REKLAMA


Sławomir Jan Piechota - informacje o pośle na sejm VIII kadencji To twój profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres parlament@ptwp.pl

Sławomir Jan Piechota Poseł VIII kadencji

OCEŃ POSŁA

Prawnik, polityk,  poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. Członek Platformy Obywatelskiej. W wieku 12 lat uległ wypadkowi, na skutek którego został częściowo sparaliżowany i zmuszony do poruszania się na wózku inwalidzkim.Ukończył  studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, uzyskał uprawnienia radcy prawnego.

W latach 80. pracował w Komitecie Ochrony Praw Dziecka. W latach 1990–1993 był pełnomocnikiem wojewody wrocławskiego ds. osób niepełnosprawnych. Zasiadał też w radzie nadzorczej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.W latach 1994-2005 zasiadał w radzie miejskiej Wrocławia, w której pełnił m.in. funkcję przewodniczącego.

Od 1999 do 2002 roku był członkiem zarządu miasta ds. polityki społecznej. Po raz pierwszy do rady został wybrany z listy Wrocławskiego Komitetu Obywatelskiego. W latach 1997–2001 należał do Unii Wolności.

W 2005 roku z listy Platformy Obywatelskiej został wybrany na posła V kadencji w okręgu Wrocławskim. W styczniu 2006 roku w gabinecie cieni PO został rzecznikiem odpowiedzialnym za politykę społeczną.

W wyborach parlamentarnych w 2007 roku po raz drugi uzyskał mandat poselski, otrzymując 13 345 głosów. W Sejmie VI kadencji został przewodniczącym Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, członkiem Komisji Ustawodawczej, a także wiceprzewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.

W wyborach samorządowych w 2010 roku kandydował na prezydenta Wrocławia, zajmując 2. miejsce z wynikiem 11,01% głosów. W wyborach do Sejmu w 2011 roku z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, dostał 11 750 głosów. W 2015 po raz kolejny został wybrany do niższej izby polskiego parlamentu z wynikiem 5959 głosów.

W Sejmie VIII kadencji zasiada w Komisji do Spraw Petycji oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Kontakt/Redakcja: zauważyłeś błąd w swojej notce napisz na adres parlament@ptwp.pl.

Skomentuj

  • Brak komentarzy.