REKLAMA

1050-lecie Chrztu Polski: W Poznaniu odsłonięto tablicę pamiątkową

  • Autor: PAP/GP
  • 15 kwietnia 2016 14:45
1050-lecie Chrztu Polski: W Poznaniu odsłonięto tablicę pamiątkową Andrzej Duda przemawiający do zgromadzonych posłów i senatorów w Poznaniu. (fot.:twitter.com/prezydentpl)

Na terenie Międzynarodowych Targach Poznańskich odsłonięto tablicę upamiętniającą posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, które odbyło się tu w piątek (15 kwietnia) z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i początków polskiej państwowości.

Po raz pierwszy w historii Zgromadzenie Narodowe odbyło się poza Warszawą. W odsłonięciu tablicy uczestniczył m.in. prezydent Andrzej Duda oraz marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.

Na tablicy umieszczonej w ogrodzie sąsiadującym z Centrum Kongresowym MTP znajduje się napis: "Tablica upamiętniająca Zgromadzenie Narodowe zwołane w celu wysłuchania orędzia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich w ramach Jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Poznań, 15 kwietnia 2016 r."

W posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, obok głowy państwa i parlamentarzystów, wzięli udział m.in.: członkowie Rady Ministrów z premier Beatą Szydło na czele, członkowie Konferencji Episkopatu Polski, pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego oraz przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusu dyplomatycznego.

Przeczytaj: Opozycja o przemówieniu prezydenta w Poznaniu

Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, czyli wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu jest jednym z najważniejszych elementów trwających od czwartku w Wielkopolsce centralnych obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. W czwartek uroczystości odbywały się w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim.

W sobotę na Inea Stadionie w Poznaniu odbędzie się spotkanie ewangelizacyjne, uroczysta msza św. z udziałem legata papieskiego i premiera musicalu "Jesus Christ Superstar" - w wydarzeniu udział ma wziąć ponad 34 tys. osób.

Według historyków 14 kwietnia 966 roku, w przypadającą wówczas Wielką Sobotę, książę Mieszko I przyjął chrzest. Tysiąc lat później, 14 kwietnia 1966 roku w Gnieźnie odbyły się centralne obchody milenium chrztu Polski pod przewodnictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA