REKLAMA

12 zł za godzinę to dopiero początek. Waloryzacja wejdzie automatycznie

  • Autor: Michał Wroński
  • 18 kwietnia 2016 14:52
 12 zł za godzinę to dopiero początek. Waloryzacja wejdzie automatycznie Partnerzy w Radzie Dialogu Społecznego doszli do porozumienia i my będziemy honorować to porozumienie - mówi Stanisław Szwed. (Fot. : wupwarszawa.praca.gov.pl)

• Nowelizacja kodeksu pracy zacznie obowiązywać w okolicach sierpnia – wrześniu.
• Stawka minimalna będzie waloryzowana. Będziemy mieli „12 złotych plus”. 
• Wysokość stawki będzie uzależniona od negocjacji w Radzie Dialogu Społecznego.

O waloryzacji stawki minimalnej, pracach na zmianami w kodeksie pracy i ustawie o związkach zawodowych rozmawiamy ze Stanisławem Szwedem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Rada Dialogu Społecznego odniosła się do rządowego projektu dotyczącego stawki minimalnej. Jeszcze kilka miesięcy temu mówiło się, że wejdzie ona w życie w lipcu, potem pojawił się termin wrześniowy, teraz słyszymy o styczniu. To kiedy tak naprawdę zacznie ona być wypłacana?

Partnerzy w Radzie Dialogu Społecznego doszli do porozumienia i my będziemy honorować to porozumienie. Dotyczy ono trzech spraw: po pierwsze tego, że przepisy o obowiązku wypłaty stawki minimalnej zaczną obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku, po drugie kwestii dodatku za pracę w godzinach nocnych, a po trzecie tego, że stawka będzie od przyszłego roku waloryzowana. Czyli będziemy mieli „12 złotych plus”. I my wszystkie te elementy porozumienia w ramach RDŚ wprowadzimy do ustawy.

A to ciekawe... Bo np. Sławomir Wagner, prezes Polskiej Izby Ochrony, chce, aby minimalna stawka była wprowadzana stopniowo, zaczynając od 9 zł. Pan sugeruje inny kierunek. O jakiej waloryzacji stawki minimalnej możemy mówić?

Na razie za wcześnie, by to określić. Teraz partnerzy społeczni będą negocjować płacę minimalną. My ze swej strony jako rząd również przedstawimy swoją propozycję.

Czy negocjowanie płacy nie zamrozi jednak prac na ustawą?

Nie, to są dwie niezależne od siebie sprawy. Prace nad projektem ustawy będą kontynuowane, tak aby mógł trafić pod obrady Komitetu Politycznego Rady Ministrów. Natomiast zwaloryzowana stawka minimalna, po wynegocjowaniu jej wysokości, wejdzie w życie niejako automatycznie.

Skoro o osobach zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych mowa, to na jakim etapie są prace nad nowelizacją ustawy o związkach zawodowych, która pozwoli takim pracownikom zrzeszać się w związkach zawodowych?

Ten projekt znajduje się obecnie w fazie konsultacji społecznych. Mam nadzieję, że zakończą się one w ciągu dwóch miesięcy i będziemy mogli procedować ten projekt dalej.

Na ile realne jest mówienie o 1 stycznia jako terminie wejścia w życie zmian w wieku emerytalnym?

W tej chwili nikt odpowiedzialny nie odpowie na takie pytanie. Fakty są takie, że właścicielem prezydenckiego projektu ustawy zmieniającej wiek emerytalny jest parlament. My jako resort przedstawimy stanowisko względem tego projektu.

Rządowym projektem są natomiast propozycje zmian w kodeksie pracy zmierzające do likwidacji „syndromu pierwszej dniówki” (zakładają one wprowadzenie obowiązku potwierdzania pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy). Na jakim etapie znajdują się prace nad tą nowelizacją?

Podkomisja przyjęła sprawozdanie, teraz na następnym posiedzeniu sejmu projektem zmian zajmie się komisja kodyfikacyjna. W tym przypadku obowiązywać będzie 6-tygodniowe vacatio legis, więc w okolicach sierpnia – września znowelizowane przepisy kodeksu pracy weszłyby już w życie.

Innymi słowy, osoby rozpoczynające pracę jesienią już nie będą wpadać w pułapkę „dniówki na próbę”?

Tak, to już się skończy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA