REKLAMA


Marian Starownik - informacje o kandydacie do sejmu To twój profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres parlament@ptwp.pl

Marian Starownik Wybory 2015

Głosowanie internautów zakończone.
Wyniki zaktualizowano 23 października.

 • WASZ RANKING W OKRĘGU
   

  122 miejsce 0,04 % poparcia
 • POPULARNOŚĆ NA LIŚCIE
  KOMITETU W OKRĘGU

  15 miejsce 2,10 % poparcia

Samorządowiec, poseł na Sejm X, I, II i VI kadencji, od 2012 wicewojewoda lubelski, były starosta lubartowski.

Ukończył studia na Wydziale Rolnym Akademii Rolniczej w Lublinie; kończył również studia podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach.

Należał do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, później do Polskiego Stronnictwa Ludowego "Odrodzenie" i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Był m.in. instruktorem terenowym Wojewódzkiego Komitetu ZSL w Lublinie, członkiem tegoż komitetu (1978–1989), członkiem Rady Naczelnej PSL-Odrodzenie i PSL. Przewodniczy zarządowi powiatowemu PSL w Lubartowie. Działał również w Związku Młodzieży Wiejskiej (m.in. przewodniczył Krajowej Komisji Rewizyjnej), Związku Ochotniczych Straży Pożarnych (m.in. jako wiceprezes zarządu głównego i członek władz lokalnych),Ludowych Zespołach Sportowych (członek władz centralnych i lokalnych).

Od maja 1981 do maja 1982 roku pełnił funkcję naczelnika gminy Uścimów, został odwołany przez wojewodę lubelskiego, a następnie po proteście Gminnej Rady Narodowej przywrócony na to stanowisko w czerwcu 1982 roku. Po reformie samorządowej od 1990 był wójtem tej gminy. W latach 1989-1997 sprawował mandat posła na Sejm X kadencji z ramienia ZSL, następnie I i II kadencji z ramienia PSL, wybranego w okręgu Lublin. Był m.in. wiceprzewodniczącym Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych (1989-1991) oraz Komisji Samorządu Terytorialnego (1991–1993). Od 2002 roku pełnił funkcję starosty powiatu lubartowskiego. W 2006 roku został wybrany radnym sejmiku lubelskiego, złożył jednak mandat, ponownie obejmując urząd starosty.

Od 1997 roku kilkakrotnie bez powodzenia kandydował do parlamentu (m.in. w przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007) oraz do Parlamentu Europejskiego (2009).Po śmierci Edwarda Wojtasa 10 kwietnia 2010 w katastrofie polskiego Tu-154 w Smoleńsku wyraził zgodę na objęcie w jego miejsce mandatu poselskiego w związku z rezygnacją ze strony Henryka Smolarza.

10 lutego 2012 roku powołany na stanowisko wicewojewody lubelskiego.

Kontakt/Redakcja: zauważyłeś błąd w swojej notce napisz na adres parlament@ptwp.pl.

Skomentuj

 • Brak komentarzy.