REKLAMA

Aleksander Kwaśniewski uważa, że obecna konstytucja się sprawdziła. Nie ma potrzeby jej zmieniać

 • Autor: PAP/MIW
 • 28 maja 2017 18:44
Aleksander Kwaśniewski uważa, że obecna konstytucja się sprawdziła. Nie ma potrzeby jej zmieniać Aleksander Kwaśniewski. (fot. PTWP)

Funkcjonująca od 20 lat konstytucja sprawdziła się, także podczas momentów kryzysowych; jej szybka zmiana nie jest potrzebna - ocenili w niedzielę (28.05) m.in. b. prezydent Aleksander Kwaśniewski i b. premier Włodzimierz Cimoszewicz.

• Obaj politycy, którzy zasiadali w Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego, wzięli udział w konferencji zorganizowanej przez SLD: "20 lat Konstytucji".

• Odczytuję te wszystkie działania związane z konstytucją jako właśnie pijarowskie, które mają komuś poprawić popularność, poprawić słupki albo ukryć fakt, że w Polsce konstytucja jest łamana. Władza PiS łamie konstytucję i to jest największy problem, nie zmiana konstytucji - stwierdził Aleksander Kwaśniewski.

• Kwaśniewski mówił, że obecna konstytucja jest dobra, bo powstała w wyniku długich prac i jest oparta na kompromisie z wieloma środowiskami politycznymi.

Kwaśniewski był pytany przez dziennikarzy, czy widzi potrzebę wprowadzenia zmian do konstytucji.

- Ja uważam, że ta konstytucja przez ostanie 20 lat się sprawdziła; dziś te zmiany są niepotrzebne, dziś mamy inny problem. Władza pisowska łamie tę konstytucję i to jest prawdziwy problem Polski. Jeśli ktoś chce prowadzić debatę konstytucyjną - jestem za. Tylko przypominam, że myśmy nad konstytucją z 1997 r. pracowali 6 lat. Jeżeli w Polsce debata konstytucyjna teraz również będzie trwała 6 lat, będzie dojrzała, będą wysłuchane bardzo różne opinie i na tej podstawie powstanie nowe dzieło czy propozycja nowelizacji konstytucji, to to jest praca godna szacunku. Jeżeli zaś konstytucja jest dziś używana jako element czysto polityczny, jestem zdecydowanie przeciw - powiedział b. prezydent.

Pytany, czy uważa, że scena polityczna dojrzała do tego, by pracować nad zmianą konstytucji, zaprzeczył.

- Bo ja odczytuję te wszystkie działania związane z konstytucją jako właśnie pijarowskie, które mają komuś poprawić popularność, poprawić słupki albo ukryć fakt, że w Polsce konstytucja jest łamana. Władza PiS łamie konstytucję i to jest największy problem, nie zmiana konstytucji - powiedział.

Wcześniej, podczas swojego wystąpienia, Kwaśniewski mówił, że obecna konstytucja jest dobra, bo powstała w wyniku długich prac i jest oparta na kompromisie z wieloma środowiskami politycznymi. Podkreślał też wagę zapisów, które zakładają dobrą wolę rządzących i obowiązek współpracy. Wskazywał, że jeśli np. jest problem we współpracy prezydenta jako zwierzchnika sił zbrojnych i ministra obrony, to nie jest to wina zapisów konstytucji.

- Tu nie ma kwestii potrzeby zmiany zapisów konstytucji, raczej zmian personalnych - ocenił.

Kwaśniewski wyraził zaniepokojenie tym, że konstytucja może być zmieniona tak, że zamiast bronić obywatela, będzie ograniczać prawa obywatelskie. Podkreślił też, że konstytucja "nie może być partyjna". Tymczasem - mówił Kwaśniewski - PiS obecnie zdaje się prowadzić do "sytuacji, gdy nie ma ani systemu prezydenckiego, ani kanclerskiego, tylko ulicy Nowogrodzkiej".

B. prezydent przestrzegał też przed instrumentalnym traktowaniem formuły referendum. Podkreślał, że sprawa Brexitu pokazuje, że może mieć ona "niebezpieczne skutki" i że wynik referendum może nie spełnić politycznych oczekiwań tego, kto je zarządza.

Cimoszewicz podkreślał, że konstytucja "nie zawiodła ani razu w ciągu ostatnich 20 lat, nawet po tak trudnym i traumatycznym wydarzeniu jak katastrofa smoleńska". Przekonywał, że ustawa zasadnicza nie jest przestarzała i że w przypadku konstytucji wielką zaletą jest jej trwałość. Polityk podkreślał, że problemem jest to, że wielu Polaków nie zna obecnej konstytucji; przekonywał, że trudno, by w tej sytuacji mieli się wypowiadać na temat jej zmiany. Podkreślał też, że referendum zgodnie z prawem ma zatwierdzać ustawę zasadniczą przyjętą przez Zgromadzenie Narodowe, a nie poprzedzać ten proces.

Lider SLD Włodzimierz Czarzasty podkreślił, że sprawa zmian w konstytucji jest poważna. Apelował do Polaków, by "nie dali się PiS podzielić", mówił, że w obecnej sytuacji ważna jest solidarność opozycji. Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu wyśle list do liderów partyjnych z zaproszeniem do spotkania i dyskusji na temat konstytucji.

Czarzasty zaznaczył też, że aby prowadzić dyskusję na temat konstytucji trzeba ją znać, dlatego - zapowiedział - SLD będzie rozdawać książeczkę z jej tekstem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA