REKLAMA

Adam Bodnar zabrał głos w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

  • Autor: PAP/GP
  • 03 grudnia 2015 11:58
Adam Bodnar zabrał głos w sprawie Trybunału Konstytucyjnego Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich (fot. rpo.gov.pl)

Rzecznik Praw Obywatelskich skrytykował działania większości rządzącej. Podsumował działania wobec Trybunału Konstytucyjnego Prawa i Sprawiedliwości jako nieograniczone działanie, niezgodne z duchem prawa stanowionego w Polsce.

- Władzę ustawodawczą i wykonawczą sprawują przedstawiciele większości parlamentarnej, ale posiadanie większości musi wiązać się z ograniczeniami - powiedział przed Trybunałem Konstytucyjnym rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Dodał, że władze muszą działać w duchu rządów prawa.

-Czwartkowa rozprawa ma znacznie poważniejsze znaczenie niż tylko techniczne rozstrzygnięcie, czy przepisy czerwcowej ustawy o TK dotyczące powoływania sędziów są zgodne z konstytucją - zaznaczył Bodnar, prezentując stanowisko RPO przed Trybunałem.

Rzecznik krytycznie o działaniach rządzących

Jak podkreślił, podejmowanie przez Sejm decyzji przy obsadzie stanowisk sędziowskich w TK na zasadzie woli większości, przy zignorowaniu przepisów konstytucyjnych i ustawowych, to otwarte kwestionowanie niezależności Trybunału Konstytucyjnego. A bez niezależności trudno wymagać, by TK należycie wypełniał swoją rolę ustrojową w zakresie ochrony praw i wolności jednostki dodawał RPO.

Rozstrzygający czwartek

Trybunał bada w czwartek przyjętą w czerwcu ustawę o TK, która była podstawą wyboru w październiku przez poprzedni Sejm pięciu sędziów. Prezydent Andrzej Duda nie przyjął od nich ślubowania. 25 listopada Sejm przyjął pięć uchwał o tym, że wybór sędziów nie miał mocy prawnej. W środę 2 grudnia Sejm dokonał ponownego wyboru pięciu sędziów TK - kandydatów zgłosiło tylko PiS. W czwartek prezydent odebrał ślubowanie od czterech spośród sędziów wybranych w środę.

- Powstała zatem sytuacja, w której Sejm samodzielnie ocenił zgodność z konstytucją przepisów i samodzielnie odwołał prawowicie powołanych sędziów, wychodząc tym samym poza zakres kompetencji przewidzianych w konstytucji i ustawie o TK, naruszył zasady trójpodziału i równowagi władz"- ocenił Bodnar.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA