REKLAMA

Zmarł Michal Kovacz - były prezydent Michal Kovacz Słowacji

  • Autor: PAP/AT
  • 06 października 2016 07:01
Zmarł Michal Kovacz - były prezydent Michal Kovacz Słowacji Michal Kovacz (Tatiana Anodina fot.wikipedia.org/Bodajozef)

Michal Kovacz, pierwszy prezydent Słowacji po rozwiązaniu federacji czechosłowackiej na początku 1993 roku, zmarł w środę (5 października) w Bratysławie w wieku 86 lat - poinformował rzecznik słowackiego ministerstwa spraw wewnętrznych.

Według niego bezpośrednią przyczyną zgonu była niewydolność krążenia. Zmarły cierpiał od dłuższego czasu na chorobę Parkinsona, a w piątek wskutek wystąpienia problemów oddechowych znalazł się w szpitalu.

Kovacz, po "aksamitnej rewolucji" 1989 roku czechosłowacki minister finansów, został wybrany na prezydenta Słowacji przez jej parlament w lutym 1993 roku. Jego pięcioletnia kadencja przebiegła pod znakiem politycznych sporów, a następnie otwartego konfliktu z autokratycznym premierem Vladimirem Mecziarem.

W sierpniu 1995 roku syn prezydenta Michal Kovacz junior został uprowadzony do Austrii, gdzie wcześniej wydano nakaz jego aresztowania w związku z zarzutem nadużyć finansowych. Według powszechnych przypuszczeń porwanie było dziełem słowackich tajnych służb, ale dochodzenie w tej sprawie umorzono w 1998 roku na mocy amnestii, jaką ogłosił Mecziar korzystając z niektórych prerogatyw głowy państwa po zakończeniu prezydentury Kovacza i przed wybraniem jego następcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA