REKLAMA


Mariusz Witczak - informacje o pośle na sejm VIII kadencji To twój profil? Pomóż nam go udoskonalić. Napisz na adres parlament@ptwp.pl

Mariusz Witczak Poseł VIII kadencji

OCEŃ POSŁA

Nauczyciel akademicki, senator VI i VII kadencji, poseł na Sejm VII i VIII kadencji. Członek Platformy Obywatelskiej.

Ukończył Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Kaliszu ze specjalnością język angielski, a w 1997 roku studia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w 2005 roku uzyskał stopień doktora nauk politycznych.

Zawodowo związany jest z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Kaliszu.

Od 2000 do 2003 pełnił funkcję wicedyrektora Instytutu Zarządzanie w Instytucjach Samorządowych. W latach 1999–2005 zasiadał w zarządzie Fundacji Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości, od 2003 do 2005 był także wiceprezesem Funduszu Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego SA w Poznaniu. Zajmował się także prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.

Przez jedną kadencję (1998–2002) zasiadał w kaliskiej radzie miejskiej. Należał do KLD oraz Unii Wolności, następnie przystąpił do Platformy Obywatelskiej. W PO od pełni różne funkcje: nieprzerwanie zasiada w radzie krajowej, przez wiele lat był wiceprzewodniczącym tej partii w województwie wielkopolskim. Był także zastępcą sekretarza generalnego partii.

W 2005 roku z ramienia PO został wybrany na senatora VI kadencji w okręgu kaliskim. W Senacie pracował w Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej (jako wiceprzewodniczący), był też wiceprzewodniczącym klubu senackiego partii. W wyborach parlamentarnych w 2007 roku po raz drugi uzyskał mandat senatorski.

W VII kadencji został wybrany przewodniczącym Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Ponownie objął funkcję wiceszefa Klubu Senatorów PO, wchodząc też w skład kierownictwa Klubu Parlamentarnego PO.

W wyborach parlamentarnych w 2011 roku z listy PO został wybrany na posła VII kadencji w okręgu kaliskim. W 2015 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję na kolejną kadencję Sejmu.

W Sejmie VIII kadencji zasiada w Komisji do Spraw Kontroli Państwowej oraz Komisji do Spraw Unii Europejskiej.

 

Kontakt/Redakcja: zauważyłeś błąd w swojej notce napisz na adres parlament@ptwp.pl.

Skomentuj (13 komentarzy)

 • Kaem 2017-01-20 08:08:45
  Paskudna postać. Śliski, obłudny, sprzedany. Kiepsko z kompetencjami poselskimi. Typowy konjunkturalista, który sprzeda się każdemu, kto da więcej. Celem tego "fachowca"jest znaleźć się na państwowej posadzie, za publiczne pieniądze, w partii obiecujące trwałość posady a nie dając w zamian nic społeczeństwu, które go wybrało.
 • KOPACZ 2016-02-16 22:53:03
  1) Afera taśmowa 2) Afera hazardowa 3) Afera wyciągowa 4) Afera stadionowa 5) Afera autostradowa 6) Afera stoczniowa 7) Afera AmberGold 8) Afera Elewarru 9) Afera z informatyzacją MSW 10) Afera z budową gazoportu w Świnoujściu oraz dostawami gazu z Kataru 11) Afera z budową elektrowni atomowej (od 5 lat trwa "wybieranie" jej lokalizacji, a kasa dla zarządów specjalnych spółek leci) 12) Afera z opóźnieniem publikacji przez Rządowe Centrum Legislacji ustawy o rajach podatkowych 13) Grabież Polakom połowy oszczędności emerytalnych zgromadzonych w OFE (153 mld zł) 14) Wydłużenie obowiązku pracy (wieku emerytalnego) o 7 lat u kobiet i 2 lata u mężczyzn 15) Rozrost biurokracji (sto tysięcy nowych etatów) 16) Drastyczny wzrost zadłużenia kraju (z 530 mld zł do blisko 1 bln zł) 17) Podniesienie VAT-u na wszystko 18) Podwyższenie o 1/3 składki rentowej (ZUS) dla przedsiębiorców 19) Zamrożenie na 8 lat kwoty wolnej od podatku, kwot uzyskania przychodu oraz progów podatkowych 20) Podniesienie akcyzy na paliwo 21) Likwidacja ulg podatkowych (budowlana, internetowa) 22) Zmniejszenie o 1/3 zasiłku pogrzebowego 23) Wprowadzenie nowego podatku paliwowego - tzw. opłaty zapasowej 24) Nałożenie na Lasy Państwowe haraczu w postaci podatku od przychodu (a nie dochodu!) 25) Prace nad wprowadzeniem podatku smartfonowego i tabletowego 26) Prace nad wprowadzeniem podatku audiowizualnego 27) Przyjęcie zabójczego dla polskiej gospodarki pakietu klimatycznego 28) Zgoda na wprowadzenie do Polski GMO 29) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu dostępu obywateli do informacji publicznej 30) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu wolności zgromadzeń 31) Przyjęcie ustawy o "bratniej pomocy" (tzw. ustawa 1066) 32) Spuszczenie w sejmowym klozecie kilku milionów podpisów złożonych pod obywatelskimi inicjatywami referendalno-ustawodawczymi 33) Utajnienie raportu o nieprawidłowościach w ZUS do jakich doszło w latach 2008 - 2013 34) Próba nocnej zmiany Konstytucji RP, która umożliwiłaby sprzedaż Lasów Państwowych 35) Doprowadzenie do tragicznego stanu publicznej służby zdrowia (czekanie po kilka lat na wizytę u lekarza specjalisty) 36) Podpisanie z Rosją niekorzystnej umowy gazowej (najdroższy gaz w Europie) 37) Blisko 3-letni paraliż legislacyjny w sprawie wydobywania gazu łupkowego 38) Drenaż Funduszu Rezerwy Demograficznej 39) Wyprzedaż majątku narodowego za ponad 65 mld zł (w tym spółek strategicznych takich jak Azoty Tarnów); 40) Ograniczenie potencjału militarnego 41) Brak przemyślanej i suwerennej polityki zagranicznej 42) Wszechobecny nepotyzm i kolesiostwo (tysiące stanowisk opłacanych z publicznej kasy dla platformianych kolesi)...Wwitczak
 • lepsze jutro 2016-01-25 14:22:32
  Do E-wunio: zgadzam się z Tobą w całości i też jestem z okolic Kalisza i też wstydzę się za tego nieudacznika i mizernotę , co to za człowiek , wypowiada się skandalicznie na tematy społeczne , to wielki populista i oligarcha , więc nie dziw się , że przy jego statusie zamożnym ekonomicznym wygląda naprawdę ciągle na wczorajszego , nie umie odpowiedzieć konkretnie na żadne pytanie w mediach. Ale cóż uważa się się za wielkiego tego świata i nic dobrego nie zrobi dla swych wyborców , tak jak w poprzedniej kadencji Sejmu. Najlepiej jakby zrzekł się mandatu i następny z listy godnie by nas reprezentował w Sejmie , mediach i w naszym okręgu wyborczym.
 • E-wunio 2016-01-25 12:11:29
  Panie pośle WITCZAK . Jestem kaliszanką , rdzenną kaliszanką , z dziada , pradziada , nie z KOŻMINKA , i powiem tak ---- WSTYDZĘ SIĘ , ŻE PODAJE SIĘ pan za posła z KALISZA . JA WSTYDZĘ SIĘ ZA pana POSTAWĘ . A tak ogólnie , to patrząc na pana , uważam , że ma pan kłopot i to wielki ze ZDROWIEM , NERECZKI , panie pośle , albo już są , albo się odezwą ---- TO MA pan WYPISANE NA TWARZY --- OCZY i pod OCZAMI . Zamiast politykować , należy zabrać się za LECZENIE , głowy także .
 • senior 2015-10-28 09:50:17
  P. pośle Witczak, podpisuję się pod wszystkimi wyrazami uznania dla Pana działalności, wierząc ,że niedługo potrwa władza PiS.Lękam się,by ta populistyczna, demagogiczna partia nie doprowadziła do totalnej dewastacji państwa! Pozdrawiam.
 • obserwator 2015-10-27 10:31:59
  Do Jan M.: P. M kimkolwiek jesteś /obyś Ty/miał trochę pojęcia , czym jest praca dla miasta?! Najprościej byc "mącicielem"
 • jasnowidz 2015-10-27 10:22:19
  Do Jan M.: P. M. sądze, że słowo "dno" jest adekwatne do jego Autora! /czyli do Pana/
 • starszy pan 2015-10-27 10:15:53
  P. pośle Witczak, gratulacje!. Kalisz potrzebuje takich mądrych ludzi jak Pan.Kiedy docenią to Władze miasta? Czekam!
 • kalisznin 2015-10-27 10:09:28
  Zgadzam się z komentarzami/ b. pozytywnymi/ dotyczącymi p. posła Witczaka. P. Pośle powodzenia!Mam nadzieję, że Władze miasta docenią Pana zaangażowanie!
 • Student 2015-10-27 09:56:15
  Brawo p. pośle Witczak! To wielkie szczęście, że osoba profesjonalna, wykształcona, bez jakichkolwiek zastrzeżeń moralnych zasiądzie w Sejmie!