REKLAMA

Amerykański generał: Rosja gra w Syrii rolę podpalacza i strażaka

  • Autor: PAP/rs
  • 27 lutego 2018 20:49
Amerykański generał: Rosja gra w Syrii rolę podpalacza i strażaka Szef Centralnego Dowództwa USA generał Joseph Votel zarzuca Rosji działania destabilizacyjne w ogarniętej wojną Syrii. (Fot. Shutterstock.com)

Szef Centralnego Dowództwa USA generał Joseph Votel oskarżył we wtorek Rosję o działania destabilizacyjne w ogarniętej wojną Syrii. Rosja gra rolę "zarówno podpalacza, jak i strażaka" - ocenił.

- Dyplomatycznie i militarnie Moskwa gra rolę zarówno podpalacza, jak i strażaka, podsycając napięcia pomiędzy wszystkimi stronami w Syrii (...), a następnie występując w charakterze mediatora, rozwiązując spory, próbując podważyć i osłabić pozycję negocjacyjną każdej ze stron - powiedział generał.

- Uważam, że Rosja musi przyznać, że nie jest w stanie albo nie chce brać udziału w zakończeniu syryjskiego konfliktu - dodał, oceniając, że obecne działania Rosji w Syrii są "ogromnie destabilizujące".

We wtorek rosyjskie wojsko oskarżyło syryjskich rebeliantów, że rozpoczęli nową ofensywę przeciwko siłom reżimu Baszara el-Asada we Wschodniej Gucie na przedmieściach Damaszku mimo trwającego "humanitarnego" zawieszenia broni zainicjowanego przez Rosję.

Rosja zaproponowała codzienne zawieszenie broni w godzinach 9-14 (8-13 czasu polskiego) w celu stworzenia "korytarza humanitarnego". Według Moskwy umożliwi to ewakuację ludności cywilnej z obszaru dotkniętego działaniami wojennymi.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) oświadczył, że jest gotów nieść pomoc we Wschodniej Gucie, ale zaproponowane przez Rosję pięciogodzinne zawieszenie broni jest za krótkie.

W przyjętej jednomyślnie w sobotę rezolucji RB ONZ zażądano ustanowienia "bez zwłoki" 30-dniowego rozejmu w Syrii w celu umożliwienia udzielenia pomocy i ewakuację rannych ze Wschodniej Guty.

W nocy z poniedziałku na wtorek rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert wezwała na Twitterze Rosję do zatrzymania ofensywy na Wschodnią Gutę. "Syryjski reżim i wspierające go siły rosyjskie oraz irańskie wciąż atakują Wschodnią Gutę, gęsto zaludnione przedmieścia Damaszku, pomimo rezolucji RB ONZ domagającej się zawieszenia broni" - napisała. Dodała, że "Rosja ma wpływ na zatrzymanie tych operacji, jeśli zdecyduje się wypełniać swoje zobowiązania dotyczące (żądania) zawieszenia broni przez ONZ"

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Roman Kafel 2018-02-28 20:50:01
    O o o !!!! Really??????:-)))))) Redakcja ma amnezje???czy ma nadzieje, ze maja ja Czytelnicy???REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA