REKLAMA

11 nowych placówek sądowych już w sierpniu

  • Autor: GP
  • 10 maja 2018 09:45
11 nowych placówek sądowych już w sierpniu Reforma sądów zapowiedziana przez wiceministra Michała Wójcika dotyczy spraw opiekuńczych, ma też wymiar międzynarodowy. (fot. pixabay.com)

W reformie Ministerstwa Sprawiedliwości zapisano, że sprawy o opiekę nad dziećmi zostaną wyszczególnione i oddane pod rozstrzyganie specjalnym sądom. Tych ma być 11 w całym kraju.

  • Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik podkreślił w materiale Komitetu Społecznego Rady Ministrów (KSRM), że reforma wejdzie w życie już latem.
  • Polityk akcentuje też, że prawo przewiduje nową skargę kasacyjną. Będzie ona w rękach prokuratora generalnego, rzecznika praw obywatela i rzecznika praw dziecka.
  • Ministerstwo Sprawiedliwości zabiega też, by na poziomie europejskim zmienić przepisy o przyznawaniu opieki nad dziećmi.
  • O tym, w którym kraju ma być dziecko ma decydować jego tożsamość a nie arbitralna decyzja sądu jednej lub drugiej strony. Te zmiany dotyczą np. czasu gdy dziecko czeka na ostateczny werdykt sądu o prawie rodzicielskim.

 

W tle walki o sądy, którą toczą rządzący z opozycją w Sejmie, trwa praca wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika. Polityk przytoczył ją bliżej opinii publicznej w materiale Komitetu Społecznego Rady Ministrów (KSRM), który opublikowano w mediach społecznościowych w środę (9 maja). Publikacja była podyktowana pracami Komitetu w środę, na których właśnie wiceminister Wójcik referował ostatnie swoje działania.

Reforma już w sierpniu

- W środę była okazja by przedstawić informacje dotyczące działań Ministerstwa Sprawiedliwości w kontekście postępowań prowadzonych w oparciu o Konwencję Haską - zaczyna swoją wypowiedź wiceminister. - Chodzi o sprawy uprowadzeniowe i opiekuńcze - dodaje minister.

W ramach prac KSRM Wójcik przybliżył przedstawicielom innych resortów reformę polskich sądów, która ma pomóc w sprawiedliwym i szybszym rozstrzyganiu takich spraw.

- Reforma wchodzi w życie już w sierpniu - stwierdza w nagraniu zamieszczonym na Twitterze Komitetu Społecznego Rady Ministrów cytowany polityk. - Reforma stworzy specjalistyczne sady. Powstanie 11 sądów okręgowych pierwszej instancji zamiast ponad 300 sądów rejonowych, które rozstrzygają teraz te sprawy. Będzie jeden sąd odwoławczy w Warszawie zamiast 45 sądów okręgowych.

Czytaj też: Bielan: Nie wszyscy w Brukseli chcą kompromisu Polski z KE

Takie działanie ma wyjąć sprawy o trudnym charakterze, w których np. rozstrzyga się kwestia opieki nad dziećmi spod jurysdykcji powszechnego sądownictwa i zapewnić im dokładniejsze, bardziej wnikliwe badanie.

W myśl reformy sędziowie decydujące w trudnych sprawach opiekuńczych nie będą przypadkowi a od sierpnia do dyspozycji prokuratora generalnego, rzecznika praw obywatelskich (RPO) i rzecznik praw dziecka będzie skarga kasacyjna w tego typu sprawach.

 

 

Gdy rodzic zza granicy walczy o nieletniego obywatela polskiego

Pewną specyficzną kategorią spraw o opiekę rodzicielską są sytuacje, gdy dzieci pochodzą z mieszanych małżeństw polskich obywateli i cudzoziemców. Minister Wójcik jest od wielu lat zaangażowany w legislację, która ma ułatwić i poprawić sytuację polskich obywateli w tych sprawach. Te często bowiem przenoszą się poza granice Polski i polskiego systemu prawnego.

Polityk zaznacza, że od sierpnia zaistnieje przepis obligujący polskie sądy do wstrzymania wydania obcemu państwu dzieci, do czasu prawomocnej decyzji strony polskiej.

Czytaj też: W Irlandii odbędzie referendum ws. aborcji

- Jednocześnie prowadzimy działania międzynarodowe, na forum europejskim - kończy wypowiedź Wójcik. - Chodzi o zmiany dotyczące rozporządzenia Bruksela II bis. Ta zmiana mówi o rodzinach zastępczych. Jeśli zajdzie potrzeba przekazania nieletniego do takiej rodziny, to o tym w jakim kraju będzie ta rodzina wybrana zadecyduje tożsamość dziecka. Jego językiem, kulturą, religią, tradycjami wychowania dziecka - konkluduje polski urzędnik.

Pochodna Jugendamtów

Sprawy, którym wychodzi na przeciw reforma koordynowana przez wiceministra Wójcika, a którą właśnie przestawił innym ministrom, jest pochodną afer na linii stolice europejskie - Berlin. Kilka i kilkanaście lat temu złą sławą okryły się niemieckie urzędy ds. dzieci - Jugendamt. Urzędnicy tych agend administracji RFN kategorycznie i często arbitralnie, przyznawali opiekę nad dziećmi obywatelom niemieckim.

Wiele sporów o opiekę nad dziećmi w całej Europie na linii kraje UE - Niemcy kończyło się na szczeblu międzynarodowym skargami na niemieckie urzędy. Duży odsetek tych spraw dotyczył obywateli i obywatelek Polski, którzy po rozpadzie związków i małżeństw zostawali pozbawieni kontaktu ze swoimi dziećmi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA