REKLAMA

1 września pojawi się nowy zawód

  • Autor: bad
  • 29 sierpnia 2016 13:42
1 września pojawi się nowy zawód Technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej to zawód z przyszłością. (Fot. pixabay)

• Od 1 września tego roku na „zawodowej” mapie Polski pojawi się nowy fach - technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej.
• To odpowiedź na postulaty firm telekomunikacyjnych, którym tacy fachowcy są potrzebni.

Z pomysłem wprowadzenia nowego zawodu wystąpiła do ministra cyfryzacji Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE). Izba zaproponowała utworzenie nowego zawodu, bo z jej dotychczasowych doświadczeń w realizacji Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki wynika, że technicy wykształceni zgodnie z dotychczasowym programem nie spełniają potrzeb pracodawców, np.: telewizji kablowych i producentów sprzętu wykorzystywanego przez te sieci. Trzeba więc nowych techników szkolić tak, by spełniali oczekiwania rynku.

Czytaj też: Prezydent podpisał nowelę ustawy wspierającej rozwój sieci szerokopasmowych

Pracodawcy powinni wskazać jakie konkretne kwalifikacje muszą mieć absolwenci szkół zawodowych. Technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej to zawód z przyszłością, co potwierdzają m.in. opinie prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Konfederacji Lewiatan. Minister Anna Streżyńska złożyła więc do ministra edukacji narodowej wniosek o uwzględnienie tego zawodu w klasyfikacji zawodów szkolnictwa.

Podstawą prawną jest rozporządzenie ministra edukacji narodowej z dnia 1 czerwca 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. poz. 841).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA