REKLAMA

Aborcja: Gowin zastrzega, że zespół Downa nie upoważnia do zabicia dziecka

  • Autor: GP
  • 05 kwietnia 2016 08:55
Aborcja: Gowin zastrzega, że zespół Downa nie upoważnia do zabicia dziecka Jarosław Gowin zajmował się tematyką aborcji i metody in vitro jeszcze gdy był posłem PO.(fot.:facebook.com)

• Minister nauki nie widzi powodów do odwołania ambasadora Schnepf z USA. Zastrzega jednak, że to jego osobista ocena dyplomaty. Ambasador stał się obiektem antysemickiego ataku i zdecydował się bronić.
• Jarosław Gowin popiera zakaz aborcji, ale w obecnej sytuacji chce tylko wykreślenia z ustawy wyjątku dotyczącego tzw. przesłanki eugenicznej, która pozwala dokonać zabiegu gdy płód jest chory.

Wtorek (5 kwietnia) wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin rozpoczął od radiowego wywiadu w Trzecim Programie Polskiego Radia. W czasie rozmowy był pytany o gospodarkę, wystąpienie w mediach społecznościowych ambasadora Polski w USA oraz narastającą debatę o aborcji.

Gowin zwrócił uwagę, że  ambasador Schnepf stał się obiektem ataku, który był "odrażające moralnie," a częścią z tych oskarżeń powinna zająć się prokuratura. Jednocześnie zastrzegł:

- Wszyscy jesteśmy jako osoby publiczne poddawani plugastwu w internecie - mówił wicemister. - Taka natura sfery wirtualnej. (...) Ambasador ataków, które go spotkały, haniebnych, nie powinien  eksponować publicznie.

Kończąc temat Gowin odpowiedział na pytanie, czy polski dyplomata w USA powinien być odwołany. Były polityk PO, a obecnie minister rządu PiS skonstatował, że nie widzi powodów do takiej decyzji. Zastrzegł jednak, że to jego osobista decyzja, a ministrem odpowiednim do oceniania polskich dyplomatów jest szef MSZ.

Gowin, który w poprzedniej kadencji  zajmował się tematyką biotyczną został zapytany także o sprawę aborcji. Podkreślił w wywiadzie, że omawiany w mediach projekt jest ustawą obywatelską i nie jest w sferze zainteresowań rządu.

- Jestem związany ze środowiskami pro-life - podkreślał Gowin, - ale z tymi, które chcą zaczynać walkę o życie od pracy wychowawczej, a nie od nakazów lub zakazów.

Gowin podkreślił, że jako poseł jest gotów poprzeć zakaz aborcji opartej o tzw. przesłankę eugeniczną (mowa o sytuacji, gdy usunięcie ciąży jest podyktowane chorobą lub genetyczną wadą płodu na przykład wykryto zespół Downa), ale nie poprze zakazu aborcji w sytuacji gwałtu lub gdy ciąża zagraża życiu matki.

Na koniec rozmowy Gowin wyraził poparcie dla nowych pomysłów ministra Zbigniewa Ziobry, który chce zaproponować eliminację w polskiej strukturze sądowej jednego szczebla postępowania sądowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Joss 2016-04-05 12:40:25
    A czy ciąża pozamaciczna upoważnia do aborcji? Czy czekamy aż kobieta umrze w męczarniach coby po bożemu było???
  • Blakowski 2016-04-05 10:00:27
    Niedługo będzie zakaz onanizmu, bo plemnik to człowiek.....REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA