REKLAMA

18 lat SLD: Rada Krajowa 4 lutego. Ma być nowy program

  • Autor: GP
  • 11 stycznia 2017 10:34
18 lat SLD: Rada Krajowa 4 lutego. Ma być nowy program Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) od 18 lat istnieje w polskiej przestrzeni publicznej. To data od powołania SLD w obecnej formie partii. (fot.:SLD/twitter.com)

• SLD przygotowuje się do ofensywy. Partia zapowiedziała radę krajową na dzień 4 lutego.
• - Zaprezentujemy w tym roku realistyczne rozwiązania ustawowe - mówiła o przygotowywanym programie rzecznik partii.

Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) przygotowuje spotkanie rady krajowej. Anna-Maria Żukowska, rzecznik pozaparlamentarnej partii zapowiedziała, że zapadać tam będą decyzje o programie wyborczym Sojuszu. Mimo, że będzie to kluczowa kwestia, na pewno SLD będzie też debatować o rządach PiS. Lewica, poza skromnymi wyjątkami, nie akceptuje polityki rządu.

- Będziemy uczestniczyli w protestach społecznych wobec polityki PiS, pamiętając jednocześnie, że celem tzw. „zjednoczonej opozycji” nie jest wspólna lista wyborcza, a gotowość do współdziałania na rzecz obrony demokracji i ożywienie debaty publicznej poprzez dyskusję nad najważniejszymi problemami naszego kraju - pisała Żukowska na łamach "Trybuny", w pierwszej połowie stycznia.

Dla partii konflikt w Sejmie szkodzi Polsce, zarówno na arenie międzynarodowej, jak i polskiemu społeczeństwu, powodując głębokie podziały.

Pełnoletność SLD

W 2017 roku mija 18 lat od kiedy powstało SLD. Sojusz powołano do istnienia 15 kwietnia 1999 roku. Wówczas przybrał postać partii politycznej, którą jest dzisiaj. Partia rządziła Polską w koalicji z PSL w latach 2001 do 2005 i wcześniej (też pod szyldem SLD, ale jako koalicja) w latach 90 (1993 do 1997).

źródło: SLD/twitter.com

Obecnie sytuacja sondażowa SLD jest najgorsza od powstania. SLD nie ma reprezentacji parlamentarnej, zmuszone jest działać poza Sejmem. W sondażach oscyluje wokół granicy progu wyborczego tj. około 5 proc.

Poparcie dla SLD i innych partii zobaczysz w naszej podstronie, na niej najnowsze sondaże poparcia.

Rzecznik zapowiada odrodzenie SLD

- Jako obchodząca w tym roku 18-lecie poważna, odpowiedzialna, partia lewicowa, która miała swoich premierów i ocenianego, jak dotąd najlepiej, prezydenta, która wprowadziła Polskę do Unii Europejskiej, jesteśmy zobowiązani do przedstawienia oferty odbudowy zaufania obywatelek i obywateli do własnego państwa, do władz publicznych, do odzyskania wiary w demokrację - pisała jeszcze w "Trybunie" Żukowska. - Przywrócimy nadzieję na normalność. Zaprezentujemy w tym roku - co myślę, ważne - realistyczne rozwiązania ustawowe: równościowe, propracownicze i prosocjalne, gwarantujące wolności obywatelskie, realizujące zasadę neutralności światopogladowej państwa i przywracające świeckość w sferze publicznej, które pozwolą wszystkim mieszkańcom naszego kraju czuć się sprawiedliwie, uczciwie i poważnie traktowanymi przez swoje państwo.

SLD zapowiada start w wyborach parlamentarnych za trzy lata.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • chcęsld 2017-01-11 11:35:02
    Panie Czarzasty ! I tak Panu dopomóż KOD.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA