REKLAMA

Adam Bielan: nie zapadły żadne decyzje dot. zmian w ordynacji wyborczej

  • Autor: PAP/rs
  • 18 października 2017 14:17
Adam Bielan: nie zapadły żadne decyzje dot. zmian w ordynacji wyborczej Toczą się dyskusje, ale żadne decyzje jeszcze nie zapadły - mówi wicemarszałek Senatu Adam Bielan ytany o sprawę planowanych zmian w ordynacji wyborczej. Fot. mat. pras.

Obecnie toczą się dyskusje, ale nie zapadły jeszcze żadne decyzje dot. zmian w ordynacji wyborczej - powiedział w środę wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

- Toczą się dyskusje, ale żadne decyzje jeszcze nie zapadły, rozmawialiśmy o tym długo podczas kolacji w zeszłym tygodniu - powiedział dziennikarzom w Senacie Bielan, pytany o sprawę planowanych zmian w ordynacji wyborczej i pomysłu, by w wyborach do Sejmu Polska była podzielona na 100 okręgów.

Bielan powiedział, że z tego co wie, uwaga liderów obozu Zjednoczonej Prawicy jest "zajęta czym innym". - Ale prędzej czy później będziemy musieli rozpocząć procedowanie nad zmianą ordynacji samorządowej, bo tutaj obowiązują nas pewne terminy. Powinniśmy przyjąć te zmiany na pół roku przed rozpoczęciem wszystkich czynności wyborczych, czyli gdzieś tak do stycznia, lutego - dodał wiceprezes Polski Razem.

We wtorek "Gazeta Wyborcza" podała, że w związku z planowanymi zmianami w ordynacji wyborczej, jest rozważany model, w którym w wyborach do Sejmu, Polska byłaby podzielona na 100 okręgów, a nie - jak jest obecnie - na 41.

Według nieoficjalnych informacji PAP, ordynacja wyborcza ma zostać zmieniona, a projekt ma "ruszyć" po reformie wymiaru sprawiedliwości i stanowić korektę ogólnych zasad.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w ubiegłym tygodniu zapowiedział m.in., że jego partia chce podjąć sprawę ordynacji wyborczej w wyborach samorządowych i parlamentarnych, aby zabezpieczyć je przed fałszowaniem. W tym kontekście wymienił przezroczyste urny, kamery internetowe w każdym lokalu wyborczym podczas głosowań i liczenia głosów, nowe zasady odnoszące się do drukowania kart, nowe zasady dotyczące okresu i sposobu ich przechowywania, a także ich produkcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA