REKLAMA

Zmarła Zyta Gilowska

  • Autor: GP
  • 05 kwietnia 2016 11:09
Zmarła Zyta Gilowska Zyta Gilowska była ważnym politykiem PiS, nim wycofała się z życia publicznego z powodu choroby. (wikipedia.org/CC)

• Po ciężkiej chorobie zmarła ekonomistka Zyta Gilowska. Polityk zmarła w nocy z 4 na 5 kwietnia.
• W swojej politycznej karierze była posłanką, ministrem finansów i członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

We wtorek (5 marca) dotarła do nas informacja o śmierci Zyty Gilowskiej. Była ekonomistą, politykiem PO, później PiS. Piastowała stanowiska ministerialne, później zasiadała w Radzie Polityki Pieniężnej przy NBP.

Zyta Gilowska była ciężko chora. O swojej przypadłości poinformowała opinię publiczną w 2014 roku.

Zyta Gilowska urodziła się w 1949 roku. Z wykształcenia była profesorem ekonomii, te studia ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim, potem doktoryzowała się i habilitowała w Lublinie, na KUL.

W latach 90 XX wieku była działaczką KLD. Była posłanką na Sejm w latach 2001 - 2005. Zasiadała wówczas w klubie PO. Po konflikcie opuściła partię i w roku 2006 stała się jednym z głównych ministrów w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Piastowała tekę ministra finansów.

W 2007 odeszła z resortu wraz z przegranymi przez PiS wyborami, ale zasiadła w ławach poselskich z poparciem PiS. Była w opozycji do rządów PO do 16 lutego 2010 roku. Lech Kaczyński tego dnia powołał ją do Rady Polityki Pieniężnej. Zasiadała w tym ciele do 2013 roku.

Przy prezydenckie Andrzeju Dudzie była członkiem Narodowej Rady Rozwoju, która powstała w 2015 roku.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA