REKLAMA

Zmiana premiera, Rafał Trzaskowski: Zastępca zastąpi szefową rządu

 • Autor: PAP/AT
 • 08 grudnia 2017 12:00
Zmiana premiera, Rafał Trzaskowski: Zastępca zastąpi szefową rządu Morawiecki będzie zależny od Jarosława Kaczyńskiego - uważa Trzaskowski (Rafał Trzaskowski, fot.trzaskowski.pl)

Mateusz Morawiecki nie ma nic do powiedzenia i będzie w 100 proc. zależny od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - ocenił w Sejmie poseł PO Rafał Trzaskowski.

• Premier Beata Szydło złożyła rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji. Na stanowisko premiera został wysunięty Mateusz Morawiecki.

• Mamy do czynienia z farsą dotyczącą wymiany premiera - ocenił Trzaskowski.

• Próbujecie nam opowiadać, że premier Morawiecki będzie lepszy od Beaty Szydło tylko dlatego, że zna angielski i będzie mógł lepiej bronić naszych racji w Unii Europejskiej - powiedział.

• Nie wystarczy znać angielski, ale trzeba mieć w tym języku cokolwiek do powiedzenia - zaznaczył.

Premier Beata Szydło złożyła w czwartek na ręce Komitetu Politycznego PiS rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji; Komitet Polityczny wysunął jednocześnie na stanowisko nowego premiera kandydaturę Mateusza Morawieckiego. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Szydło ma zostać wicepremierem, a reszta zmian w rządzie ma nastąpić w styczniu. Desygnacja Morawieckiego na premiera ma nastąpić w piątek (8 grudnia); na wtorek zaplanowano wotum zaufania dla nowego rządu.

Odnosząc się do decyzji Komitetu Politycznego PiS Trzaskowski ironizował, że "zastępca zastąpi szefową rządu, która pozostanie w rządzie i nic się nie zmieni".

Podkreślił, że Mateusz Morawiecki nie ma nic do powiedzenia i będzie w 100 proc. zależny od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. "Próbujecie nam opowiadać, że premier Morawiecki będzie lepszy od Beaty Szydło tylko dlatego, że zna angielski i będzie mógł lepiej bronić naszych racji w Unii Europejskiej. Nie wystarczy znać angielski, ale trzeba mieć w tym języku cokolwiek do powiedzenia" - podkreślił poseł.

Według Trzaskowskiego finalizowany jest też zamach na niezależność sądownictwa. Poseł domagał się wyjaśnień od rządu, ile będzie kosztować Polskę reforma KRS i Sądu Najwyższego. "Wyjaśnijcie, ile to będzie nas kosztować. To się skończy karami finansowymi i marginalizacją Polski w Unii Europejskie" - dodał.

Czytaj też: PiS: W rządzie potrzebna jest nowa wizja. Opozycja: Zmiana premiera nic nie przyniesie

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zauważył, że uzasadnienie posła "ma się nijak do wniosku formalnego". Jak dodał, zwołanie Konwentu Seniorów to uprawnienie marszałka Sejmu. Sejm nie zgodził się na przerwę w obradach.

W piątek Sejm głosuje nad projektami nowelizacji ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym.

Do projektu nowelizacji o KRS złożono łącznie 23 poprawki, w tym 11 PiS. Komisja poparła 10 poprawek PiS. Najważniejsza pozytywnie zarekomendowana poprawka spośród nich przewiduje wykreślenie wcześniejszej poprawki tego klubu, że kandydatów do KRS mogłyby zgłaszać m.in. grupy 25 prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i notariuszy. Komisja negatywnie zaopiniowała 10 poprawek złożonych do projektu o KRS przez kluby opozycyjne i jedną PiS. Dwie poprawki klubu Kukiz'15 zostały wycofane przed głosowaniem.

Natomiast do projektu nowelizacji o SN złożono łącznie 62 poprawki. Spośród nich 36 było autorstwa PiS - uzyskały one pozytywną rekomendację komisji. Według jednej z poprawek PiS badając skargę nadzwyczajną, SN mógłby zaskarżone orzeczenie sądu uchylić nie tylko w całości - jak głosi projekt - ale również tylko w części.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

 • Stach Ostróżka 2017-12-08 14:16:38
  Zanim uwaga, najpierw cytata z wypowiedzi pos. PO Rafała Trzaskowskiego: "Próbujecie nam opowiadać, że premier Morawiecki będzie lepszy od Beaty Szydło tylko dlatego, że zna angielski i będzie mógł lepiej bronić naszych racji w Unii Europejskiej. Nie wystarczy znać angielski, ale trzeba mieć w tym języku cokolwiek do powiedzenia" - podkreślił poseł". Pan poseł nieco przesadził. Wprawdzie pan Mateusz Morawiecki nie ma takich pożytecznych kwalifikacji, jak twórca "OPTIMUSA" pan Roman Kluska, ale jako historyk z wykształcenia chyba zna wiele legend, którymi może zaciekawić nie tylko polskie społeczeństwo, ale też różnych fachowców z kręgów międzynarodowych, które już się nużą codzienną praktyką z zakresu elektroniki, robotyzacji i automatyzacji. Czyż dla odprężenia nie posłuchają chętnie opowieści o Kraku i Wandzie, chrzcie Mieszka I., Kazimierzu Wielkim , czy bawidamku Auguście Poniatowskim, co to nawet carycę Katarzynę miał pod sobą?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA