REKLAMA

Abonament RTV jeszcze w tym roku?

  • Autor: PAP/JS
  • 22 czerwca 2016 11:58
Abonament RTV jeszcze w tym roku? (fot. twitter.com)

Projekt ustawy uszczelniającej ściągalność abonamentu radiowo-telewizyjnego prawdopodobnie trafi pod obrady Sejmu na jego drugiej lipcowej sesji; we wrześniu ustawa ma szanse wejść w życie - zapowiada wiceminister kultury, pełnomocnik rządu ds. reformy mediów Krzysztof Czabański.

"Na pewno to będzie w obrębie obowiązującej ustawy, ale są pewne techniki sprawdzania, czy ludzie ze swojego obowiązku prawnego (opłacania abonamentu-PAP) się wywiązują. W żadnym wypadku nie oznacza to, że ktokolwiek będzie sprawdzał w mieszkaniach, czy ktoś ma telewizor czy radio (...) Są różne metody - urzędy skarbowe, gdyby to one dokonywały tych sprawdzeń, mają różne metody sprawdzania - choćby poprzez bazę abonentów telewizji kablowych i inne bazy" - powiedział Czabański dziennikarzom, pytany o metody poprawy ściągalności abonamentu.

"Bo trudno sobie wyobrazić, że ktoś zawiera umowę z kablarzem, a nie ma w domu telewizora" - zaznaczył.

Czytaj też: MON: Bezpieczeństwo żołnierzy w Kuwejcie i Iraku będzie zapewnione

Jak powiedział, "w lipcu prawdopodobnie będzie projekt nowelizacji ustawy abonamentowej". Dopytywany, odparł, że podejrzewa, iż projekt ten wejdzie pod obrady Sejmu na drugiej sesji w lipcu. Drugie lipcowe posiedzenie zaplanowano od 19 do 22 lipca. "To jest bardzo pilna sprawa, za którą się w tej chwili bierzemy" - podkreślił Czabański.

Według niego "można się spodziewać, że ten projekt we wrześniu ma szanse wejść w życie".

Wiceszef MKiDN przypomniał, że ustawa abonamentowa jest obowiązującym prawem i zgodnie z nią każde gospodarstwo domowe w Polsce jest zobowiązane do zarejestrowania i płacenia za posiadane odbiorniki telewizyjne i radiowe; podobnie każda firma.

"To, że to prawo jest nieprzestrzegane, nie znaczy, że ono nie obowiązuje. Nie będziemy zmieniać zasad tego prawa, bo trzeba by było notyfikować te przepisy w Brukseli, czego chcemy uniknąć" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Andrzej z Sopotu 2016-06-23 20:06:48
    Co on pier...li, ja mam kablówkę od UPC, ale zrezygnowałem z TV i Radia pozostawiając dwie funkcje : internet i telefon stacjonarny
  • telepajęciarz 2016-06-22 12:53:01
    Panie Czabański. Dobrze Pan kombinuje ale po stalinowsku. Gdyby dowiedziałby się Pan, że w domu mam gazetę napisaną po niemiecku, to od razu oskarżyłby mnie, że jestem niemieckim szpiegiem. A ci wszyscy co oglądają telewizję przez internet, do jakiej grupy złodziei wg. pana należą ? Mimo, że uczciwie płacą za internet. Czyżby zastosowałby pan tak zwany "dobrowolny przymus" czyli kontygent z okresu panowania Hitlera ? Obniżcie barany abonament do symbolicznej sumy 3,99 zł miesięcznie a wtedy wszystkich będzie nań stać i zysk będzie większy od niepamiętnych czasów. Ja, kablówkę już zlikwidowałem i moja sąsiadka też.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA