REKLAMA

500 plus: Rząd likwiduje ubóstwo

  • Autor: PAP/AT
  • 08 maja 2017 06:35
500 plus: Rząd likwiduje ubóstwo Pod względem świadczeń rodzinnych Polska znajduje się coraz wyżej w unijnych statystykach (fot.mpips.gov.pl)

Uruchomione w Polsce w ostatnim roku programy prorodzinne poprawiły jej miejsce w UE pod względem wsparcia finansowego osób mających dzieci.

Program 500+ praktycznie wyeliminował ubóstwo wśród dzieci, po raz pierwszy od 27 lat – pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Z kwietniowego raportu firmy doradczej PwC "Ulgi podatkowe i świadczenia rodzinne w UE" wynika - czytamy w "GPC" - że pod względem świadczeń rodzinnych Polska znajduje się coraz wyżej w unijnych statystykach. Średnia świadczeń rodzinnych w 28 krajach UE wynosi obecnie ok. 9806 zł rocznie. Aż 18 państw nie osiąga tej kwoty. W Polsce suma ulg i dodatków dla statystycznej rodziny 2+2 sięga 8222 zł.

Daje to 13. miejsce w zestawieniu i awans aż o 11 pozycji w porównaniu z 2015 r. Taki skok był możliwy dzięki programowi Rodzina 500+ oraz wypłacaniu od stycznia 2016 r. przez 12 miesięcy po 1000 zł dla każdej matki, niezależnie od tego, czy wcześniej pracowała - zaznaczono w artykule.

"Obecnie dochody z gospodarstw domowych z trojgiem lub większą liczbą dzieci są w Polsce bliskie tym we Włoszech oraz w Hiszpanii"- szacuje cytowany przez gazetę Marcin Lipka, główny analityk jednego z portali finansowych. Przypomina, że w 2005 r. mediana ekwiwalentnego dochodu do dyspozycji członka rodziny wielodzietnej wynosiła nieco ponad 3 tys. euro (liczone przez Eurostat według lokalnego parytetu siły nabywczej PPS). Był to trzeci od końca wynik w ówczesnej Unii, po Litwie i Łotwie.

Zdaniem Lipki przy uwzględnieniu wpływu programu Rodzina 500+ dochód polskich rodzin wynosi obecnie 10,5 tys. euro PPS. Jest większy niż w Portugalii (8 tys. euro PPS), Estonii (9,1 tys. euro PPS), a także w Czechach (10,3 tys. euro PPS). U rodzin z trojgiem lub większą liczbą dzieci do dyspozycji jest niemal taki sam jak tych zamieszkujących Włochy (10, 7 tys. euro PPS)- wskazuje "Gazeta Polska Codziennie".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • poza gatunkowy 2017-05-09 05:46:59
    A gdzie są renciści i emeryci którym brakuje na leki i jedzenie ZŁODZIEJE GORSI OD KOMUNISTÓWREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA