REKLAMA

Andrzej Dera przyznaje, że nie ma wniosków dotyczących nominacji generalskich 11 listopada

  • Autor: PAP/MIW
  • 02 listopada 2017 19:05
Andrzej Dera przyznaje, że nie ma wniosków dotyczących nominacji generalskich 11 listopada Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta (fot. PTWP)

W tej chwili nie ma wniosków dotyczących nominacji generalskich - poinformował w czwartek (2.11) minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera pytany o uroczystości Święta Niepodległości 11 listopada.

• Minister Dera nie spodziewa się, by na 11 listopada była szykowana jakaś uroczystość dotycząca stopni generalskich.

• - Termin 11 listopada nie jest datą, w której mianuje się w Polsce generałów, ja to sprawdziłem, ostatnia nominacja 11 listopada była w 2010 r. - zaznaczył minister.

• - Kwestie nominacji generalskich muszą być połączone z systemem dowodzenia, to jest normalne i naturalne - powiedział Dera.

Dera pytany w RMF FM na ile dni wcześniej - przed uroczystościami u prezydenta - powiadamiane są osoby, które mają w nich uczestniczyć - np. otrzymać order, czy nominację odparł, że zwyczajowo jest oto 7-10 dni wcześniej. Dopytywany czy zatem na jego biurku nie powinny już leżeć zaproszenia i wnioski w sprawach nominacji generalskich odparł, że nie ma wniosków dotyczących nominacji generalskich.

- W tej chwili nie ma wniosków dotyczących nominacji generalskich - podkreślił minister.

Jak dodał nie spodziewa się, by na 11 listopada była szykowana jakaś uroczystość dotycząca stopni generalskich.

- Decyzje podejmuje pan prezydent, ale tych decyzji jeszcze nie podjął, z tego co wiem - zaznaczył minister.

Podkreślił, że trwa wymiana korespondencji i informacji miedzy BBN a MON. Decyzji żadnych nie ma - powiedział Dera.

- Nie spodziewam się, żebyśmy na jedenastego (listopada) mieli szykowaną jakąś uroczystość dotycząca nominacji generalskich - mówił.

Pytany dlaczego od 14 października, gdy MON miał zgłosić kandydatów na generałów, nie udało się tego wszystkiego uzgodnić, odparł, że procedura ustalania i uzgadniania trwa.

- To są poważne rzeczy, brak jednego dokumentu, jednej informacji rzutuje na ocenie - podkreślił minister.

Zaznaczył, że później to dziennikarze wyciągają takie informacje i mówią, że ktoś czegoś nie wiedział, a osoba została mianowana. Podkreślił, że procedura jest dokładna i taka musi być.

- Termin 11 listopada nie jest datą, w której mianuje się w Polsce generałów, ja to sprawdziłem, ostatnia nominacja 11 listopada była w 2010 r. - zaznaczył minister.

Dopytywany, czemu nie było nominacji na 15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego, przypomniał, że trwają zmiany w systemie dowodzenia polską armią.

- Kwestie nominacji generalskich muszą być połączone z systemem dowodzenia, to jest normalne i naturalne - powiedział Dera.

- Jeżeli te prace się zakończą, jeśli te uzgodnienia się zakończą, to na pewno ze strony pana prezydenta nie bezie żadnego blokowania awansów generalskich, tylko te osoby zostaną awansowane - zapewnił.

- Proces uzgadniania i ustalania jeszcze trwa - dodał minister.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA