REKLAMA

500 zł na dziecko: Taki był koszt programu 500 plus w 2016 r.

  • Autor: PAP/AT
  • 29 grudnia 2016 09:57
500 zł na dziecko: Taki był koszt programu 500 plus w 2016 r. Prawie 3 mln 800 tys. dzieci korzysta już z programu 500 plus (fot.mpips.gov.pl)

• Koszt programu 500 plus na koniec listopada br. wyniósł 15 mld 400 mln zł - poinformowała w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
• Z końcem roku będzie to ponad 17 mld zł - dodała.
• Z programu korzysta prawie 3 mln 800 tys. dzieci.

"Trzy pełne kwartały funkcjonowania tego programu; niemalże 3 mln 800 tys. polskich dzieci korzysta z niego. Na koniec listopada 2016 r. koszt programu to 15 mld 400 mln zł. Z końcem roku będzie to ponad 17 mld zł. Znaczące ograniczenie ubóstwa dzieci i młodzieży to jest już osiągnięty ten jeden podstawowy cel" - powiedziała Rafalska w TVP Info.

Dodała, że "dobre informacje płyną z Narodowego Funduszu Zdrowia, które mówią o liczbie zarejestrowanych ciąż". "Jest ona większa w porównaniu z poprzednim rokiem o ponad 14,5 tys. To świadczy, że program jest dobrym programem rodzinnym, wspiera w sposób istotny rodziny w wychowaniu dzieci, szczególnie rodziny wielodzietne. Jest pewnie programem, na który Polacy przez wiele lat oczekiwali, a dziś mają szansę z niego skorzystać" - mówiła minister.

Podkreśliła, że pełne dane dotyczące programu będą dostępne po roku od początku jego funkcjonowania (program wszedł w życie 1 kwietnia 2016 r.). "Te dane demograficzne to takie pierwsze dobre jaskółki mówiące, że rzeczywiście pomału coś się zmienia" - dodała.

Czytaj też: To jest efekt 500 plus

Rafalska pytana, czy w budżecie na 2017 r. zagwarantowano pieniądze na ten program, odpowiedziała: "Jako parlamentarzysta przyjmowałam już 11 budżetów, głosowałam nad tyloma budżetami państwa. Kworum było zagwarantowane i informacja o tym, że odbywa się posiedzenie w Sali Kolumnowej, skutecznie dotarła do wszystkich parlamentarzystów, którzy chcieli wziąć udział w tym głosowaniu. Grupowanie poprawek zdarzało się wcześniej, to nie jest żadna nowa praktyka. W tym budżecie, za którym podniosłam rękę, są zagwarantowane środki na wypłatę 500 plus w kwocie ponad 23 mld zł. Nie mam żadnej wątpliwości, że wszystkie proceduralne wymagania zostały spełnione, budżet jest przyjęty, powinien być dalej procedowany przez Senat i będziemy czekać na podpis pana prezydenta. Dla mnie nie ma tu żadnego dylematu, co do formalnoprawnych podstaw przyjęcia budżetu".

Program "Rodzina 500 plus" ruszył 1 kwietnia br. Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymują niezależnie od dochodu na drugie i każde kolejne dziecko do ukończenia przez nie 18 lat. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł netto w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego) wsparcie można otrzymać także na pierwsze lub jedyne dziecko.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • bogaty obywatel 2017-01-11 23:29:17
    500+kosztowalo ok 17mld zl i przybylo ok 15 000 dzieci w porownaniu r/r,wiec 1 dziecko kosztowalo nas 1,33 mln zl.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA