REKLAMA

Zmiany kadrowe w mediach publicznych. Kto będzie kierował TVP, a kto Polskim Radiem?

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 04 stycznia 2016 14:17
Zmiany kadrowe w mediach publicznych. Kto będzie kierował TVP, a kto Polskim Radiem? Jest niemal pewne, że kierownictwo nad Telewizją Publiczną przejmie Jacek Kurski (fot. flickr.com)

Sejm uchwalił w środę, 30 grudnia, nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która zakłada m.in. wygaśnięcie mandatów dotychczasowych władz Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia. Nowe władze mają zostać powołane przez ministra skarbu państwa Dawida Jackiewicza. W mediach ruszyła giełda nazwisk.

Jest niemal pewne, że kierownictwo nad Telewizją Publiczną przejmie Jacek Kurski, obecnie podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie zajmuje się analizą struktury ministerialnej oraz restrukturyzacją Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Kurski z wykształcenia jest ekonomistą, był posłem na Sejm V i VI kadencji, a w latach 2009-2014 posłem do Parlamentu Europejskiego VII kadencji. Jego kandydaturę na prezesa TVP skrytykowali m.in. Marek Sawicki, wiceprzewodniczący klubu PSL oraz Paweł Kukiz. Więcej tutaj.

Na wybór nowego prezesa nie poczekało pięciu dyrektorów w Telewizji Polskiej. Jak informuje portal Wirtualnemedia.pl, dyrektor TVP1 Piotr Radziszewski, dyrektor TVP2 Jerzy Kapuściński, dyrektor TVP Kultura Katarzyna Janowska, dyrektor TAI Tomasz Sygut i dyrektor biura zarządzania zasobami ludzkimi Ewa Ger, w sylwestra złożyli wypowiedzenia. Katarzyna Janowska potwierdziła te informacje w mediach społecznościowych.

facebook.com

Jak przypomina portal Wirtualnemedia.pl, w mediach konserwatywnych już wcześniej pojawiały się listy dziennikarzy i managerów, którzy powinni zostać usunięci z TVP. O tym, że np. Jerzy Kapuściński i Katarzyna Janowska nie powinni dłużej pracować w telewizji publicznej pisał niedawno Witold Gadowski, współpracownik tygodnika „W Sieci”, a wcześniej szef TVP1, dyrektor TVP Kraków oraz dziennikarz TVN.

Na razie nie wiadomo, kto zastąpi nowych dyrektorów. Jedynym pewnym nazwiskiem wydaje się Marzena Paczuska, która ma zostać  szefową programów informacyjnych Telewizji Polskiej i zastąpić odchodzącego Tomasza Syguta. Więcej tutaj.

Stanisławczyk na czele Polskiego Radia?

Wciąż nie wiadomo także, kto zostanie prezesem Polskiego Radia. Portal Wirtualnemedia.pl wskazuje, że najbardziej prawdopodobną kandydatką wydaje się Barbara Stanisławczyk, dziennikarka, reportażystka i pisarka, absolwentka Politechniki Warszawskiej oraz Podyplomowego Studium Dziennikarskiego na UW. Pisała reportaże m.in. dla „Twojego Stylu”, „Tygodnika Solidarność” czy „Pani”.

Pracowała w miesięczniku „Sukces”, najpierw jako wicenaczelna, a od września 2006 do kwietnia 2010 roku pełniła funkcję redaktora naczelnego pisma. Po przejęciu „Sukcesu” przez Wydawnictwo Przekrój w październiku 2009 roku Stanisławczyk objęła funkcję dyrektora wydawniczego tej spółki, którą pełniła do marca 2010 roku.

Stanisławczyk prowadziła warsztaty z reportażu w wyższej szkole Collegium Civitas, obecnie prowadzi zajęcia z pisania w Podyplomowym Studium Public Relations przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.

twitter.com

Zagrożeni dziennikarze?

O swoje stanowiska nie mogą być spokojni dziennikarze. Prof. Krystyna Pawłowicz dziennikarzy TVP wysyłała na kursy medialne do szkoły o. Rydzyka. „Pani J.Dobrosz-Oracz, p.Kraśko, p.Lewicka, p.Tadla, oboje Lisowie i reszta kłamczuchów dostaną skierowanie na kursy medialne resocjalizacyjne do Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej do Torunia. Wykłady poprowadzi Ojciec Dyrektor. Taryfy ulgowej nie będzie” – ostrzegała posłanka PiS. Więcej tutaj.

Ostatniego dnia grudnia media informowały natomiast o liście Komisji Krajowej Federacji Regionów i Komisji Zakładowych "Solidarność'80" do prezesa TVP Janusza Daszczyńskiego. W piśmie Komisja domaga się wszczęcia postępowań wyjaśniająco-dyscyplinarnych wobec dziennikarzy telewizji publicznej: Tomasza i Hanny Lisów, Joanny Racewicz, Piotra Kraśki, Karoliny Lewickiej, Krzysztofa Ziemca i Beaty Tadli.

twitter.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA