REKLAMA

Zmarli politycy: Oni odeszli w mijającym roku

  • Autor: Anna Trojanowska
  • 01 listopada 2016 00:01
Zmarli politycy: Oni odeszli w mijającym roku W ostatnich miesiącach świat polityki uszczuplił się o wiele wielkich nazwisk (fot.pixabay.com)

1 listopada to Dzień Wszystkich Świętych, a 2 listopada - Dzień Zaduszny. To czas refleksji i zadumy, a przede wszystkim czas wspomnień tych, którzy odeszli. Z tej okazji przypominamy polityków, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku...

W ostatnich miesiącach świat polityki uszczuplił się o wiele wielkich nazwisk. Wśród nich można wymienić m.in. Zytę Gilowską, Romana Bartoszcze, Ryszarda Bendera, Michała Jagiełło czy Mirosława Sawickiego. Znanych osób, które odeszły, było zresztą znacznie więcej.

Listopad

5 listopada zmarł generał Czesław Kiszczak. Miał 90 lat. Był ministrem spraw wewnętrznych w latach 1981-90 współodpowiedzialnym za przygotowanie i wprowadzenie stanu wojennego w 1981. W 1989 r. pełnił funkcję prezesa rady ministrów PRL, a następnie wicepremiera (do 1990 r.) Poseł na Sejm PRL IX kadencji.

Czesław Kiszczak zmarł 5 listopada (fot.youtube.com)

19 listopada odszedł Antoni Jutrzenka-Trzebiatowski – biolog i botanik, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, senator pierwszej kadencji. Od 2002 roku był politycznie związany z Prawem i Sprawiedliwością, a w 2005 r. wszedł do regionalnego honorowego komitetu poparcia Lecha Kaczyńskiego.

29 listopada zmarł poseł PO Tomasz Tomczykiewicz. Miał 54 lata. Członkiem Platformy i posłem był nieprzerwanie od czasu powstania PO w 2001 roku.

30 listopada zmarł działacz PSL Andrzej Kłopotek. Przez niecały rok zasiadał w Sejmie - od grudnia 2006 roku do jesieni 2007 roku.

Grudzień

17 grudnia zmarł Maciej Szczepański - polityk, publicysta i dziennikarz, działacz PZPR, w latach 1972-1980 przewodniczący Komitetu ds. Radia i Telewizji. Szczepański w latach 1969-1985 pełnił mandat posła na Sejm PRL V, VI, VII i VIII kadencji (poseł bezpartyjny). Został pozbawiony mandatu poselskiego 19 października 1984 r.

31 grudnia zmarł Roman Bartoszcze - pierwszy prezes odrodzonego PSL, działacz rolniczej Solidarności i poseł na Sejm RP. Był współtwórcą NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych. Dwukrotnie zdobył mandat posła RP, najpierw w Sejmie kontraktowym, a później do Sejmu I kadencji. Założyciela Polskiego Forum Ludowo-Chrześcijańskiego "Ojcowizna".

Styczeń

6 stycznia w szpitalu zmarł Zbigniew Zychowicz, wieloletni samorządowiec i były senator. Zmarły był m.in. radnym i przewodniczącym sejmiku samorządowego województwa szczecińskiego, prezydentem Euroregionu Pomerania oraz marszałkiem województwa zachodniopomorskiego. Przez dwie kadencje pełnił funkcję senatora.

7 stycznia zmarł Andrzej Bajołek - członek Polskiego Stronnictwa Ludowego, honorowy prezes zarządu powiatowego województwa małopolskiego i radny sejmiku małopolskiego. Był posłem na Sejm RP.

8 stycznia odeszła Teresa Dobielińska-Eliszewska – polska lekarz onkolog, polityk, posłanka na Sejm RP, wicemarszałek Sejmu kontraktowego.

28 stycznia zmarł polityk i były minister Zdzisław Eugeniusz Krasiński. Od 12 czerwca 1981 r. do lutego 1982 r. był przewodniczącym Państwowej Komisji Cen jako minister-członek Rady Ministrów, następnie minister ds. cen do 12 listopada 1985 r. Autor nieudanych reform cenowych. W latach 1986-1989 był radcą ekonomicznym – ministrem pełnomocnym Ambasady PRL w Waszyngtonie.

Mirosław Sawicki zmarł 31 stycznia (fot.wikipedia.org/Mariusz Kubik/mariuszkubik.pl)

28 stycznia odszedł polityk i samorządowiec Stanisław Kazimierz Pietrzak. Do 2002 był wiceburmistrzem Bemowa. Sprawował też funkcję wicewojewody warszawskiego i mazowieckiego. Działał w Ruchu Obywatelskim Akcja Demokratyczna, Unii Demokratycznej, Unii Wolności, następnie został członkiem Partii Demokratycznej. W 2009 przeszedł do Platformy Obywatelskiej.

29 stycznia zmarł Stanisław Sikorski - polski polityk i nauczyciel. W latach 1993-1997 sprawował mandat senatora III kadencji wybranego z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Był członkiem Komisji Kultury, Środków Przekazu, Wychowania Fizycznego i Sportu oraz Komisji Nauki i Edukacji Narodowej. W 1997 r. nie uzyskał reelekcji. Był wicekuratorem oświaty. W 2006 r. przeszedł na emeryturę.

31 stycznia 2016 r. odszedł Mirosław Sawicki, nauczyciel, były działacz KOR, były minister edukacji w rządzie Marka Belki, byłego prezesa NBP.

Luty

1 lutego zmarł były wiceminister Michał Jagiełło. Był wiceministrem kultury, wieloletnim dyrektorem Biblioteki Narodowej, pisarzem i publicystą. Wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Michał Jagiełło zmarł 1 lutego (fot. youtube.com)

9 lutego odeszła posłanka Bożena Maria Hager-Małecka. Była lekarzem i profesorem nauk medycznych. Od 1976 r. do 1989 r. sprawowała mandat posła na Sejm PRL VII, VIII I IX kadencji. Była posłanką bezpartyjną.

25 lutego, w wieku 84 lat, zmarł prof. Ryszard Bender, lubelski prawicowy polityk i wykładowca KUL. W politykę zaangażował się jeszcze w PRL. W latach 1976-1980 był posłem na Sejm PRL. Do 1989 roku był posłem bezpartyjnym. Dwa razy, w latach 1998-1999 i 2002-2005 był radnym sejmiku województwa lubelskiego. Za każdym razem był przewodniczącym sejmiku.

Marzec

25 marca, w wieku 73 lat, zmarł Wiesław Andrzej Pawlonka, wójt gminy Gniewoszów i pracownik Ministerstwa Obrony Narodowej.

Kwiecień

1 kwietnia po długiej walce z ciężką chorobą zmarł poseł PiS Artur Górski. Miał 46 lat. Był posłem w polskim Sejmie w piątej, szóstej, siódmej i obecnej kadencji. Z wykształcenia politolog, pracował także jako publicysta, dziennikarz i nauczyciel akademicki. Wydawał również publikacje naukowe. Pełnił funkcję szefa gabinetu politycznego ministra-członka Rady Ministrów, Ryszarda Czarneckiego. Od 1999 do 2001 był doradcą Prezesa Rady Ministrów, następnie dyrektorem sekretariatu Gabinetu Politycznego Premiera. Był posłem z ramienia PiS od 2005 r.

2 kwietnia odszedł były poseł Jacek Stanisław Krzekotowski. Był radnym wojewódzkiej rady narodowej. W 1989 uzyskał mandat posła na Sejm kontraktowy. Został wybrany w okręgu Łódź-Bałuty z puli Stowarzyszenia „Pax”. Pracował m.in. w Komisji Polityki Społecznej oraz Komisji Edukacji, Nauki i Postępu Technicznego.

5 kwietnia po ciężkiej chorobie zmarła była wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska. Miała 66 lat. Była posłanką na Sejm w latach 2001-2005. Zasiadała wówczas w klubie PO. Po konflikcie opuściła partię i w roku 2006 stała się jednym z głównych ministrów w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Piastowała tekę ministra finansów. W 2007 r. odeszła z resortu wraz z przegranymi przez PiS wyborami, ale zasiadła w ławach poselskich z poparciem PiS. Członkini Rady Polityki Pieniężnej. Była też członkiem Narodowej Rady Rozwoju, która powstała w 2015 roku.

Zyta Gilowska zmarła 5 kwietnia (fot.wikipedia.org/CC)

21 kwietnia zmarł senator Władysław Papużyński. W latach 1989-1991 z ramienia Komitetu Obywatelskiego sprawował mandat senatora, reprezentując województwo legnickie. W Senacie był członkiem Komisji Rolnictwa. Wycofał się następnie z działalności publicznej, w 1992 r. przeszedł na emeryturę.

Maj

20 maja zmarł Andrzej Urbański. Miał 62 lata. Od dłuższego czasu zmagał się z nowotworem trzustki. Był politykiem, dziennikarzem i publicystą, a także posłem na Sejm I kadencji. W latach 2005-2006 zasiadał w zarządzie Telewizji Polskiej. W latach 2005–2006 był szefem Kancelarii Prezydenta RP. Doradzał także prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu.

26 maja w wieku 80 lat zmarł pochodzący z Olszyn Czesław Sterkowicz - poseł, nauczyciel, historyk, naukowiec, publicysta. Był posłem RP I kadencji.

30 maja w wieku 78 lat zmarła Dorota Dancewicz. Pełniła mandat radnej SLD w Opolu przez 12 lat, była także posłanką w kadencji 1993-1997. Przez 12 lat kierowała także opolskim okręgiem Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Czerwiec

1 czerwca zmarł Zygmunt Żymełka, prezydent Rudy Śląskiej w latach 1990-1995 oraz poseł na Sejm III kadencji. Miał 83 lata. Żymełka posłem został w 1997 roku jako kandydat Unii Wolności i zdobył 1872 głosy. Mandat objął po prof. Leszku Balcerowiczu, który został wtedy prezesem NBP. Był radnym w Rudzie Śląskiej i prezydentem tego miasta.

7 czerwca odszedł profesor Jan Winiecki. Miał 77 lat. Był ekonomistą o liberalnych przekonaniach, w latach 2010-16 sprawował funkcję członek Rady Polityki Pieniężnej.

15 czerwca zmarła Elżbieta Bronisława Solska - dziennikarka i polityk, senator III kadencji. W 1993 r. uzyskała mandat senatora III kadencji w województwie zielonogórskim jako kandydatka Komitetu Wyborczego „Solska”, będąc jednocześnie członkinią Unii Pracy. Zasiadała w Komisji Gospodarki Narodowej oraz w Komisji Spraw Zagranicznych i Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych. W 1997 r. bez powodzenia ubiegała się o reelekcję z ramienia Komitetu Wyborczego „Solska”.

Lipiec

5 lipca w wieku 64 lat zmarł Andrzej Grzyb, senator RP, wiceprzewodniczący sejmiku województwa pomorskiego i samorządowiec. w latach 1993-98 pełnił funkcję burmistrza miasta Czarna Woda. Od 1990 r. był radnym gminy Kaliska, gminy miejskiej Czarna Woda i powiatu starogardzkiego. W 1998 r. został wybrany starostą starogardzkim i funkcję tę pełnił do 2002. W wyborach samorządowych w 2002 r. został wybrany radnym Sejmiku Województwa Pomorskiego, piastując w nim funkcję wiceprzewodniczącego. Jesienią 2007 r. startował w wyborach do parlamentu z ramienia Platformy Obywatelskiej i został wybrany senatorem RP.

Andrzej Grzyb zmarł 5 lipca (fot. archiwum UMWP)

10 lipca w wieku 60 lat zmarł Michał Aleksander Kornatowski, lekarz, wiceminister zdrowia w rządzie Jerzego Buzka, ostatnio dyrektor zarządzający Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

22 lipca odszedł były minister Jan Piątkowski. Był działaczem NSZZ "Solidarność" i posłem oraz ministrem sprawiedliwości-prokuratorem generalnym w rządzie premier Hanny Suchockiej (1993 r.). Wszczął m.in. pierwsze polskie śledztwo ws. zbrodni katyńskiej.

23 lipca w wieku 61 lat zmarła była posłanka Prawa i Sprawiedliwości, łódzka radna i dziennikarka Małgorzata Bartyzel. W latach 1998-2002 była łódzką radną. W wyborach w 2005 roku z listy PiS dostała się do Sejmu. Funkcję posła sprawowała do 2007 roku. W tym samym roku opuściła PiS - wraz z Markiem Jurkiem - i związała się z założoną przez niego nową, prawicową, chrześcijańsko-konserwatywną partią polityczną pod nazwą Prawica Rzeczypospolitej.

31 lipca zmarł Stanisław Kochanowski. Miał 65 lat. Był wójtem gminy Sztutowo. Sprawował też mandat senatora - wybrano go w wyborach uzupełniających w 1994 r. w okręgu elbląskim. Później, w rządzie Leszka Millera, pełnił do 2003 r. funkcję wicewojewody pomorskiego.

Sierpień

2 sierpnia w wieku 73 lat zmarł poseł SLD Ryszard Ulicki. Parlamentarzysta zasiadał w Sejmie w latach 1991-2003, a potem był członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

19 sierpnia odszedł polityk, funkcjonariusz partyjny i poseł Jerzy Andrzej Waszczuk. W 1976 uzyskał mandat posła na Sejm PRL VII kadencji w okręgu Jelenia Góra. Zasiadał w Komisji Spraw Zagranicznych. W 1980 uzyskał reelekcję w tym samym okręgu. W Sejmie VIII kadencji zasiadał w tej samej komisji. Należał do lewicowego Stowarzyszenia „Pokolenia”, do 2014 zasiadał w zarządzie jego warszawskiego koła. Zmarł po chorobie 19 sierpnia 2016 r.

20 sierpnia zmarł samorządowiec i poseł Wojciech Grzegorz Nowaczyk. Pełnił funkcję posła na Sejm II i III kadencji wybranego z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej w okręgu pilskim. W latach 2002-2006 zajmował stanowisko burmistrza Chodzieży, w 2006 r. bezskutecznie ubiegał się o reelekcję.

21 sierpnia zmarł Andrzej Kralczyński, senator I i II kadencji, członek Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą. Od 1980 r. był członkiem NSZZ „Solidarności”. Po wprowadzeniu stanu wojennego działał w niejawnych strukturach związku. Był internowany i kilkakrotnie aresztowany. Po 1993 r. wycofał się z działalności politycznej.

25 sierpnia zmarła senator V i VI kadencji Anna Maria Kurska. W latach 2001-2007 była Senatorem związanym z PiS. W 2011 roku została jednak usunięta z partii i przystąpiła do Solidarnej Polski. W 2009 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Prywatnie była mamą prezesa TVP Jacka Kurskiego.

27 sierpnia w wieku 71 lat po długiej chorobie odszedł Zbigniew Mroziński. Był posłem AWS, przewodniczącym Zarządu Regionu Piotrkowskiego NSZZ "Solidarność". Sprawował też funkcję radnego Rady Miasta w Piotrkowie Trybunalskim.

31 sierpnia zmarła pracownica TVP Beata Kolis. Była reporterką parlamentarną, prowadziła krótsze wydania „Wiadomości” TVP1 oraz współprowadziła wieczory wyborcze po wyborach parlamentarnych i prezydenckich. Związana z Komitetem Obrony Demokracji. Była jednym z założycieli organizacji, pełniła w niej funkcję członka zarządu i rzecznika prasowego.

Wrzesień

2 września w wieku 70 lat odszedł Jerzy Hofer. W latach 1989-91 był posłem Unii Chrześcijańsko-Społecznej. Od 1998 do 2002 sprawował mandat radnego miejskiego w Gorzowie Wielkopolskim.

4 września zmarł były Główny Inspektor Danych Osobowych, Michał Serzycki. Kierował tym urzędem w latach 2006-2010. W ostatnim czasie zarządzał potężnym systemem rentalno-emerytowym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

19 września odszedł samorządowiec i poseł Kazimierz Ujazdowski. W latach 1989-1991 zasiadał w Sejmie Kontraktowym z ramienia Stronnictwa Demokratycznego. Reprezentował okręg kielecki. W kadencji 1994-1998 sprawował mandat radnego miejskiego w Kielcach.

Październik

1 października w wieku 70 lat zmarł poseł VI kadencji Sejmu RP Jan Religa. Do Izby został wybrany z listy Prawa i Sprawiedliwości. Podczas prac w parlamencie Religa zasiadał w Komisjach: do Spraw Unii Europejskiej oraz do Spraw Kontroli Państwowej. Działał także w zespołach parlamentarnych: m.in. ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, a także ds. Energetyki i na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej. W latach 1990-2002 był radnym rady miejskiej w Kędzierzynie-Koźlu. Działał też m.in. w NSZZ „Solidarność”.

Jan Religa zmarł 1 października (fot.sejm.gov)

3 października odszedł senator Michał Okła. Miał 63 lata. Był senatorem VI kadencji Platformy Obywatelskiej. Jeszcze w latach 90. był radnym Skarżyska, członkiem zarządu miasta i radnym powiatu skarżyskiego, a w latach 2002-2005 radnym sejmiku świętokrzyskiego. Przewodniczący rady nadzorczej Fundacji Daj Szansę i członek NSZZ "Solidarność" oraz Platformy Obywatelskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA