REKLAMA

Andrzej Duda: chcę, aby w przyszłym roku odbyło się referendum w sprawie konstytucji

 • Autor: bad/PAP
 • 03 maja 2017 14:23
Andrzej Duda: chcę, aby w przyszłym roku odbyło się referendum w sprawie konstytucji Na placu Zamkowym w Warszawie odbyły się główne uroczystości w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Fot. twitter

Referendum odbyłoby się w 100-lecie niepodległości.

• Na placu Zamkowym w Warszawie odbyły się główne uroczystości w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.

• Prezydent Duda chce, aby w sprawie Konstytucji Rzeczypospolitej odbyło się w naszym kraju w przyszłym roku, roku 100-lecia niepodległości, referendum.

• Prezydent podkreślił, że wierzy, iż to przedsięwzięcie uda się przeprowadzić ponad podziałami.

- Jako prezydent chcę razem z moimi rodakami to przedsięwzięcie przeprowadzić. Chcę, żeby w tej sprawie, w sprawie Konstytucji Rzeczypospolitej odbyło się w naszym kraju w przyszłym roku, roku 100-lecia niepodległości, referendum. Chcę, abyśmy w tej sprawie odbyli poważną debatę - powiedział Duda.

- Wierzę w to, że taką konstytucję, która będzie czerpała z dorobku 226 lat od Konstytucji Majowej, z dorobku prawie 30 lat od 1989 roku i z dorobku 20 lat obowiązywania konstytucji z 1997 r. jesteśmy w stanie jako społeczeństwo stworzyć, i że będzie to konstytucja na miarę 100-lecia niepodległości, na miarę wolnej Rzeczypospolitej - zaznaczył prezydent.

- W moim przekonaniu jako prezydenta, moi rodacy mają prawo się wypowiedzieć, czy konstytucja obowiązująca w Polsce od 20 lat funkcjonuje dobrze, czy są zadowoleni z tego modelu ustrojowego, czy też wymaga on zmian, a Polska i Polacy zasługują na nową konstytucję - powiedział prezydent na placu Zamkowym.

Jak zaznaczył, "czas rozpocząć tę ważną debatę, czas rozpocząć tę debatę w 20-lecie konstytucji, czas rozpocząć tę debatę na rok przed 100. rocznicę odzyskania niepodległości". - Mamy już ustawę o narodowych obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską. Będziemy się przygotowywali do tej wielkiej i świętej - wierzę w to głęboko - dla całego narodu i naszego państwa rocznicy. Ale uważam, że w tym właśnie roku 100-lecia, w roku 2018 naród polski powinien się wypowiedzieć co do przyszłości ustrojowej swojego państwa - mówił prezydent.

Duda podkreślił, że Polacy powinni się wypowiedzieć o roli prezydenta, Senatu, Sejmu, akcentowania roli praw obywatelskich i wolności.

- Rzeczpospolita powinna być państwem, gdzie wszyscy są absolutnie wobec prawa równi. Gdzie nie ma żadnych bezpodstawnych uprzywilejowań, gdzie nie ma żadnych lepszych kast obywateli, gdzie wszyscy obywatele stanowią jedność. To jest zadanie, które w moim przekonaniu, jako prezydenta, musi być spełnione - powiedział Andrzej Duda.

Jak zauważył, jest wiele w Polsce podziałów politycznych, "bo Polska jest krajem demokratycznym i jest w związku z tym wiele poglądów. I dobrze, że one są - zaznaczył.

- Konstytucja 3-go Maja była i jest dla nas, jako społeczeństwa, jako narodu ważna - powiedział w trakcie uroczystości przemówienia na Placu Zamkowym w Warszawie prezydent Andrzej Duda. - Nie ma w Polsce obcych panów, czyli Polska jest wolna; Polska staje się silna - dodał.

- Ustawę rządową, jak wtedy nazwano - z której my Polacy do dzisiaj jesteśmy tak ogromnie dumni, i której uchwalenie czcimy, jako święto państwa, zawsze w wolnej Polsce. A także czciliśmy w czasach, kiedy wolnej Polski nie było. Czciliśmy ją wtedy nawet ryzykując wywiezieniem, a czasem życiem. Tak, była i jest ona dla nas, jako społeczeństwa, jako narodu ważna - powiedział prezydent Duda.

- Nie ma w Polsce obcych panów, czyli Polska jest wolna. Polska staje się silna. To marzenie o wolnej i silnej Polsce jest głęboko wrośnięte w serce naszego narodu. I było już wtedy przed wiekami, kiedy tamtą pieśni układano. To własnej dlatego jesteśmy tak dumni z Konstytucji 3 maja, że ona niosła w sobie nadzieję budowy silnego, wolnego państwa. Że ona niosła w sobie głęboką nadzieję suwerenności, niezależności, głęboką nadzieję tego, że sami sobie poradzimy ze wszystkimi trudnościami, że pokonamy naszych odwiecznych wrogów, że będziemy mogli sami decydować o sobie w naszym kraju. To wszystko niosła w sobie Konstytucja 3 Maja - podkreśli l prezydent RP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • antoni antczak 2017-05-04 13:56:37
  Ja też bo konstyt kwasa i putina mi nie leży.
 • Mamy dużo do zrobienia... 2017-05-04 00:24:32
  Za Panem Prezydentem: Referendum - TAK, w przyszłym roku, roku 100-lecia niepodległości Polski. To powinien być rok dobrej pracy dla dobra wspólnego. Mamy wzorce np II RZECZPOSPOLITA...
 • martin 2017-05-03 16:59:18
  Do Temida: Piszesz o sobie , tylko warchol szuka warchoła i zachowuje się jak warchol
 • Temida 2017-05-03 16:23:51
  a ty durny warchole, klaskaj durny klaskaj, pod publikę.. ten kto JĄ połamał winny siedzieć cicho przynajmniej !REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA