REKLAMA


Jacek Świat - informacje o pośle na sejm VIII kadencji To twój profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres parlament@ptwp.pl

Jacek Świat Poseł VIII kadencji

OCEŃ POSŁA

Poseł na Sejm VII i VIII kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Urodził się w 1955 roku we Wrocławiu, w rodzinie – według ówczesnego nazewnictwa – inteligencji pracującej. Ma klasyczny „wrocławski” rodowód: mama (plastyczka) urodziła się we Lwowie, ojciec (ekonomista) pochodził z Kielecczyzny.

Absolwent II LO, w latach 1975-1980 studiował na filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. W czasie studiów związał się z ruchem teatralnym, był współtwórcą i aktorem kilku zespołów. Najdłużej grupy TWA – pierwszego w Polce teatru studenckiego, który przyjął patronat Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Po Sierpniu pracował w redakcji „Solidarności Dolnośląskiej” pisma Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ Solidarność. Za tę działalność pół roku spędził w ośrodku internowania w Nysie. W następnych latach uczestniczył w prowadzeniu biblioteki wydawnictw niezależnych, kolportażu niezależnej literatury, współpracował z podziemnymi pismami, m.in. był w jednym z zespołów redakcyjnych „Solidarności Dolnośląskiej” wydawanej przez Solidarność Walczącą. W latach 1989-90 był członkiem redakcji „Gazety Wyborczej” i „Gazety Obywatelskiej” wydawanych przez Komitet Obywatelski we Wrocławiu.

Był w grupie założycielskiej Porozumienia Centrum we Wrocławiu. W następnych latach członkiem Zarządu Wojewódzkiego tej partii i przez dwie kadencje członkiem Naczelnego Sądu Partyjnego. W roku 1996 odszedł od czynnego uczestnictwa w działalności politycznej.

Od 1994 roku związany z Pocztą Polską, gdzie zajmuje się marketingiem, reklamą i PR-em. Przez kilka lat pełnił funkcje rzecznika prasowego Dyrekcji Okręgu we Wrocławiu. Jednocześnie współpracował z mediami. M.in. „Gazetą” z Toronto, Polskim Radiem Wrocław, dziennikiem „Nowy Świat”, tygodnikiem „Poczta Polska”. W latach 90. był też redaktorem dwutygodnika samorządowego „Herold Dolnośląski”.
Decyzją Polaków, został Posłem na Sejm RP z okręgu wrocławskiego (okręg nr 3) z liczbą 14 904 głosów. Należy do Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. Zasiada w komisji spraw społecznych i rodziny oraz komisji kultury i środków przekazu. Jest członkiem partii Prawo i Sprawiedliwość.

Przez 25 lat był mężem Aleksandry Natalli-Świat, posłanki na Sejm V i VI kadencji, która zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem.

Wśród licznych zamiłowań wymienia: podróże, dobre książki, muzykę barokową oraz jazzową i sport. Wraz z żoną zgromadzili unikalną kolekcję ponad 300 maskotek myszy.

W wyborach w 2015 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję z wynikiem 17 281 głosów. W Sejmie VIII kadencji zasiada w Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Kontakt/Redakcja: zauważyłeś błąd w swojej notce napisz na adres parlament@ptwp.pl.

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Oławianin66 2015-09-15 17:31:57
    Bardzo rzetelny i doświadczony parlamentarzysta!