REKLAMA


Robert Tyszkiewicz - informacje o pośle na sejm VIII kadencji To twój profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres parlament@ptwp.pl

Robert Tyszkiewicz Poseł VIII kadencji

OCEŃ POSŁA

Wydawca,działacz społeczny, przedsiębiorca, poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. Członek Platformy Obywatelskiej.

Studiował filologię polską w filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku (nie ukończył studiów). W latach 1982-1985 współorganizował i kierował Młodzieżowym Komitetem Obrony Społecznej. Współtworzył Koła Oświaty Niezależnej działające w białostockich szkołach. Od 1983 był współpracownikiem Tymczasowej Komisji Regionalnej „Solidarności”. Był wydawcą i redaktorem podziemnego czasopisma „Nasz Głos”.

Od 1989 roku wchodził w skład Komitetu Obywatelskiego Ziemi Białostockiej. Od 1990 do 1992 był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Białostockiego” oraz redaktorem naczelnym pisma „Puls”. W 1992 założył prywatne ogólnopolskie wydawnictwo „Publikator”, którym kierował do 2007 roku.

W 2001 roku podjął działalność w Platformie Obywatelskiej. W 2005 roku został wybrany na posła V kadencji z listy Platformy Obywatelskiej. W Sejmie zainicjował uchwałę dotyczącą zaniepokojenia łamaniem praw obywatelskich na Białorusi. W 2006 roku został przewodniczącym podlaskich struktur partii, funkcję tę pełnił do 2010, kiedy to zastąpił go Damian Raczkowski.

W wyborach parlamentarnych w 2007 roku po raz drugi uzyskał mandat poselski, otrzymując w okręgu podlaskim 30 971 głosów. W VI kadencji został wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych oraz przewodniczącym zespołu parlamentarnego ds. Białorusi. Od lat angażuje się w działania na rzecz Polaków na Białorusi oraz wsparcia tamtejszej opozycji. Organizował wizyty białoruskich działaczy opozycyjnych w Polsce. Białoruskie służby graniczne kilkakrotnie odmawiały mu wjazdu na terytorium Białorusi.

W wyborach w 2011 roku z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. W Sejmie kolejnej kadencji ponownie objął funkcję wiceprzewodniczącego, a następnie przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych, został też członkiem Komisji Kultury i Środków Przekazu. W 2013 roku ponownie wybrany na przewodniczącego podlaskiej PO, wchodząc w skład zarządu partii.

W 2014 tygodnik „Polityka” na podstawie rankingu przeprowadzonego wśród polskich dziennikarzy parlamentarnych wymienił go wśród 10 najlepszych posłów w tym roku, podkreślając aktywność w sprawach zagranicznych, zwłaszcza tematyce wschodniej.

W 2015 został ponownie wybrany do Sejmu, otrzymując 19 453 głosy.

W Sejmie VIII kadencji zasiada w Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych.

Kontakt/Redakcja: zauważyłeś błąd w swojej notce napisz na adres parlament@ptwp.pl.

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Bak 2015-10-17 11:28:59
    To juz twoj koniec,tylko ulomni na ciebie zaglosuja
  • Roter 2015-09-09 22:45:51
    Nie masz jeszcze dość grabarzu Bronka?:-)