REKLAMA

Znani wydawcy o repolonizacji mediów. "Media, podobnie jak kulturę, warto jednak mieć własne!”

  • Autor: Justyna Sobolak, raf
  • 05 stycznia 2016 15:22
Znani wydawcy o repolonizacji mediów. "Media, podobnie jak kulturę, warto jednak mieć własne!” Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski o rządowych planach repolonizacji mediów: "Niestety często jest tak, że kto płaci orkiestrze, ten wybiera muzykę". (fot. mat. pras.)

Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski na swoim profilu w mediach społecznościowych odniósł się do planowanej przez Prawo i Sprawiedliwość „repolonizacji” mediów. Jego zdaniem „media, podobnie jak kulturę, warto jednak mieć własne”. Głos w sprawie zabrał także inny znany polski wydawca - Michał M. Lisiecki, prezes PMPG, właściciel spółki wydającej m.in. tygodnik „Wprost".

W połowie roku ma być gotowy projekt ustawy dotyczącej „repolonizacji” mediów w Polsce. Prawo i Sprawiedliwość nie zdradza na razie szczegółów projektu. Wiadomo, że w założeniu ma on przeciwdziałać nadmiernej koncentracji rynku w rękach jednego wydawcy.

- Repolonizacja nie oznacza odbierania niczego na siłę, jesteśmy w Unii Europejskiej i obowiązują przepisy – mówiła w TV Republika posłanka PiS Elżbieta Kruk. - Na rynku gazet lokalnych i czasopism mamy 90 proc. gazet należących do niemieckiego koncernu Polska Press. Ringier Axel Springer Polska ma trzydzieści parę tytułów, Burda Media ma niemal wszystkie magazyny kobiece – wymieniała.

Jak zauważyła, inne kraje Unii Europejskiej chronią swoje rynki i tworzą prawo uniemożliwiające dominację obcego kapitału. - Te kwestie w krajach Unii Europejskiej są regulowane przy pomocy polityki antymonopolowej, są ustawowo określone procentowe udziały w rynkach – mówiła w TV Republika. Zapewniła, że PiS uporządkuje tę kwestię, nawet pomimo spodziewanych ataków.

Plany Prawa i Sprawiedliwości wywołały żywą dyskusję. Głos zabrali także znani w Polsce wydawcy. Jacek Świderski, prezes i jeden z właścicieli Wirtualnej Polski, napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych: „Dziwię się naiwności tych, którzy mówią że to bez znaczenia do kogo należy. Tak jakby to była zwykła woda w kranie. Niestety często jest tak, że kto płaci orkiestrze, ten wybiera muzykę. Uważam, że media, podobnie jak kulturę, warto jednak mieć własne!”.

źródło: FB

 

Do dyskusji włączył się także Michał Lisiecki, prezes PMPG, właściciel spółki wydającej m.in. tygodnik „Wprost". Na Twitterze zasugerował, by… oflagować prasę.

twitter.com

 

 Na Facebooku Lisiecki napisał natomiast, że nawet Niemcy chronią swój rynek mediów.

- Zachowajmy jakiś logiczny parytet. Tymczasem 75% prasy w Polsce to kapitał niemiecko-szwajcarski a w mediach regionalnych (lokalnych) blisko ~99%. Nadal brak obaw? Skoro np. Niemcy chronią swój rynek w tym obszarze - stwierdził.

Źródło:FB

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Podatnik 2016-01-06 00:08:32
    Ile to będzie kosztować? W wypowiedziach wydawców brak tej najważniejszej informacji - pewnie liczą na to że zdrowo będą doić budżet.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA