REKLAMA

400 tys. zł na digitalizację archiwów społecznych

  • Autor: PAP/JS
  • 17 sierpnia 2016 10:45
400 tys. zł na digitalizację archiwów społecznych Prawie 400 tys. zł otrzymają organizacje pozarządowe, m.in. Ośrodek KARTA, na digitalizację i udostępnienie w internecie zgromadzonej dokumentacji historycznej (fot. pixabay.com)

• Prawie 400 tys. zł otrzymają organizacje pozarządowe, m.in. Ośrodek KARTA, na digitalizację i udostępnienie w internecie zgromadzonej dokumentacji historycznej: fotografii, nagrań i relacji pisemnych.
• Dotacje przyznała Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych.

- Archiwa państwowe gromadzą przede wszystkim dokumentację wytwarzaną przez podmioty publiczne. Jednak aby udokumentować całość życia społecznego niezbędna jest dokumentacja wytwarzana przez instytucje niepubliczne i osoby prywatne. Tę gromadzą archiwa społeczne i ich działalność od tego roku wspieramy także finansowo - powiedział naczelny dyrektor Archiwów Państwowych Wojciech Woźniak.

Przypomniał też, że dzięki zmianom w ustawie archiwalnej wprowadzonym jesienią 2015 r. naczelny dyrektor Archiwów Państwowych uzyskał uprawnienie do przydzielania dotacji podmiotom prowadzącym archiwa społeczne, najczęściej organizacjom pozarządowym. - W ten sposób możemy wspierać te organizacje, które swoją aktywnością dopełniają działalność archiwów państwowych i pomagają zachować pamięć o naszej wspólnej przeszłości - podkreślił Woźniak.

Dotacje na łączną sumę 391 438 zł zostały przyznane ośmiu organizacjom ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach konkursu prowadzonego przez naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych.

Czytaj też: Lekarze chcą jasnych zasad przepisywania leków 75 plus

- Dofinansowanie otrzymał m.in. projekt digitalizacji jednego z najcenniejszych zbiorów Ośrodka KARTA - Archiwum Wschodniego, na który składają się gromadzone od 1987 r. relacje i wspomnienia dotyczące historii Kresów Wschodnich II RP, losów obywateli polskich w ZSRR oraz przesiedleń po II wojnie światowej - poinformowała Anna Belka z Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

Dotację otrzymała także Fundacja Archeologii Fotografii, której projekt przewiduje opracowanie oraz digitalizację i udostępnienie online blisko 3 tys. fotografii Zofii Chomętowskiej, wykonanych przez wybitną artystkę w latach 1928-1946 w regionie rodzinnego Polesia i w Warszawie. Wsparcie uzyskał również projekt Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej zakładający m.in. stworzenie internetowych serwisów prezentujących harcerską prasę i znaczki poczty podziemnej z lat 80. XX w.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA