REKLAMA

Administracja słabo dostosowała strony www do potrzeb niepełnosprawnych, ale jest postęp

  • Autor: PAP/GP
  • 20 kwietnia 2016 15:03
Administracja słabo dostosowała strony www do potrzeb niepełnosprawnych, ale jest postęp Sytuacja niepełnosprawnych w Polsce poprawia się w pracy i nie tylko, a administracja musi nadal w tej kwestii sporo nadrobić.. (fot.:flickr.com/CC BY-ND 2.0)

• Niespełna 30 proc. serwisów internetowych administracji publicznej spełnia wymogi dostępności dla osób z niepełnosprawnościami - wynika z raportu Fundacji Widzialni.
• Postęp jest, ale w dalszym ciągu niewystarczający - mówi wiceprezes fundacji Przemysław Marcinkowski.

Fundacja Widzialni bada dostępność dla osób z niepełnosprawności serwisów internetowych w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem serwisów administracji publicznej. Od 2013 r. publikuje na ten temat raporty.

W raporcie z 2016 r. przebadane zostały serwisy najważniejszych osób i instytucji, ministerstw, a także innych instytucji publicznych. Analizy opierały się na badaniach eksperckich, opinii konsultantów z niepełnosprawnościami: osób niedowidzących, niewidomych i niesłyszących.

Jak wynika z opublikowanego w środę raportu, w stosunku do zeszłego roku dostępność serwisów administracji publicznej wzrosła o ponad 10 proc. W 2015 r. wynosiła 12,8 proc. zaś w 2016 r. - 22,9 proc.

- Postęp jest, ale w dalszym ciągu troszeczkę niewystarczający. Zadowalające jest to, iż widać intensywne ruchy idące od góry, głównie od stron ministerialnych, w których dostępność wdrażana jest systemowo. Współpraca ze specjalistami przynosi pozytywne efekty, które pozwalają zaplanować wdrażanie dostępności. I te serwisy, który współpracowały ze specjalistami, są bardzo wysoko w naszym raporcie - powiedział Marcinkowski.

Tegoroczny raport jest pierwszym, który opisuje stan dostępności stron www administracji publicznej w Polsce po wejściu w życie przepisów zobowiązujących instytucje państwowe do posiadania serwisów internetowych dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Przeczytaj: Morawiecki zarysował plan gospodarczy dla Polski

W raporcie wskazano, że znaczny postęp dotyczy strony www resortu rolnictwa i rozwoju wsi, który w raporcie został wyróżniony oceną bardzo dobrą. Ponadto wskazano, że dbałością o potrzeby osób niepełnosprawnych a także znajomością standardów związanych z dostępnością stron dla osób niepełnosprawnych, wykazały się Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Te ministerstwa otrzymały w raporcie ocenę dobrą.

Jednak - jak podkreślono - nadal ponad 70 proc. stron www pozostaje niedostępnych dla osób z niepełnosprawnościami.

- Są to strony niepozwalające na pełnoprawny dostęp do informacji wszystkim obywatelom, które generować mogą wykluczenie społeczne oraz dyskryminację - zaznaczono w raporcie.

Ocenę niedostateczną - jeśli chodzi o dostępność swoich serwisów dla osób z niepełnosprawnościami - otrzymały: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwo Energii, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Negatywną oceną otrzymały także: strona przeznaczona dla osób korzystających ze świadczeń społecznych www.empatia.mpips.gov.pl, a także strona serwisu przeznaczona do elektronicznego kontaktu obywateli z administracją www.epuap.gov.pl.

Z kolei strony najważniejszych osób w państwie www.prezydent.pl i www.premier.gov.pl powtórzyły ubiegłoroczny wynik, osiągając ocenę dostateczną. "Jest to ocena pozytywna, jednak nie plasuje ich w gronie serwisów przyjaznych dla osób z niepełnosprawnością" - wskazano w raporcie.

Marcinkowski zwrócił uwagę, że aby strona internetowa spełniała wymagania dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, konieczne jest uwzględnienie - już na etapie planowania serwisu czy strony - wszystkich elementów, które zapewniają dostępność. Szczególnie - jak wskazał - ma to znaczenie przy wykorzystaniu tzw. technologii asystujących, takich jak specjalne programy do czytania tekstu na stronie, przystosowanie strony do sterowania nią za pomocą klawiatury, czy zamieszczania filmów w formacie, który pozwala odtwarzać napisy dla osób niesłyszących.

- Trzeba także pamiętać o tym, że dostępność serwisu czy strony www to jest ciągły proces. Ważne, aby redaktorzy strony czy osoby odpowiedzialne za umieszczanie na niej treści zawsze pamiętały o standardach dostępność dla osób z niepełnosprawnościami - podkreślił Marcinkowski.

Fundacja przyznała także nagrody w konkursie "Strona internetowa bez barier". W kategorii stron publicznych nagrody otrzymały strona internetowa ośrodka pomocy społecznej w Rybniku www.przekroczycprog.com.pl oraz strona Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie www.bon.uek.krakow.pl.

W kategorii stron niepublicznych wyróżniono stronę firmy Lidex www.lidex.com.pl. Z kolei w kategorii "Najlepsza z najlepszych" nagrodzono stronę szybkiej kolei miejskiej w Warszawie www.skm.pl, zaś w kategorii strony wykorzystującej szablon przygotowany przez Polską Akademię Dostępności, służący do tworzenia stron dostępnych osobom niepełnosprawnym, nagrodę przyznano stronie Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych www.niepelnosprawni.gov.pl.

Jury przyznało także cztery wyróżnienia za "konsekwentne i trwałe działania na rzecz dostępności serwisów internetowych". Wyróżniono strony: www.mf.gov.pl, www.bankmilenium.pl, www.cba.gov.pl, oraz stronę osoby prywatnej www.angisteps.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA