REKLAMA

100 dni rządu Szydło: Szybkie stanowienie prawa najważniejszą cechą

  • Autor: PAP/GP
  • 24 lutego 2016 07:35
100 dni rządu Szydło: Szybkie stanowienie prawa najważniejszą cechą - Polska była dotąd średnią rybą w wielkim basenie a teraz stara się być największą rybą w mniejszym basenie - oceniają zagraniczni korespondenci. (fot.:twitter.com/PremierRP)

Bardzo szybkie tempo tworzenia prawa to najbardziej znacząca cecha rządu Beaty Szydło. PiS wykazał wielki dynamizm w działaniu, jednak rząd słabo wyjaśnia powodu swych decyzji - oceniają zagraniczni korespondenci w Polsce.

Według Alex Duval Smith, korespondentki brytyjskiego pisma "The Guardian", najbardziej znaczącą rzeczą w ciągu pierwszych trzech miesięcy pracy nowego rządu było bardzo szybkie tempo tworzenia prawa.

- To jest ekstremalnie energetyczny rząd. Jednak poniósł porażkę, jeśli chodzi o komunikację. Beata Szydło podczas jednej z debat trzymała w ręku niebieską teczkę mówiąc, że są w niej projekty, które zamierza zrealizować w ciągu pierwszych 100 dni. Wydaje się, że wiele z nich zostało zrealizowane, jednak zostały one bardzo słabo wyjaśnione - powiedziała.

Jak zaznaczyła Duval Smith, tak szybkie tempo prac nad ustawami powoduje podejrzenia, że zmiany w prawie są motywowane raczej chęcią odwetu niż korzyściami dla Polek i Polaków.

- Oczywiście wszyscy rozumieją, o co chodzi w programie 500 zł na dziecko - to w zasadzie nie wymaga wyjaśnień czy obrony - jednak niektóre inne zmiany wywołały wątpliwości dotyczące motywów rządu. Sądzę, że nie zostały one wystarczająco wyjaśnione - powiedziała.

Przeczytaj: Andrzej Duda o III RP w kontekście akt gen. Kiszczaka

- Chciałabym więcej debaty, chciałabym słyszeć ministrów wyjaśniających swoje działania, widzieć więcej debat parlamentarnych prowadzonych w dobrym czasie antenowym, chciałabym słyszeć więcej polityków PiS wyjaśniających i broniących swoich posunięć i decyzji. Zamiast tego polityka PiS dzieje się w środku nocy, w weekendy - dodała.

Jak zaznaczyła, mimo braku wystarczającej debaty sondaże opinii publicznej pokazują, że rząd cieszy się zaufaniem.

- I nie sądzę, by były jakieś powody, by nie ufać temu rządowi. Jednak w polityce nie chodzi tylko o to, co się robi, ale także, jak się robi. Rząd, który ma przecież tak ogromną większość i wiarę w siebie, powinien bardziej wyjaśniać i bronić swych posunięć i pozwolić szerzej mówić opozycji, pozwolić opozycji powiedzieć jakie ma pomysły, co zrobiłaby lepiej - oceniła.

Odnosząc się do zmian w polskiej polityce zagranicznej, korespondentka "The Guardian" oceniła, że Polska stała się dużo bardziej znaczącym krajem w Europie, od kiedy rząd PiS doszedł do władzy, jednak stało się to chyba z niewłaściwych powodów. Zwróciła uwagę na zbliżenie Polski z Węgrami, jak również podniesienie na nowo sprawy katastrofy smoleńskiej, co w jej ocenie może oznaczać nasilenie się podejrzeń wobec Rosji.

- Polska jest znacznie silniejszą gospodarką niż Węgry i większym graczem w Europie, więc jeśli rzeczywiście Warszawa stanie się Budapesztem, Bruksela będzie miała nie lada zmartwienie - oceniła brytyjska dziennikarka.

Także Michel Viatteau, korespondent Agence France Presse (AFP) w Warszawie uważa, że najbardziej uderzające w opisie tych pierwszych miesięcy po dojściu PiS-u do władzy jest szybkość działania.

Przeczytaj: Moskiewska gazeta o zamieszaniu wokoło Lecha Wałęsy

- PiS wykazał wielki dynamizm. Najczęściej po wyborach jest taki okres spokoju, wszystko dopiero zaczyna się organizować, ministrowie zajmują swoje gabinety, rozmyślają, patrzą w teczki a tutaj wyraźnie była wola nie tylko samego prezesa Kaczyńskiego, ale całej partii, która doszła do władzy, żeby bardzo szybko pójść do przodu, wedle maksymy, która zresztą być może powstała we Francji, że jeśli się czegoś nie zrobi w ciągu pierwszych 100 dni, to potem się już tego nie zrobi - powiedział.

Jak dodał, PiS zdążyło już wiele zrobić, ale jednocześnie popełniło kilka nieuniknionych przy tym tempie pracy błędów, które niedobrze wpłynęły na jego obraz za granicą. Według niego obraz Polski za granicą "stał się dość negatywny", choć jak dodał, nie wiadomo, czy to długo potrwa; być może jest to pierwszy szok w zderzeniu z zupełnie inną polityką niż ta, którą prowadził poprzedni rząd.

Zdaniem francuskiego dziennikarza sprawa Trybunału Konstytucyjnego to kłopot, który zupełnie niepotrzebnie sobie PiS sprawił.

- Wydawało by się, że to można było zupełnie spokojnie zostawić na boku, robić reformy, które nie wchodzą w konflikt z konstytucją i szybko pójść do przodu. Tymczasem wokół Trybunału narosła cała masa emocji i nieporozumień, no i to zagrało negatywnie za granicą - powiedział.

Zwrócił też uwagę na "narastający eurosceptycyzm" nowego rządu.

- To nie jest nic nieoczekiwanego, bo wiadomo, że PiS już wcześniej miało dość nieufny stosunek do UE, który zresztą nie jest wyłącznością Polski ani PiS. Tego typu poglądy i opinie spotyka się w wielu państwach, także we Francji - mówił. Niemniej jednak - dodał - ten wiatr eurosceptycyzmu trochę zaskoczył, ponieważ Polska dotąd była uważana za dobrego ucznia Europy.

Według francuskiego dziennikarza można też zauważyć wyraźną ewolucję, jeśli chodzi o sojusze w Europie, które próbuje zawierać rząd.

- Polska była dotąd średnią rybą w wielkim basenie a teraz stara się być największą rybą w mniejszym basenie. Wyraźnie widać zacieśnianie więzi z Grupą Wyszehradzką, głównie z Węgrami - mówił.

Jak zaznaczył, chodzi też o porozumienia na gruncie eurosceptycyzmu.

- Orban był czarną owcą w UE, był silnie atakowany i jakoś się nie najgorzej wybronił. Ponieważ Polska ma w tej chwili pewne ochłodzenie relacji z Brukselą, to chciałaby po pierwsze mieć sprzymierzeńca, co jest też w interesie Orbana, no i chciałaby może nauczyć się od węgierskiego przywódcy, jak sobie z Unią dawać radę - uważa Viatteau. Zwrócił jednocześnie uwagę na różnicę między Warszawą a Budapesztem w kwestii relacji z Moskwą.

Według dziennikarza AFP nie można mówić o budowie przez PiS innego modelu państwa.

- Pewna ewolucja zaszła, z pewnością. Ta ewolucja budzi niepokój w dość wielu środowiskach tak w Polsce, jak i zagranicą, ale żeby powiedzieć, że Polsce już mamy rządy autorytarne, absolutnie nie. Konstytucja, parlament, rząd, opozycja, to wszystko funkcjonuje i nie będziemy mieli jutro Rosji putinowskiej w Polsce; przynajmniej ja tego nie przewiduję - podkreślił korespondent AFP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA