REKLAMA

Aborcja: Rusza zbiórka podpisów pod projektem liberalizacji usuwania ciąży

 • Autor: PAP/GP
 • 08 kwietnia 2016 15:54
Aborcja: Rusza zbiórka podpisów pod projektem liberalizacji usuwania ciąży Pytana o szanse na przyjęcie projektu w parlamencie b. liderka Zjednoczonej Lewicy podkreśliła, że ma nadzieję, że posłowie prawicowi dotrzymają tego, co mówili w czasie kampanii wyborczej. (fot.:twitter.com/Dariusz_Jonski)

• Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Ratujmy Kobiety będzie zbierał podpisy pod projektem liberalizującym przepisy antyaborcyjne - podała pełnomocniczka Komitetu Barbara Nowacka.
• Projekt m.in. wprowadza edukację seksualną do szkół i ułatwia dostęp do antykoncepcji.

- To nasz sprzeciw wobec barbarzyńskich przepisów proponowanych przez jedną z inicjatyw obywatelskich, wczoraj zatwierdzoną przez marszałka Marka Kuchcińskiego. Tamten projekt, który otrzymał olbrzymie wsparcie od premier Beaty Szydło i wielu polityków prawicy, zmusza nas do tego, byśmy po raz kolejny powiedziały, że w Polsce są różne głosy na temat praw reprodukcyjnych i praw kobiet. Że Polki i Polacy nie godzą się na ultrakonserwatywne, okrutne, barbarzyńskie rozwiązania, które wspiera premier - mówiła w piątek Nowacka.

W związku z tym, jak podkreśliła, powstał Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Ratujmy Kobiety.

- I będziemy zgłaszać projekt ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie (...) prawa kobiet są bardzo ważne. Nie ma pełnej demokracji, kiedy kobiety i mężczyźni nie mają prawa do wolnego wyboru. Tym wolnym wyborem jest też samostanowienie o sobie, decyzja o świadomym rodzicielstwie. A nie ma świadomego rodzicielstwa bez edukacji seksualnej - zauważyła pełnomocniczka Komitetu.

Przedstawiła też projekt ustawy, pod którym będą zbierane podpisy.

- Wprowadza on edukację seksualną do szkół. Wychowanie seksualne dostosowane do wieku i możliwości uczniów w wymiarze co najmniej godziny tygodniowo. Wprowadzamy przepisy ułatwiające kobietom dostęp do antykoncepcji i zmuszające lekarzy, by jeśli chcą się trzymać klauzuli sumienia, wskazywali odpowiednią ścieżkę postępowania kobietom. Będziemy też mówić o przepisach dotyczących prawa do aborcji, ponieważ nie godzimy się na konserwatywny tak zwany kompromis aborcyjny - powiedziała Nowacka.

Przeczytaj: Kluby nie chcą dyscypliny partyjnej w głosowaniach o aborcji

Pytana o szanse na przyjęcie projektu w parlamencie b. liderka Zjednoczonej Lewicy podkreśliła, że ma nadzieję, że posłowie prawicowi dotrzymają tego, co mówili w czasie kampanii wyborczej, czyli że inicjatywy obywatelskie będą brane pod uwagę i również kierowane do czytania i do dyskusji w Sejmie.

- Mam też nadzieję, że pokazanie różnych nurtów w dyskusji - a nie tylko nurtu konserwatywnego i nurtu ultrakonserwatywnego - da wiele do myślenia politykom całej sceny politycznej - dodała.

Hipokryzją określiła stwierdzenia, że w Polsce nie ma aborcji.

- Między 80 a 100 tys. Polek rocznie dokonuje jej w klinikach aborcyjnych poza granicami lub w koszmarnych warunkach w kraju. To nieludzkie, zakłamane i nieuczciwe. Uważamy, że aby zapobiegać aborcjom po pierwsze musi być rzetelna edukacja seksualna, dostępna antykoncepcja i prawo pozwalające kobiecie zdecydować się na świadome rodzicielstwo (...) Dlatego zawiązaliśmy komitet i będziemy zbierać podpisy pod ustawą zmieniającą obecne i tak drakońskie przepisy - mówiła.

Zastępczyni pełnomocniczki Komitetu Wanda Nowicka dodała, że działa on w stanie wyższej konieczności, kiedy zagraża najbardziej drakońskie prawo skazujące kobiety ciężarne na śmierć w sytuacji, gdy ciąża zagraża ich życiu i grozi kobietom, że będą chodziły do więzienia.

- W takiej sytuacji nie może zabraknąć w Sejmie podczas debaty głosu kobiet i środowisk uważających, że tak haniebna, szkodliwa ustawa nie ma prawa być w Polsce przyjęta - zaznaczyła Nowicka.

- Nawet jeżeli ten projekt nie zostanie w Sejmie przyjęty, znamy sytuację polityczną, musimy bronić kobiet. Dlatego apeluję do wszystkich osób indywidualnych, środowisk politycznych, pozarządowych - włączcie się w tę akcję. Musimy wspólnie zebrać tyle podpisów, by ta inicjatywa weszła do Sejmu i została poważnie potraktowana - powiedziała.

Zdaniem Kazimiery Szczuki z Inicjatywy Polska obecnie wiele kobiet doświadczyło sytuacji, jakby aborcja już była całkowicie zakazana.

- Ale szykują się drakońskie, barbarzyńskie przepisy, które w obecnej sytuacji rozkładu sił w Sejmie mogą zostać przegłosowane. Jeżeli obok tego projektu znajdzie się też nasz projekt, istnieje możliwość, że status quo zostanie obronione - dodała Szczuka.

W późniejszej wypowiedzi Nowacka krytycznie odniosła się z kolei do propozycji SLD, które w poniedziałek zapowiedziało zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie prawa aborcyjnego.

Przeczytaj: Petru uważa zakaz aborcji za niehumanitarne traktowanie kobiet

- Uważamy, że nad prawami człowieka nie urządza się referendów (...). Jeśli ma się odbywać debata, niech ona odbędzie się w Sejmie na podstawie dwóch projektów: ultrakonserwatywnego, który proponuje kobietom piekło i tortury, i liberalizującego przepisy dotyczące prawa aborcyjnego - powiedziała.

- Po drugie, nasz komitet ma to do siebie, że nie jest komitetem partyjnym i nie służy do promowania partii lub poglądów, tylko jest absolutnie ponadpartyjnym komitetem obywatelskim - dodała.

Sojusz proponuje, by w referendum zadać Polakom cztery pytania: czy przerywanie ciąży powinno być dozwolone przez prawo gdy, zagrożone jest życie matki, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub kazirodztwa, gdy wiadomo, że płód jest ciężko i nieodwracalnie upośledzony i gdy kobieta jest w ciąży krócej niż 12 tygodni. SLD będzie namawiał do tego, by na wszystkie pytania odpowiedzieć pozytywnie: 4 razy tak - mówił szef ugrupowania Włodzimierz Czarzasty.

W Polsce, w myśl obowiązującej ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 r., aborcji można dokonywać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W czwartek w Sejmie został zarejestrowany Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji", która będzie zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy całkowicie zakazującej aborcji. W projekcie są zapisy uchylające dotychczasowe, prawne możliwości przerwania ciąży, a także nakładające na administrację rządową i samorządową obowiązek pomocy materialnej i opieki dla rodzin wychowujących dzieci upośledzone oraz matek i ich dzieci poczętych w wyniku czynu zabronionego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (9 komentarzy)

 • cywil 2016-08-04 19:29:38
  Nie wiem czy jest szansa na zmiany w prawie! Ale kogo to interesuje - bo na pewno nie Barbarę Nowacką!!! Jeśli Kobitki w to wierzycie, to poraz kolejny zostaniecie wykorzystane! Basia wyleciała z orbity i chce na nią wróćić na waszych plecach, a raczej macicach (nie mam nic do nich)
 • Gusia 2016-06-13 18:52:34
  Tylko potem one te kobiety zdołowane, z depresją, zostawiają same sobie. I wtedy tylko katole ( Ci prawdziwi) mają dla tych kobiet czas, pieniądze i serce. Feministki nie. Dlaczego zakaz? Bo aborcja to zabicie człowieka. Ponadto dziś w Polsce kobieta JEST NACISKANA na aborcję. Piszę z własnego doświadczenia. KOBIETY SĄ ZMUSZANE do zabicia chorego dziecka. Taką dziś mamy wolność!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • GG 2016-06-13 18:48:55
  Do tolerancja: Czy wie Pani skąd się biorą dzieci? Tak promujecie antykoncepcje, to skąd u was chęć aborcji? Jak Pani dziecko potraci samochód i stanie się niepełnosprawne, to je Pani zabije? A jak czeka się na dziecko, to mówi się, że to płód w 4 tygodniu? Dlaczego chce Pani prawo do zabicia dziecko w brzuchu? Może zabicia dziecka do pełnoletności najlepiej???
 • Ania 2016-05-26 01:21:29
  Edukacja Seksualna w szkołach ale tylko z Praktyką!!! Bo jak tylko w szkole będziecie mnie uczyć teori !!! To tylko rozbudzicie wemnie Ciekawość i zachęcić do Uprawiania Seksu w wieku np.13 lat !!!? Jestem za Edukacją wprowadzenia również praktycznego nauczenia Seksualnego!!! By uniknąć uprawiania Seksu w toaletachy w czasie przerwy lekcyjnej!!! Na patrzyłam się trochę na internecie i teraz MNIE to CIEKAWI i chciałabym spróbować!!! Moi rodzice to całyczas mawiają że mam na to c zas i za młoda jestem!!! A tak jak bym zaszła w ciąży,to usunę i po problemie !!! Bo antykoncepcja jest ponoć szkodliwa《tabletki》, a prezerwatywa nie pewna! Nic bym nie wiedziała o jakimś sensie gdyby nie internet!!! A teraz jestem ciekawa i chciałabym SPRÓBOWAĆ!!! Tym bardziej jak niczego nie będę musiała się OBAWIAĆ!!! JESTEM ZA WPROWADZE NIEM JUŹ OD 12 ROKU ŹYCIA!!! pozdrawiam
 • tolerancja 2016-05-10 17:23:34
  Do Sk: Taaa.. to wszystko się wmawia ludziom, bo aborcja to temat tabu.. Wiele kobiet zdecydowało się na nią i ani przez chwilę nie żałują. Poza tym jakie zabijanie ? Poniżej 12 tygodnia zarodek to tylko nic nie czujący zlepek komórek, około 80% ciąż kończy się w ten sposób, że nawet nie zagnieżdża się on w macicy. Skoro to człowiek czemu spis ludności go nie uwzględnia? Czemu po poronieniu nie organizuje się pogrzebów? Czemu mówi się "mam jedno dziecko i drugie w drodze" a nie "mam dwoje dzieci" ? Jak to mówił George Caralin.. Konsekwencja. Pozwólcie nam kobietom decydować o własnym ciele. Nie jesteśmy klaczami rozpłodowymi dla państwa.. Wara od naszych macic. Chodzi o zasadę, o możliwość wyboru i o szacunek dla kobiet, którego w Polsce brakuje. Bo niby co za problem? Można wyjechać za granicę i tyle, ale perspektywa życia w kraju, gdzie władza chce zrobić ze mnie niewolnicę nie jest miła. Nikt do aborcji nie zmusza to niech nikt nie zmusza do rodzenia..
 • Sk 2016-04-09 21:58:40
  Czyżby polskie feministki nie zdawały sobie sprawy z tego że aborcja niszczy Naród Polski a jednocześnie same panie,które dopuszczą się tego mordu -na własnej najbliższej jej sercu rodzinie- no chyba że nie mają serca, nawet dla siebie? A co z sumieniem?, czy nigdy nie odezwie się, nawet przed śmiercią? Wiele pań nie może tego sobie wybaczyć do końca życia, nawet jeśli Bóg wybaczy?
 • Katon 2016-04-08 21:07:29
  Nie jest daleką chwila kiedy okaże się że jedynie opozycja umie się podpisywać. To tłumaczy dlaczego "Demokratyczna Większość" nie zbiera podpisów pod swoimi pomysłami.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA