REKLAMA


Elżbieta Radziszewska - informacje o pośle na sejm VIII kadencji To twój profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres parlament@ptwp.pl

Elżbieta Radziszewska Poseł VIII kadencji

OCEŃ POSŁA

Posłanka na Sejm III, IV, V, VI, VII i VIII kadencji, od 2008 do 2011 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. równego traktowania, od 2014 wicemarszałek Sejmu VII kadencji. Należy do Platformy Obywatelskiej.

Ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi. Została specjalistką II stopnia w zakresie chorób wewnętrznych.

W pierwszej połowie lat 90. pełniła funkcję radnej Piotrkowa Trybunalskiego wybranej z ramienia Komitetu Obywatelskiego.

Należała do ROAD, Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Kierowała piotrkowskimi strukturami tego ostatniego ugrupowania. W wyborach w 1993 roku bez powodzenia ubiegała się o mandat posłanki z listy Unii Demokratycznej w województwie piotrkowskim. W latach 1997–2007 sprawowała mandat posła III, IV i V kadencji. W Sejmie pełniła m.in. funkcję zastępcy przewodniczącego sejmowej Komisji Rodziny i Praw Kobiet. W wyborach parlamentarnych w 2007 roku po raz czwarty została posłem, otrzymując w okręgu piotrkowskim.

Od 2001 roku działa w Platformie Obywatelskiej. W gabinecie cieni PO została odpowiedzialnym za sprawy kobiet i rodziny.

17 marca 2008 roku została sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a 30 kwietnia tego samego roku pełnomocnikiem rządu do spraw równego traktowania. 21 listopada 2011 roku została odwołana z tych stanowisk.

W 2011 kandydowała w wyborach parlamentarnych z 1. miejsca na liście komitetu wyborczego Platformy Obywatelskiej w okręgu wyborczym nr 10 w Piotrkowie Trybunalskimi uzyskała mandat poselski. W Sejmie VII kadencji została członkinią i rotacyjną przewodniczącą Komisji do Spraw Służb Specjalnych.

24 września 2014 roku została wybrana na wicemarszałka Sejmu, zastąpiła Cezarego Grabarczyka, który objął funkcję ministra sprawiedliwości w rządzie Ewy Kopacz. W 2015 z powodzeniem ubiegała się o poselską reelekcję (dostała 12 741 głosów).

W Sejmie VIII kadencji zasiada w Komisji Łączności z Polakami za Granicą oraz Komisji Zdrowia.

 

Kontakt/Redakcja: zauważyłeś błąd w swojej notce napisz na adres parlament@ptwp.pl.

Skomentuj (2 komentarzy)

  • precz 2016-12-30 23:11:02
    Powinno być raczej: a 30 kwietnia tego samego roku antypełnomocnikiem rządu do spraw równego traktowania i dyskryminacji mniejszości seksualnych.
  • śmiech na sali 2016-12-29 02:47:43
    Kolejna "mądra inaczej". Skąd one się biora w polityce? Soros to opłaca?