REKLAMA

120 funkcjonariuszy i ekspertów wesprze Grecję w ochronie granicy UE

  • Autor: PAP/JS
  • 25 kwietnia 2016 08:06
120 funkcjonariuszy i ekspertów wesprze Grecję w ochronie granicy UE Do Grecji uda się 60 funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz 40 policjantów wraz z niezbędnym sprzętem (fot. strazgraniczna.pl)

60 funkcjonariuszy Straży Granicznej, 40 policjantów i 20 ekspertów Urzędu do Spraw Cudzoziemców wyjedzie do Grecji w ramach europejskiej agencji Frontex oraz Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO) - poinformowało w niedzielę (24 kwietnia) MSWiA.

Jak podał resort na stronie internetowej, wyjazd polskich funkcjonariuszy i ekspertów ma związek z "trwającym kryzysem migracyjnym w Europie, koniecznością wzmocnienia ochrony zewnętrznych granic Unii Europejskiej i strefy Schengen oraz potrzebą udzielenia wsparcia państwom najbardziej dotkniętym masowym napływem uchodźców".

Decyzję w tej sprawie podjął minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Do Grecji uda się 60 funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz 40 policjantów wraz z niezbędnym sprzętem. Ich zadaniem będzie wsparcie agencji FRONTEX (Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej) we wzmacnianiu zabezpieczenia granicy zewnętrznej UE w Grecji.

Zobacz też: Zakończyły się konsultacje dot. map zagrożeń; gotowy prototyp aplikacji

Z kolei 20 ekspertów Urzędu do Spraw Cudzoziemców ma wesprzeć agencję EASO (Europejski Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu) w zakresie prowadzenia procedur azylowych wobec migrantów napływających do Grecji.

"Decyzja ministra spraw wewnętrznych i administracji jest wyrazem solidarności Polski z państwami Europy najbardziej dotkniętymi kryzysem migracyjnym" - poinformowało MSWiA.

Kraje UE zmagają się z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny św. Uciekinierzy - głównie z Afryki i Bliskiego Wschodu - napływają przez Morze Śródziemne oraz przez Bałkany Zachodnie. W 2015 roku do Europy trafił ponad 1 mln migrantów. Tylko od początku tego roku liczba ta przekroczyła 180 tys., z czego ponad 150 tys. trafiło do Grecji - wynika z najnowszych danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców (UNHCR).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA