REKLAMA

52 mln zł na Dzienne Domy Opieki Medycznej

  • Autor: PAP/JS
  • 21 czerwca 2016 14:49
52 mln zł na Dzienne Domy Opieki Medycznej Ministerstwo Zdrowia przeznaczy ok. 52 mln zł na dofinansowanie utworzenia 54 Dziennych Domów Opieki Medycznej (DDOM) (fot.: Ruhrfisch/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

Ministerstwo Zdrowia przeznaczy ok. 52 mln zł na dofinansowanie utworzenia 54 Dziennych Domów Opieki Medycznej (DDOM); pierwsze umowy już zostały podpisane – podał resort.

Wśród beneficjentów, jak informuje MZ, znajdują się fundacje, organizacje kościelne, a także publiczne oraz niepubliczne podmioty, posiadające kontrakt z Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.

Domy mają przyczynić się do rozwoju środowiskowych form opieki medycznej. Ich najważniejszym zadaniem ma być rehabilitacja lecznicza w celu przywrócenia pacjentowi sprawności i zdolności do funkcjonowania w środowisku.

Dzienne domy opieki medycznej to miejsca, gdzie będzie można m.in. przechodzić rehabilitację pod okiem specjalistów i znaleźć opiekę medyczną w warunkach zbliżonych do domowych.

Będzie tam można również kontynuować leczenie i wykonywać zabiegi pielęgnacyjno-opiekuńcze, których pacjent nie może otrzymać w ramach opieki domowej. Pacjenci i ich opiekunowie będą tam przygotowywani do samoopieki i samodzielnej pielęgnacji. W placówkach będzie również prowadzona edukacja zdrowotna.

Czytaj też: Błaszczak: Przymusowa relokacja uchodźców nie do zaakceptowania

Dzienne domy opieki medycznej mają ograniczyć umieszczanie osób niesamodzielnych w szpitalach. Ponadto mają one pomóc osobom sprawującym opiekę nad rodzicami lub innymi osobami zależnymi na godzenie życia zawodowego z rodzinnym i z pracą zawodową.

Do DDOM mogą być przyjęci m.in. pacjenci, którym w okresie ostatnich 12 miesięcy udzielone zostały świadczenia z zakresu leczenia szpitalnego oraz pacjenci bezpośrednio po przebytej hospitalizacji, których stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki pielęgniarskiej, nadzoru nad terapią farmakologiczną, kompleksowych działań usprawniających i przeciwdziałających postępującej niesamodzielności.

W odróżnieniu od domów pobytu tworzonych w ramach programu "Senior-Wigor", dzienne domy opieki medycznej mogą być tworzone przez placówki medyczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA