REKLAMA

Znani sportowcy i artyści na listach wyborczych

 • Autor: parlamentarny.pl (JS)
 • 07 października 2015 13:01
Znani sportowcy i artyści na listach wyborczych Największe emocje wzbudziła kandydatura Szymona Ziółkowskiego, który otwiera listę Platformy Obywatelskiej w Poznaniu. Fot. Roger Gor (Creative Commons)

Sportowcy, aktorzy, muzycy, łowca fotoradarów i rolnik, który w programie telewizyjnym szukał żony. Osoby znane próbują swoich sił w wyborach parlamentarnych.

Wzrok na listach wyborczych przyciągają znane nazwiska. Największym zaskoczeniem była informacja o starcie w wyborach parlamentarnych Piotra Marca, znanego jako Liroy. Raper otwiera listę komitetu „Kukiz’15” w okręgu kieleckim. Za sprawą wydanej w 1995 roku płyty Alboom, sprzedanej w nakładzie przekraczającym 500 tys. egzemplarzy, osiągnął największy sukces komercyjny w historii polskiego hip-hopu. Na początku marca 2015 roku raper oświadczył na Facebooku, że nie jest w stanie pogodzić życia prywatnego z zawodowym. Zapowiedział tym samym zakończenie kariery muzycznej na czas nieokreślony. Będzie miał więc czas, by zająć się polityką.

Liroy nie jest jedynym muzykiem, który zdecydował się na start w wyborach parlamentarnych. Z 7. miejsca w okręgu płockim z list komitetu PSL kandyduje Sławomir Świerzyński, lider zespołu Bayer Full. Natomiast o mandat senatora z Lublina będzie walczył Krzysztof Cugowski. Wokalista Budki Suflera był już senatorem VI kadencji. Mandat uzyskał w 2005 roku, startując z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu lubelskim. W tegorocznych wyborach ubiega się o mandat jako kandydat niezależny.

Krzysztof Cugowski. Fot. Senat Rzeczypospolitej Polskiej (Sławomir Kaczorek)

Sportowcy na listach

Liczną grupę wśród kandydatów, zwłaszcza Platformy Obywatelskiej, stanowią sportowcy.

Największe emocje wzbudziła kandydatura Szymona Ziółkowskiego, który otwiera listę Platformy Obywatelskiej w Poznaniu. To lekkoatleta, młociarz, mistrz olimpijski i dwukrotny mistrz świata. W 2000 roku wywalczył złoty medal na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Sydney. Uzyskał trzy medale mistrzostw świata. Jest sześciokrotnym rekordzistą Polski i czternastokrotnym mistrzem Polski seniorów.

Lokomotywą wyborczą PO będzie także Adam Korol, wioślarz, czterokrotny mistrz świata, mistrz olimpijski z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, a od 2015 roku minister sportu i turystyki w rządzie Ewy Kopacz. Korol otwiera listę w Gdańsku. O reelekcje będzie się natomiast ubiegał Jan Tomaszewski, piłkarz, występujący na pozycji bramkarza, trener, publicysta sportowy, wielokrotny reprezentant Polski w piłce nożnej, medalista olimpijski. Tomaszewski kandyduje z miejsca 18. w Piotrkowie Trybunalskim.

O pozostanie w sejmie powalczy również Roman Kosecki, piłkarz, kapitan reprezentacji narodowej, założyciel klubu sportowego Kosa Konstancin. Startuje z 10. miejsca na liście PO w okręgu warszawskim (numer 19). Wśród sportowców na listach Platformy są także m.in.: snowboardzistka Jagna Marczułajtis-Walczak czy Robert Sycz, wioślarz, dwukrotny mistrz olimpijski (2000, 2004), sześciokrotny medalista mistrzostw świata.

Stalińska do Sejmu, Fedorowicz do Senatu

Na listach wyborczych znaleźli się także aktorzy. PSL wystawiło w okręgu podwarszawskim (numer 20) Dorotę Stalińską, aktorkę teatralną i filmową. Stalińska próbowała już swoich sił w polityce. W latach 1994-1998 zasiadała w radzie Milanówka, była radną sejmiku warszawskiego, a w 2014 roku została radną sejmiku województwa mazowieckiego z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Dorota Stalinska. Fot. www.dorotastalinska.pl

Z list Platformy Obywatelskiej w okręgu chrzanowskim kandyduje aktorka Magdalena Sokołowska-Gawrońska, natomiast do senatu z poparciem PO próbuje dostać się aktor i reżyser Jerzy Fedorowicz, poseł na sejm V, VI i obecnej, VII kadencji.

Łowca fotoradarów

Na start w wyborach zdecydował się także Paweł Szakiewicz. Zasłynął z udziału w programie „Rolnik szuka żony”. Start w wyborach nie jest jego debiutem politycznym. Szakiewicz jest radnym gminy Braniewo. Pełni też funkcję sołtysa wsi Szyleny. Obejmując tę funkcję, był najmłodszym sołtysem w Polsce. Szakiewicz kandyduje do sejmu z list Platformy Obywatelskiej. Otrzymał miejsce 16. na liście w okręgu elbląskim.

Wśród kandydatów jest także Emil Rau, gospodarz programu „Emil, łowca fotoradarów”, emitowanego w telewizji TVN Turbo. Od kilku lat toczy walkę ze strażą miejską i montowanymi wbrew przepisom fotoradarom. Jego narzędziem w tej walce są kamera i kanał internetowy. Przy ich pomocy dokumentuje i ujawnia nadużycia takie, jak nieprawidłowe ustawianie fotoradarów czy umieszczanie ich w miejscach, gdzie nie ma realnego zagrożenia. Emil Rau startuje z komitetu Zjednoczonej Lewicy z miejsca 10. na liście w okręgu zielonogórskim.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Mirek 2015-10-23 18:29:42
  ale się ucieszyłem!!! Nie wiedziałem, że Sycz kandyduje do sejmu!! Nie było mnie kilka tygodni w Polsce, wracam do Bydgoszczy, a tam na wjeździe wisi baner z Robertem Syczem. Bardzo miłe zaskoczenie. Głosuję na niego, bo miałem okazję go kiedyś poznać i wiem, że może nam, zwłaszcza jako mieszkańcom, sporo zaoferować. Oby się dostał!
 • Johny 2015-10-20 10:49:51
  Myślę bardzo podobnie - celebrytom ktorzy slyna tylko z tego ze sa znani, ale poza tym nie chce im się nawet kiwnąc palcem dziękuję od razu. Chcę żeby w parlamencie byli ludzie ktorym się wreszcie chce. Młodzi, energiczni, z pomyslami. Na Sycza tez licze. Zwlaszcze ze sport to nie jedyne zobowiązanie ktorego się podjął. Obiecał też zajac się polityką prorodzinną i niepełnosprawnymi. Podoba mi się jego podejście!
 • Marek 2015-10-20 10:45:57
  Nie jestem za celebrytami na listach wyborczych, ale kandydatura Roberta Sycza mi się podoba. Odniósł mnóstwo sukcesów w sporcie, ale ma głowę na karku, Nie zależy mu na karierze politycznej, chce postawić w regionie na sport.
 • jeremy 2015-10-08 14:53:48
  Do nie-eee: Nie znam Ziółkowskiego, za to znam dość dobrze osobę Pani Szydłowskiej. Od lat działa w samorządzie i z tego co obserwuję, angażuje się bardzo w to, co robi. Przy tym jest niesamowicie oddaną osobą- pomaga wielu organizacjom, organizuje i wspiera wiele inicjatyw. Jest szczera i skromna, takich ludzi w polityce nam właśnie potrzeba.
 • nieeee 2015-10-07 14:31:22
  Jestem w szoku!!! Ziółkowski otwiera listę PO w Poznaniu. Hahahaha, dawno się tak nie uśmiałem. Z całym szacunkiem dla znakomitego sportowca, ale w żadnym wypadku nie zmarnuję głosu. Jestem za kobietami, dlatego głosuję na pozycję 3 z tej listy, Bożenę Szydłowską.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA