REKLAMA

500 plus. Rafalska odpowiada Holland: Kobiety się nie dezaktywizują

  • Autor: GP
  • 30 listopada 2016 08:59
500 plus. Rafalska odpowiada Holland: Kobiety się nie dezaktywizują Elżbieta Rafalska (PiS) jest bezpośrednio odpowiedzialna za realizację programu 500 plus w Polsce. To jej resort realizuje przedsięwzięcie. (fot.:youtube.com)

• Wobec części krytyki pod adresem 500 plus, Elżbieta Rafalska podkreśliła, że program PiS (i rządu) nie jest akceptowany bezkrytycznie.
• Polityk odpowiadała w wywiadzie radiowym na obiekcje Agnieszki Holland i Wojciecha Cejrowskiego wobec 500 plus.
• Rafalska przypomniała, że wszystkie te elementy (praca, rodzina, 500 plus) to naczynia połączone i zależą od siebie.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej odpierała zarzuty części publicystów i liderów opinii publicznej wobec programu 500 plus. Przypomnijmy, że od kwietnia realizowany jest program wsparcia dla rodzin w wysokości 500 zł na dzieci (na drugie i kolejne).

- Jak słyszę krytykę to ją analizuję - zaczynała wypowiedź w rozgłośni RMF FM Elżbieta Rafalska. - Pytam: Czy jest w niej racja? Nie patrzymy na nasz program bezkrytycznie - mówiła minister. Po czym odnosiła się do dwóch krytyków programu 500 plus.

Reżyser nie ma danych na poparcie swoich tez

Pierwszym została przywołana na antenie opinia reżyser Agnieszki Holland. Jej niechęć do obecnej formacji rządzącej jest znana i została zamanifestowana np. udziałem w czarnych protestach.

- Zabiegi socjalne, takie jak 500 plus, mają gdzieś pod spodem plan, żeby przytrzymać kobietę w domu, uzależnić ją od zasiłku - mówiła o propozycji MRPiPS Holland na kongresie kobiet.

Rafalska mocno zaakcentowała w środowej (30 listopada) odpowiedzi, że do opinii krytycznych oczywiście reżyser ma prawo, ale są one błędne.

Czytaj: MRPiPS nie chce zmieniać ustawy emerytalnej

- Dane nie potwierdzają, że kobiety się "dezaktywizują" - mówiła szefowa resortu. - Arbitralne wypowiadanie takich sądów jest bezpodstawne. - Na potwierdzenie tych słów Rafalska powołała się na nowe dane CBOS.

Podróżnik musi więcej płacić?

Drugą osoba która skrytykowała 500 plus, i o której słowa wobec programu zapytano Rafalską był Wojciech Cejrowski. Podróżnik ocenił, że ma trudności z najęciem pracowników, bo słyszy od jednego z nich "Panie ja mam trójkę dzieci", co w domyśle przekłada się na 1000 zł wsparcia.

Czytaj: Cejrowski przypominał o JOW

- Pytanie jest, ile pan Cejrowski chciał płacić - zapytała na antenie radiowej Rafalska. - Nie można też odrywać tej sytuacji od tego co się dzieje na rynku pracy- powiedziała Rafalska, która zaznaczyła, że Polacy zarabiają mało i rynek należy "normalizować" m.in. wyższymi płacami. To też zasugerowała Wojciechowi Cejrowskiemu.

Bezrobocie idzie w dół

W Polsce bezrobocie sukcesywnie spada. W końcu października w urzędach pracy zarejestrowanych bezrobotnych było 1 309,3 tys. osób, co oznacza spadek w porównaniu do końca września 2016 r. o 14,8 tys. osób (1,1 proc.).

W analogicznym okresie ubiegłego roku (październik 2015 - wrzesień 2015) odnotowano spadek liczby bezrobotnych o 22,5 tys. osób. (o 1,5 proc.).

CBOS potwierdza te dane.

Portal PulsHR.pl pisał też o stopie bezrobocia wśród kobiet. Ten materiał przeczytasz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA