REKLAMA

Sondaż wyborczy: Cztery partie w Sejmie. PiS na prowadzeniu

Sondaż IBRiS : wybory parlamentarne 2015 - poparcie partii politycznych

15 kwietnia 2016 r.

» POWRÓT

30,9 proc. wyborców zagłosowałoby na PiS, gdyby wybory odbyły się w najbliższy weekend - wynika z sondażu IBRiS, do którego dotarł Fakt24. Na drugim miejscu plasuje się Nowoczesna, którą popiera 20,4 proc. Polaków.

Do Sejmu, oprócz PiS i Nowoczesnej, weszłyby także Kukiz'15 i PO. Na ruch Pawła Kukiza głos oddałoby 13,1 proc. badanych. Na klub Grzegorza Schetyny: 12,8 proc. respondentów.

Przy Wiejskiej zabrakłoby miejsca dla PSL i SLD - obie partie miały po 4,6 proc. poparcia., partii Razem (3,0 proc.) i KORWiN (2,7 proc.).

IBRIS zapytał także Polaków o ich preferencje w odniesieniu do partii wraz z ich liderami. Okazuje się, że PiS w połączeniu z prezesem Kaczyńskim traci wyborców i może liczyć na 26,8 proc. Za to Nowoczesna zyskuje, gdy wymienia się ją razem z Ryszardem Petru (22,2 proc.).

Nieznacznie lepszy jest również wynik formacji Kukiz'15 z jej liderem, Pawłem Kukizem (15,0 proc.). Z kolei Platforma Obywatelska bardzo traci, gdy wymienia się ją wraz z nazwiskiem jej lidera, Grzegorza Schetyny - w takiej sytuacji na partię tę chce głosować zaledwie 4,2 proc. ankietowanych. Jeśli natomiast przy PO pojawia się nazwisko Donalda Tuska, wówczas na partię tę chce głosować 11,2 proc. respondentów.

Z sondażu wynika jednak również, że powrotu Tuska do polskiej polityki chce tylko 19,2 proc. ankietowanych.

 

 


KW Prawo i Sprawiedliwość - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 30.9%
KW Nowoczesna - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 20.4%
KWW Kukiz'15 - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 13.1%
KW Platforma Obywatelska RP - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 12.8%
Zjednoczona Lewica (SLD + TR + PPS + UP + Zieloni) - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 4.6%
Komitet Wyborczy PSL - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 4.6%
KW Partia Razem - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 3%
KORWIN - poparcie w sondażach przed wyborami parlamentarnymi 2019 2.7%

Skomentuj (9 komentarzy)

 • konrado moreno 2016-05-09 20:59:21
  Ludzie czy wy oszaleliście? Kto o zdrowych zmysłach jest za rysiem swetru? Przecież oni nawet nie mają programu wyborczego :D
 • j 2016-05-04 19:50:54
  Jak widze Schetyne i Petru to mi sie niedobrze robi. Sa synonimem Targowicy. Ci pierwsi polecieli do Ruskich ci drudzy poszli do kolesi z Brukseli. Dziś głosowałabym na Kukiza ,a kolesi w/w pod sąd i na roboty. Szkoda darmozjadow urzymywać
 • zwykły obywatel 2016-04-28 18:56:59
  Jak na razie w dalszym ciągu głosowałabym na PIS.Ile z tego pańskiego stołu spadnie do dołu i rachunek sam wychodzi.PO-wcy potrafili tylko zabierać i teraz strasznie zdziwieni że mamiony naród wreszcie odsunął ich od koryt,spada im poparcie więc muszą się przefarbować na Nowoczesnych.
 • KRYSTYNA 2016-04-28 12:39:22
  Ech mam nadzieję , ze ten koszmar Pisowski się skończy, bo boję się o Polskę. Tak wspaniale dawaliśmy sobie radę na tle EU. Teraz wstyd i straty.....OBUDŹ SIĘ POLSKO!!!
 • Emigrantka 2016-04-27 17:59:34
  Do Irena: To nie do uwierzenia, że po 25 latach demokracji i powszechnej edukacji, tak beznadziejnie prezentuje się poziom naszego społeczeństwa. Przecież gdyby dopuścić do głosu chłopa pańszczyźnianego, to miałby w sobie więcej kultury. Jak można używać takiej retoryki, szerzyć nienawiść przy równoczesnym deklarowaniu szacunku dla wartości katolickich , obrażać współobywateli tylko dlatego, że mają odmienne poglądy? Jeżeli chce się komuś zarzucać niecne czyny, to trzeba najpierw samemu pozostawać moralnie bez zarzutu. Natomiast to co się obecnie obserwuje w życiu politycznym kraju, jest dokładnym odzwierciedleniem tego co było, tylko w gorszym, bardziej chamskim, wydaniu. Jeżeli Pani nie wierzy, to proszę przykładowo spytać koni z Janowa.
 • Irena 2016-04-26 11:36:01
  Do Adam Nowoczesna: Ty UDAJESZ Niemądrego........?. Przecież NOWOCZESNA to PO w Nowoczesnym wydaniu!!! PO-PSL-SLD i PO-NOWOCZESNA to JEDNO!!! Wszystkie ANTYPOLSKIE-UGRUPOWANIA normalnie AGENCI!!! Co do TK i OBALANIU RZĄDU przez PO-PSL-SLD-KOD i PO-NOWOCZESNĄ to tu WSZYSCY się ZGADZAMY z TOBĄ!!! Dobrze wiedzą że PIS będzie chciał po rozliczać tych AFERO-OSZUSTÓW!!! I większości z NICH pozbawić FORTUN dorobionych na KRZYWDZIE ludzkiej! kaśśniewski ,tw-bolek ,szogun,tussku,petrussek,kijowsski i inni! WIERZ MI że mają się czego BAĆ!!! Dla NICH to BYĆ albo NIE BYĆ! Za dużo NAKRADLI,a PIS che im to teraz ODEBRAĆ!!! NA TO ZGODY ( PO-PSL-SLD-KOD i PO-NOWOCZESNA) nie MOŻE BYĆ!!! Podpisali kwaśśniewski-komunista,"tw"bolek-sprzedawczyk,szogun-komoruski!!! !!!!!!!!!!! Trzeba ich (rząd Pis-u) OBALIĆ i KONIEC!!!!!!! Tak jak w 1992 r.RZĄD Olszewskiego i ZA CO!? Bo CHCIAŁ rozliczać KOMUNISTÓW!!!! Pozdrawiam
 • Ewa 2016-04-25 15:15:07
  Do Adam Nowoczesna: Masz rację pisząc, że PO chce po trupach przejąć władzę. Schetyna wspierany przez „ Bolka” i KOD zwołuje marsz, wzywa do śmiertelnej wojny z PIS. Czy ci ludzie na pewno są o zdrowych zmysłach? Najgorsze jest to, że ludzie popierający byłą władzę, władzę obecnej opozycji, tą garstkę cwaniaków nazwanych niedawno cyt. ”komuniści i złodzieje” stosując komunistyczną socjotechnikę, omamiają tysiące ludzi. Przypomnijcie sobie wezwanie cenionego adwokata: Kto nie skacze ten jest z PIS-em, hop, hop, hop, i tysiące ludzi jak barany skakali i skakali nie wiedząc po co, jak wysoko, jak długo. A teraz, gdy wściekle pragnący władzy Schetyna wzywa do wojny z uczciwymi Polakami, to omamieni ludzie z opozycji gotowi są pójść na noże z bratem, siostrą, ojcem, matką. I to w imię kogo? W imię czyich interesów?
 • Adam Nowoczesna 2016-04-25 14:58:40
  Brawo Nowoczesna! nasza przewaga nad PO jest porażająca, a nad PSL szkoda pisać. Szacunek dla PIS, który prowadzi we wszystkich sondażach. Dużo osób z Nowoczesnej popiera decyzje PIS, wiemy, że to PO z PSL wybrali nieuczciwie pięciu sędziów do TK wbrew istniejącym standardom i zasadom panujących w Polsce i Europie. PO mogła by szybko rozwiązać konflikt z TK wycofując swoich podstępnie wybranych sędziów. Ale nie o TK chodzi, chodzi o to, żeby obalić Rząd i przejąć władzę. Nowoczesna nie pozwoli na to, żeby PO przejęła władzę!
 • Tymek 2016-04-25 10:31:06
  PO ze swoim Schetynienko na czele ma poparcie 4,2% hahahhaahh i to w Ibrisie.... Schetynienko co to będzie teraz? na marsz 7 maja musisz zwieść również Niemców bo Polaków może być zbyt mało...