REKLAMA

Adam Bodnar apeluje do rządu o ratyfikację konwencji ds. niepełnosprawnych

  • Autor: PAP/GP
  • 21 stycznia 2016 14:53
Adam Bodnar apeluje do rządu o ratyfikację konwencji ds. niepełnosprawnych Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich (fot. wikimedia.org/CC)

· RPO Adam Bodnar apeluje do premier Beaty Szydło o ratyfikowanie przez Polskę protokołu fakultatywnego do konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami.
· Zabieg ma zapewnić obywatelom możliwość składania skarg indywidualnych do komitetu monitorującego przestrzeganie omawianej konwencji.

Jak przypomniał podczas czwartkowej (21 stycznia) konferencji Adam Bodnar, Polska jest od 2012 r. stroną konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami, czyli najważniejszego dokumentu dotyczącego tej grupy osób. RPO jest organem, który monitoruje przestrzeganie przez Polskę tej konwencji.

Bodnar dodał, że istotą tego typu ratyfikacji jest zobowiązanie strony m.in. do przedstawienia co roku sprawozdania o sytuacji niepełnosprawnych - jest ono rozpatrywane przez Komitet Praw Osób z Niepełnosprawnościami.

Wyższe świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych.

Do konwencji został dodany protokół fakultatywny, który - jak wyjaśnił rzecznik - daje każdej osobie możliwość złożenia skargi indywidualnej właśnie do tego Komitetu.

- To konkretne narzędzie dla tej grupy obywateli - przekonywał Bodnar. Jednak polscy obywatele z tej możliwości nie mogą teraz korzystać.

Do apelu RPO dołączyło się 180 organizacji pozarządowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA