REKLAMA

Zmiany w rządzie, Sławomir Neumann: Kandydatura Mateusza Morawieckiego na premiera to zasłona dymna

  • Autor: PAP/AT
  • 06 grudnia 2017 11:36
Zmiany w rządzie, Sławomir Neumann: Kandydatura Mateusza Morawieckiego na premiera to zasłona dymna Nowym premierem zostanie prezes PiS Jarosław Kaczyński - uważa szef klubu PO (Sławomir Neumann, fot.facebook.com/slawekneumann)

Premierem nie zostanie Mateusz Morawiecki, a Jarosław Kaczyński - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann.

• Zabieg związany z objęciem funkcji premiera przez Mateusza Morawieckiego, to zasłona dymna, a nie rzeczywisty plan polityczny - stwierdził szef klubu PO Sławomir Neumann.

• Jego zdaniem, premierem zostanie prezes PiS Jarosław Kaczyński.

• Ocenił, że premier Beata Szydło ma świadomość, że ten etap (na fotelu szefa rządu) w jej życiu się kończy.

• Decyzja polityczna chyba już zapadła, że należy zmienić premiera - dodał.

W poniedziałek (4 grudnia) lider PiS Jarosław Kaczyński spotkał się m.in z szefami okręgów partii i szefami wojewódzkich zespołów samorządowych. Według informacji rozmawiano o przygotowaniach do wyborów samorządowych oraz "spodziewanej w grudniu" rekonstrukcji rządu. Według doniesień medialnych, Beatę Szydło na stanowisku premiera ma zastąpić wicepremier Mateusz Morawiecki.

Neumann w środę w TVP1 zwrócił uwagę, że podczas Zgromadzenia Narodowego, kiedy witano panią premier, klub PiS-u wstał - jak mówił - "jakby na pożegnanie pani premier". "Odebrałem to jako podziękowanie (dla premier Szydło) za te dwa lata" - zaznaczył.

Zdaniem polityka PO, premier Beata Szydło "ma świadomość, że ten etap (na fotelu szefa rządu) w jej życiu się kończy". "Jest decyzja polityczna, chyba już zapadła, że należy zmienić premiera" - ocenił.

Czytaj tez: Wiceprezes PiS: Jeśli Kaczyński się nie zdecyduje, kandydatem na premiera Morawiecki

Według Neumanna, premierem nie zostanie Mateusz Morawiecki. "Raczej nie spotkałem się z taką sytuacją w polityce, żeby człowiek, który jest pokazywany jako pewniak przez media, przez kilka dni, zanim ta decyzja zapadnie, był tym wybranym" - zauważył. Ocenił, że "zabieg z Mateuszem Morawieckim jest raczej zasłoną dymną, niż rzeczywistym planem politycznym". Jego zdaniem, premierem zostanie Jarosław Kaczyński.

We wtorek rzecznik PiS Beata Mazurek powiedziała, że żaden konkretny termin rekonstrukcji rządu nie został jeszcze wyznaczony. Pytana o propozycje objęcia funkcji premiera przez Mateusza Morawieckiego, odparła: "Nie jest tajemnicą, że taka propozycja się pojawiła, ale decyzji jeszcze nie ma". Jak poinformowała, ostateczną decyzję podejmuje Komitet Polityczny PiS.

Czytaj też: Sasin: Mateusz Morawiecki mógłby być premierem

Dokonanie zmian w rządzie premier Beata Szydło zapowiedziała pod koniec października; nie podała, kto ma z niego odejść, ani kim będą nowi ministrowie. Jak wówczas mówiła, decyzje w tej sprawie omawia z prezesem PiS. Rzecznik rządu Rafał Bochenek zapowiedział później, że rekonstrukcja Rady Ministrów będzie miała charakter strukturalny.

Szef PiS Jarosław Kaczyński mówił w połowie listopada, że rekonstrukcja rządu pewnie będzie troszkę odłożona w czasie, bo premier zaproponowała interesujące zmiany strukturalne. Według Kaczyńskiego, "ostateczne decyzje, co do personaliów" będą "podjęte w ciągu stosunkowo niedługiego czasu, ale pewnie dowiemy się o nich w grudniu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA