REKLAMA

Akcja PFN o sądach. Wiceprezes fundacji broni działań w kraju

  • Autor: GP
  • 14 września 2017 08:28
Akcja PFN o sądach. Wiceprezes fundacji broni działań w kraju Materiał kpiący z akcji Polskiej Fundacji Narodowej (PFN) w internecie. Dla krytyków Fundacji wykorzystała ona wsparcie spółek Skarbu Państwa (SP) do jawnie politycznej kampanii. (fot.:youtube.com)

Zdaniem Macieja Świrskiego z Polskiej Fundacji Narodowej (PFN) nie jest błędem fundacji, że akcja o sądach jest realizowana w Polsce. - (PFN) działa na terenie Polski - mówił w obronie akcji Świrski w środę (14 września).

• Akcja Polskiej Fundacji Narodowej (PFN) zbiera ostrą krytykę z racji finansowania, które otrzymała od spółek Skarbu Państwa.

• Dopytywany o akcję w radiu wiceszef tej organizacji Maciej Świrski bronił akcji akcentując, że fundacja "promuje wizerunek Polski także w kraju".

• Fundacji i jej akcji w Polsce broniła także premier Beata Szydło.

 

Na Polską Fundację Narodową (PFN) posypały się od początku września gromy ze strony opozycji. PO i Nowoczesna oskarżyły inicjatywę o defraudowanie pieniędzy podatników w kampanii informacyjnej. Polskie miasta obwieszono we wrześniu banerami i bilbordami z hasłami o sądach.

Więcej o akcji przeczytasz tutaj.

Czarno-białe materiały informacyjne opisują spojrzenie na sądy w Polsce. Dla opozycji są próbą ataku na środowiska sędziowskie, są także ewidentnie prorządowe.

Jak podawały media, całość akcji miała kosztować około 19 milionów zł.

Obywatele mówiący o sądach, to wszystko

Do tych ocen odnosił się w środę (14 września) wiceszef PFN, członek zarządu tej organizacji,  Maciej Świrski.

- Jestem obywatelem i poczuwam się do odpowiedzialność za Polskę - bronił się w "RMF FM", gdzie był atakowany za akcję. - Inicjatywa służy informowaniu o stanie sądów. Ten temat jest istotny, bo opieszałość sądów jest w Polsce duża. To żadna propaganda, tylko akcja informacyjna. Mówimy, jak wygląda sytuacja i jak ją zmienić.

Po tym stwierdzeniu przypomniano Świrskiemu, że w założeniu PFN było działanie nie w kraju, a za granicą. Słowa i cel fundacji, który zarysowała ona sama na swojej stronie, potwierdza taką linię oceny jej nowej akcji.

-  Chcemy pokazać naszą solidarność, wrażliwość, gościnność, przedsiębiorczość, kreatywność, pracowitość i determinację - pisali działacze fundacji na swojej stronie internetowej. - Nasze sukcesy w nauce, bogatą kulturę, wspaniałą historię i niepowtarzalną przyrodę. Taką misję ma Polska Fundacja Narodowa.

Maciej Świrski, źródło: youtube.com

O tym, że Fundacja będzie działać za granicą, mówiła też premier Beata Szydło, która fundację darzy zaufaniem i która broni jej akcji informacyjnej.

Czytaj też: Wicepremier sprawiedliwości odcina się od akcji PFN

Wiceszef organizacji sugerował w środę, że przekaz w kraju nie jest sprzeczny z celem fundacji. - PFN promuje wizerunek Polski także w kraju - dodawał, po czym spytał, dlaczego polski podmiot nie może podnosić polskich spraw na arenie krajowej.

Zarząd powiązany z PiS

Zarzuty pod adresem PFN są też personalne. Dla opozycji i części opinii publicznej ciało kierujące fundacją, czyli trzyosobowy zarząd, jest jawnie związane z PiS, co uzasadnia dla opozycji podejrzenia kierowane pod adresem fundacji.

Kierującym PFN jest Cezary Andrzej Jurkiewicz, który jest radnym PiS w Warszawie, a towarzyszą mu Maciej Świrski i Paweł Kozyra.

Świrski jest związany z "Redutą Dobrego Imienia", organizacją powstałą w 2012 roku. Stawia ona sobie za cel walkę z przekłamaniami w świecie o polskiej historii. Jest kojarzona ze środowiskami prawicowymi.

Premier

- Akcja informacyjna PFN ma przede wszystkim uzmysłowić nam wszystkim, jak wiele patologii jest w tej chwili w systemie sprawiedliwości w Polsce - powiedziała premier Beata Szydło w obronie akcji fundacji.

Premier wzięła udział w konferencji Polskiej Fundacji Narodowej na temat kampanii informacyjnej dotyczącej reform wymiaru sprawiedliwości w połowie września. Podziękowała fundacji za przygotowanie akcji.

- Akcję, która ma przede wszystkim uzmysłowić nam wszystkim, jak wiele patologii jest w tej chwili w systemie sprawiedliwości w Polsce i dlaczego powinniśmy to zmienić - powiedziała premier.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • mzak 2017-09-14 10:21:29
    Kiedyś propagandą zajmował się wydział propagandy Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W PiS jest nim PFN, ostatecznie świat się ciut zmienił. Cele jednak pozostają te same. Ideologia dla mas na potrzeby jedynie słusznej partii. W PZPR było to bardziej transparentne. Nie udawali że tłukąc propagandę, robią coś innego. I, jeszcze ta promocja Polski w Polsce. Jaki qń jest- każdy widzi!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA