REKLAMA

Adam Szłapka o pomyśle podatku na pomoc niepełnosprawnym: Konfliktowanie społeczeństwa

 • Autor: GP
 • 24 kwietnia 2018 09:57
Adam Szłapka o pomyśle podatku na pomoc niepełnosprawnym: Konfliktowanie społeczeństwa Adam Szłapka jest politykiem Nowoczesnej, który został wybrany głosami Polaków z Wielkopolski. (fot. twitter.com/Nowoczesna)

Poseł Nowoczesnej wytyka rządowi, na co z budżetu przeznaczane są pieniądze, gdy dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów wciąż brakuje większego wsparcia. - W ciągu roku Telewizja Polska dostała prawie 1 mld zł z budżetu - podawał jeden z przykładów Adam Szłapka.

 • Nowoczesna chcąc zaradzić sytuacji kryzysowej w Sejmie zaproponowała w poniedziałek (23 kwietnia) nowelę ustaw, która może poprawić sytuację protestujących w Sejmie.
 • Z drugiej strony sceny politycznej poseł Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj organizuje wiec poparcia dla protestujących pod Sejmem. Zgromadzenie zwołano na środę (25 kwietnia), na godzinę 10.00 przed Sejmem.

Adam Szłapka (Nowoczesna) we wtorek (24 kwietnia) odniósł się do jednej z nowych propozycji Mateusza Morawieckiego, by rząd wprowadził nowy podatek finansujący właśnie pomoc o jaką zabiegają protestujący w Sejmie rodzice osób niepełnosprawnych.

To tylko jeden z pomysłów, który pojawił się w Kancelarii Premiera a który ma poprawić sytuację niepełnosprawnych. Drugim jest inaugurowany wczoraj (23.04) program Dostępność plus.

Więcej o programie koordynowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeczytasz tutaj.

Zapowiedzi premiera nie są przyjmowane z entuzjazmem przez polityków opozycji. Dzień po inauguracji Dostępności plus, politykę premiera krytykował w Polskim Radiu wspomniany już Adam Szłapka.

Czytaj też: Niezapowiedziane spotkanie minister Rafalskiej z rodzinami osób niepełnosprawnych

- Propozycja opodatkowania najbogatszych to ewidentna droga na konfliktowanie społeczeństwa - powiedział poseł. - W budżecie państwa są pieniądze na pomoc. Posłowie PiS mówią, że to projekt na 1,5 mld zł, a minister finansów chwali się 3 mld zł nadwyżki. W ciągu roku Telewizja Polska dostała prawie 1 mld zł z budżetu - wyliczał wydatki administracji rządowej Szłapka, po czym zaznaczał jak to możliwe, że na te cele są pieniądze, a nie ma ich na pomoc opiekującym się niepełnosprawnymi.

Poseł nie jest sam w tych pytaniach. W poniedziałek poseł Nowoczesnej Kornelia Wróblewska pytała na konferencji prasowej w Sejmie:

-  Rząd PiS bawił się przez weekend, twierdząc, że ustaw się nie da pisać na kolanie, a ja przez weekend przygotowałam ustawę na którą czekają protestujący w Sejmie opiekunowie osób niepełnosprawnych - po czym pokazała nowelizację swojego autorstwa, która przesuwałaby część funduszy w ramach budżetu na pomoc dla osób opiekujących się niepełnosprawnymi. Taka nowelizacja musiałaby zmienić przepisy Ustaw o rencie socjalnej i o podatku dochodowym od osób fizycznych. Propozycja Nowoczesnej właśnie takie zapisy zawiera.

Politycy złożyli ją w Sejmie do rozpatrzenia.

W internecie trwa też akcja nawołująca do solidarności z pozostającymi w Sejmie opiekunami osób niepełnosprawnych, którą współorganizuje poseł Kukiz'15 Agnieszka Scigaj. Poseł nawołuje, by 25 kwietnia, o godzinie 10.00 iść pod Sejm w Warszawie wyrażać swoje zatroskanie sytuacją protestujących.

W Sejmie dla poprawy komfortu osób protestujących przygotowano specjalny pokój do rehabilitacji. Więcej o przygotowaniu tego pomieszczenia w parlamencie przeczytasz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)

 • Laura Miletich 2018-04-26 04:45:28
  Pan Szlabka krytykujac Premiera ?Dlaczego mlodzi ludzie sami siebie kompromituja ,mial dobre szanse na kariere polityczna,ale Jego wypowiedzi sa kompromitujace.W Polsce zaponina sie,ze Polacy to madry i dumny narod i wlasnie teraz przychodzi czas,ze spoleczenstwo odsunie wrogi dla kraju i siebie podobne indywidualnosci.Pan Szlabka sam do tego doprowadzil,wiec nie moze miec pretensji do nikogo za swoja przegrana
 • ginek1356 2018-04-24 15:32:32
  to nie czlowiek o polskich kozeniach tacy jak on rzadzili Polska od 1945 r a i Polacy niemieli zadnej wladzy do 2016 rREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA