REKLAMA

Afera w SKOK-ach. PO pyta Ziobrę o przesłuchiwanie dziennikarzy

  • Autor: aw/PAP
  • 24 października 2017 16:55
Afera w SKOK-ach. PO pyta Ziobrę o przesłuchiwanie dziennikarzy Zbigniew Ziobro. (fot. www.premier.gov.pl)

PO w piśmie do prokuratura generalnego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę pyta dlaczego na okoliczność działania na szkodę SKOKów przesłuchiwani są dziennikarzy, którzy ujawnili złą sytuację finansową SKOK.

W poniedziałek (23 października) portal Onet. napisał artykuł pt. "Śledztwo w sprawie działania na szkodę SKOK. Pod lupą prokuratury dziennikarze". Według portalu w systemie SKOK zniknęły grube miliardy, a prokuratura - zamiast wziąć pod lupę SKOK-owych bossów - zajęła się dziennikarzami, którzy ujawnili fatalną sytuację finansową kas. "Prokuratura podjęła na nowo śledztwo z doniesienia SKOK, które przed wyborami zostało zakończone odmową wszczęcia. Na celowniku znaleźli się dziennikarze, którzy ujawnili audyty ilustrujące złą sytuację finansową SKOK" - podkreślono.

Na konferencji prasowej w Sejmie posłanka PO Izabela Leszczyna odnosząc się do tych doniesień powiedziała, że "prokuratura Zbigniewa Ziobry nie tylko ochrania oszustów działających w sektorze SKOK, ale jeszcze zastrasza dziennikarzy, którzy piszą o tym, jaka jest naprawdę sytuacja w tym sektorze".

Według niej prokuratura zastrasza dziennikarzy za ich artykułu z 2013 i 2014 roku, kiedy to Platforma doprowadziła do objęcia SKOKi Nadzorem Publicznym. "Wtedy ujawnione zostały na otwartej komisji finansów publicznych przez przewodniczącego KNF Andrzeja Jakubiaka rozbieżności pomiędzy tym, co SKOKi deklarowały w sprawozdaniach finansowych, a tym co odkryli zewnętrzni audytorzy" - mówiła Leszczyna.

Zdaniem posłanki "za opisywanie tych prawdziwych informacji" SKOK Stefczyka pozwał wówczas dziennikarzy mówiąc, że to pomówienia. "Prokuratura oczywiście umorzyła wtedy śledztwo, bo to nie były pomówienia tylko fakty" - zaznaczyła posłanka.

"Dzisiaj sam Zbigniew Ziobro i prokuratura okręgowa w Warszawie wznawia to śledztwo i zmienia kwalifikacje czynu mówiąc o tym, że to nie były pomówienia, ale artykuły dziennikarzy były wymierzone w system SKOK i to były działania na szkodę SKOK" - zaznaczyła Leszczyna.

W jej ocenie dopóki PiS będzie ukrywał oszustwa, doputy sytuacja w sektorze SKOK będzie właśnie taka, że podatnicy polscy będą płacić kolejne miliardy na upadające SKOKi.

Zdaniem Jarosława Urbaniaka (PO) "polityczna prokuratura Zbigniewa Ziobry" nie służy w Polsce temu, aby ścigać złodziei tylko zastrasza tych, którzy prawdziwie o tym piszą i mówią.

"Polityczna prokuratura Zbigniewa Ziobry to prokuratura, która zastrasza tych, którzy mówią o złodziejach, natomiast w ogóle nie ściga złodziejów. To jest coś skandalicznego" - podkreślił.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA