REKLAMA

500 plus: Rząd się przeliczył. Program będzie droższy

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorzadowy.pl (pt)/AT
  • 05 lipca 2017 12:35
500 plus: Rząd się przeliczył. Program będzie droższy Świadczenia z 500 plus będą sporo droższe niż wyliczył rząd (fot.pixabay.com)

500 plus miał kosztować w 2017 r. 23,1 mld zł. Jak się okazuje wydatki na program będą dużo większe.

Według rządowych założeń program Rodzina 500 plus miał kosztować w tym roku 23,1 mld zł. Tymczasem trzeba przygotować się na wydatki większe o ok. 1,4 mld. Różnica to efekt błędnych założeń.

Rząd pomylił się w rachunkach dwukrotnie: pesymistycznie ocenił liczbę urodzin i zdecydowanie nie docenił wypłat na pierwsze dziecko - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

W 2016 r. urodziło się więcej dzieci, niż przewidzieli analitycy GUS – a na ich wyliczeniach opierał się rząd - w najbardziej optymistycznej prognozie. W zeszłym roku różnica wyniosła już ponad 5,5 tys.

Jeśli w 2017 r. urodzi się zapowiadane przez resort rodziny 400 tys. dzieci, będzie to o ponad 22 tys., czyli 5 proc., więcej, niż wynika z szacunków autorów ustawy – dodaje DGP.

Czytaj też: Zmiany w 500 plus

Każde 100 tys. dzieci więcej, na które wypłacane jest świadczenie, to dodatkowe 600 mln zł z budżetu w całym roku.

Jeszcze groźniejsza z punktu widzenia kosztów jest pomyłka dotycząca wypłat na podstawie kryterium dochodowego.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA