andrzej Ananicz, dyplomata i były szef Agencji Wywiadu	Andrzej Ananicz był polskim urzędnikiem państwowym, nauczycielem akademickim i dyplomatą (fot. MSZ/twitter)

Zmarł Andrzej Ananicz, polski dyplomata, b. ambasador RP w Pakistanie i b. szef Agencji Wywiadu. O śmierci dyplomaty jako pierwszy poinformował b. wiceminister spraw zagranicznych Paweł Kowal.

Andrzej Ananicz był polskim urzędnikiem państwowym, nauczycielem akademickim i dyplomatą. Od 2004 do 2005 szef Agencji Wywiadu, w 2008 p.o. szefa Agencji Wywiadu, w 2008 główny doradca premiera Donalda Tuska, od 2008 do 2011 dyrektor Akademii Dyplomatycznej PISM, od 2011 do 2015 ambasador RP w Pakistanie.

Ukończył turkologię na Uniwersytecie Warszawskim, obronił pracę doktorską z iranistyki. Był stypendystą Christ Church College Uniwersytetu w Oksfordzie, pracował na Uniwersytecie Warszawskim.

Do MSZ przyszedł, gdy szefem dyplomacji był Krzysztof Skubiszewski. Zajmował się krajami Europy Wschodniej - był m.in. jednym z negocjatorów traktatu polsko-rosyjskiego. W 1992 r. został podsekretarzem stanu, funkcję te pełnił do 1994 roku.

Od 1994 roku był doradcą do spraw zagranicznych prezydenta Lecha Wałęsy, a następnie podsekretarzem i sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta. W listopadzie 1997 roku został wiceministrem spraw zagranicznych w rządzie Jerzego Buzka. Pracował w zespole negocjującym warunki członkostwa Polski w UE

Od października 2001 do sierpnia 2004 sprawował urząd ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Turcji.

W 2011 objął urząd ambasadora RP w Pakistanie. 8 maja 2015 został ranny w katastrofie śmigłowca w tym kraju; w tym samym roku zakończył misję dyplomatyczną.

Ananicz był odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorski Orderu "Za Zasługi dla Litwy".

"Z głębokim żalem przyjąłem informację o śmierci Andrzeja Ananicza. Świat stracił wybitnego intelektualistę, znakomitego dyplomatę, ale także szlachetnego człowieka oraz dumnego Polaka, oddanego sprawom ojczyzny" - napisał Waszczykowski w przesłanym komunikacie.

Szef MSZ przekazał "najszczersze wyrazy współczucia" rodzinie i bliskim Andrzeja Ananicza.

MSZ podkreśla, że Ananicz został zatrudniony w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w 1991 roku. "Pełnił funkcję m.in. dyrektora Departamentu Europy, później podsekretarza stanu w resorcie dyplomacji. Przewodniczył zespołowi negocjacyjnemu pracującemu nad polsko-rosyjskim traktatem o przyjaznej i dobrosąsiedzkiej współpracy z 1992 roku. W latach 1994-1995 pracował w Kancelarii Prezydenta, a następnie powrócił do pracy w MSZ, obejmując stanowisko sekretarza stanu w ministerstwie" - podkreśla resort.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA