REKLAMA

Zoll: ustawa o TK to koniec demokratycznego państwa prawa

  • Autor: pt/pap
  • 07 lipca 2016 16:19
Zoll: ustawa o TK to koniec demokratycznego państwa prawa Profesor Andrzej Zoll (fot. wikipedia.org, licecnaj: CC BY-SA 3.0)

• To koniec demokratycznego państwa prawa - tak o nowej ustawie o Trybunale Konstytucyjnym mówi były prezes TK prof. Andrzej Zoll.
• Jego zdaniem Trybunał zostanie teraz sparaliżowany; ograniczona będzie też jego niezależność.

Sejm uchwalił w czwartek nową ustawę o TK, opartą na propozycjach PiS. Wcześniej posłowie odrzucili ponad 40 poprawek zgłoszonych przez opozycję. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Całkowite sparaliżowanie polskiego Trybunału

W opinii Zolla efektem ustawy będzie "całkowite sparaliżowanie polskiego Trybunału". "Władza ustawodawcza pozbywa się kontroli nad sobą ze strony władzy sądowniczej, czyli mamy do czynienia z końcem ustroju, który można określić mianem demokratycznego państwa prawa" - powiedział. Dodał, że jego istotą jest "podział władzy, wyrażający się właśnie m.in. w tym, że i władza ustawodawcza nie pozostaje poza kontrolą innych władz".

"Sprawa polega na tym, że bez mandatu do zmiany konstytucji, do tej zmiany właściwie doszło; konstytucja z 1997 r. w swym fundamentalnym zakresie przestała de facto obowiązywać" - ocenił Zoll. Jego zdaniem istotny wpływ na TK ma teraz władza wykonawcza.

B. prezes TK dodał, że generalna zasada badania spraw w kolejności wpływu oznacza, że "sprawy, które z punktu widzenia praw obywatelskich należałoby jak najszybciej rozpatrzeć, będą musiały leżeć, być może nawet do końca kadencji, bo np. podmiot uprawniony zasypie Trybunał wnioskami w sprawach zupełnie bagatelnych". Jego zdaniem trudno mówić o niezależności TK, skoro władza ustawodawcza, która ma być kontrolowana, dyktuje mu kolejność rozpatrywania spraw.

Podział na naszych i nie naszych

Zoll ocenił, że niewiele zmienia wycofanie się PiS z zapisu o wymogu większości 2/3 głosów sędziów do wydania wyroku w pełnym składzie. "To że czterech sędziów może odsuwać orzeczenie, to nieporozumienie, w żadnym Trybunale coś takiego nie występuje" - dodał. "To właśnie spowoduje upolitycznienie sędziów i podział na naszych i nie naszych" - uznał. "Można przewidywać, że gdy się już zmieni skład TK, to ten zapis zniknie, bo on wtedy będzie działał przeciwko obecnej władzy" - powiedział.

Odnosząc się do zapisu ustawy, że prezesa TK powołuje prezydent "spośród co najmniej trzech kandydatów" przedstawionych mu przez Zgromadzenie Ogólne TK, prof. Zoll ocenił, że "chodzi o to, by pan prezydent na pewno dostał kandydaturę odpowiadającą partii rządzącej".

Niezgodne z Konstytucją

Według niego niezgodne z konstytucją byłoby dopuszczenie przez prezesa TK do orzekania trzech osób wybranych do TK w grudniu ub.r. przez obecny Sejm.

Jak mówił, TK uznał już (w wyroku z 3 grudnia ws. ustawy o TK z czerwca ub. roku ), że miejsca te zajęte są przez trzech sędziów, wybranych zgodnie z konstytucją w październiku ub.r.

Zoll jest przekonany, że nowa ustawa nie będzie mogła być narzędziem oceny TK, jeśli zostanie do niego zaskarżona - tak jak było 9 marca br., przy badaniu przez TK grudniowej noweli ustawy autorstwa PiS.

Przypomniał, że konstytucja stanowi, iż sędziowie TK są związani tylko ustawą zasadniczą w zakresie orzekania. "Ten przepis jest właśnie po to, by nie byli związani ustawą, którą oceniają" - wyjaśnił.

Jego zdaniem obecne doświadczenia pokazują, że należałoby publikować wyroki TK w oficjalnym zbiorze orzeczeń Trybunału, tak jak np. ogłasza orzeczenia Sąd Najwyższy.

Zoll dopuszczałby też możliwość ich drukowania w dzienniku aktów normatywnych, ale na zarządzenie prezesa TK. "Dziś publikację może zablokować premier, jak właśnie zablokowała; a powinno być jednoznacznie stwierdzone, że premier nie ma tu nie co powiedzenia" - dodał b. prezes TK.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Pinokio 2016-07-12 11:43:08
    zool czas na leczenie!!! A TK w końcu będzie NORMALNY!!!!!!!!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA